“KOLEKSİYONCULUK BİR KÜLTÜR İŞİDİR”
Koleksiyoncu Bülent Döleker, ”Yeni nesillere öneriyorum, koleksiyonculuk bir kültür işidir”dedi.
Tarih: 10.1.2018 17:42:31/ 261okunma / 0yorum

Tarihin içinde küçük eşyalar kim bilir kimlerin elinden geçerek bu günlere geldi. Belki yolda bir yerde ayağımıza takılır bir parça ama değerini bilmeyiz bir koleksiyoncu kadar.  O yüzden her eşyanın ayrı bir yeri vardır hayatımızda.

İlimizde de İlkokul yıllarından itibaren koleksiyona ilgisi olan 1966 doğumlu Bülent Döleker, koleksiyona ilgisinin nasıl başladığını ve koleksiyonları hakkında bilgi verdi.

“BU EŞYALAR BENİM ÇOCUĞUM”

Koleksiyona çocukluk yıllarında pulla başladığını belirten Döleker, “Zaman akışı içerisinde eskiye olan tutku ve elime geçen imkanlar çerçevesinde sanatçıların yapmış olduğu eserleri topladım. Bu Eşyalar Benim çocuğum gibi birini diğerinden Ayırt Edemem nasıl bir anne baba evladını ayırt edemez ise benim içinde aynı durum. Biz koleksiyon erler elimizde bulundurduğumuz malzemeleri kesinlikle şunu daha çok seviyorum bunu daha çok seviyorum bu ilgimi daha çok çekiyor gibi bir şey söz konusu olamaz hatta olmazda. Adı üstünde koleksiyoncu bir parçayı koleksiyonuna koyduğu için değer vermiş de koymuştur. İşte o yüzden ayırt etmeyiz” dedi.

 “ÇOCUKLAR GİBİ  HEPSİ AYRI İLGİ BEKLER”

Döleker “Ben bu parçaları çeşitli illerin bitpazarlarından hurdacılardan belirli günlerde kurulan yerlerden temin ettim. Sivas´ta bu tarzda koleksiyon yapan kişiler benim düzeyinde birkaç kişidir yani bir elin parmağını geçmez. Koleksiyondaki eserler tıpkı çocuklar gibi hepsi ayrı ayrı ilgi alaka bekler” şeklinde konuştu.

Antika demenin bir ürünün çok eski olması anlamına gelmediğini vurgulayan koleksiyoncu Dökeler, “Mesela ankesörlü telefon kartı kullanıldığı yıllarda ; PTT Sivas kongresi için bir kart çıkarttı ve o ankesörlü telefon kartının bir özelliği var Sivas Kongresi´nin yapıldığı tarih yanlış basılmış ve çok nadir kartlardan biri oluyor . Biz koleksiyon tabirinde hatalıdır bilindiği gibi 4 Eylül 1919 orada dikkat ederseniz  4 Ekim 1919 yazıyor. Biz koleksiyon erler için bu ayrıntı çok önemlidir. Antika olarak eşyaların çok eski bir tarihli olması gerekmiyor yeni bir şey 15 20 senelik bir şeyde dediğim gibi ayrıntılı olur; ayrıntı nedir hatalı basılmış olmasıdır. Şimdi size soruyorum Bu ankesörlü telefon kartı kullanıldığı dönemde acaba Benim gibi kaç kişi bunun hatalı basıldığını fark edip de koleksiyonuna bir köşeye ayırdı O da bilinmez. Ama bir koleksiyoncu kıymetli bir üründür” açıklamasında bulundu.

Dökeler, “Geçmiş yıllarda İstanbul´da Sahaflar Çarşısı´nda eski bir kitap almıştım kitabın arasında tesadüfen bir pul buldum ve koleksiyona kattım. Bir malzeme önüne nerde ne zaman çıkıveriyor hiç belli olmuyor. İşte burada bizim gibi koleksiyon erlerin dikkat etmesi gerekiyor. Ben bir kitap dergi falan aldığımda muhakkak sağını solunu içini kontrol ederim” ifadelerine yer verdi.

“SİVAS BU KONUDA SAHİPSİZ”

Yetkililere seslenen Dökeler, Sivas´ta bulunan hanlar ve konakların koleksiyonculara temin edilmesi ricasında bulundu.

Dökeler,  uzman ekiplerin bir değerlendirme yaparak kendilerine destek olabileceklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Yani sonuçta ben yetkili değilim ben sıradan bir vatandaşım karar verecek kişiler onlar bu eserlerimi daha güzel sergileyip Sivas´ımıza gelen birçok vatandaşın görmesi beni oldukça mutlu eder ama görüyorsunuz ki kendi imkânlarım içerisinde biriktirmeye çalışıyorum ama kimseye sergileme şansım olmuyor. Ne yazık ki Sivas bu konuda sahipsiz.”

“TARİHİ PARA KONUSUNDA ÇOK İDDİALIYIM”

Özellikle tarihi para konusunda çok iddialı olduğunu aktaran Dökeler, kendisinde Türkiye Cumhuriyet döneminin kuruluşundan bugüne kadar metal paraların hepsinin olduğunu ifade etti.

Döleker, biriktirdiği metal paraların resmi sırasına ve eksiksiz bir şekilde olduğuna değinerek, “Kâğıt paraların ise dörtte üçü var az bir kısmı yok onları da bütçem el vermediği için tedarik edemedim.  Son Osmanlı 6 padişahı Sultan Abdülmecit ten Vahdettin´e kadar olanlar ve kanuni olarak onların koleksiyonu yapmak serbesttir. Hicri 1255 -1336 yılları arasında bunların koleksiyonu yapmak serbesttir. Buradan da ilgililere dururum Yani bu resmi gazetede yayınlanmış bir kanundur korkmasınlar. Yani her üzerinde Osmanlı tuğrası gören paralar yasaktır şudur budur öyle yapmasınlar onları da biriktirmek serbesttir. Bu söylediğim tarih öncesindeki koleksiyonlar ise müze Müdürlüğü´nden izin belgesi doğrultusunda yapmak serbesttir” diye konuştu.

“BUNLAR BİR CANLI GİBİ İLGİ BEKLİYOR”

Elinde eski kanatlı kapıların Frenk anahtarlarları olduğunu belirten Döleker, anahtarların sanayi yapımının olmadığını ve hepsinin el işçiliği ile yapıldığını kaydetti.

Döleker, yurtdışından temin ettiği çok eski minyatür parfüm şişelerine de değinerek, Esans ayrıdır parfüm ayrıdır. Esans da alkol olmaz parfümde alkol vardır. ikiside kokuyor ama farklı özelliklere sahiptir. Özellikle 60´lı 70 li yıllarda her evde vardı bu gaz lambalarından gaz lambalarından en yenisi 40 ile 50 yıllıktır. Bunlar bir canlı gibi ilgi bekliyor oksitlenmeden bunları hepsi ile ilgilenmek gerekiyor. Seviyorum ben koleksiyon er olmayı tek tek siliyorum bakıyorum temizliyorum en azından bana uğraş oluyor ben bunlarla birlikte paslanmamış oluyorum.

“YETKİLİLERDEN DESTEK OLMALARINI BEKLİYORUM”

İlimizde küçük dükkanların bir arada olması önerisinde bulunan Döleker, hediyelik eşyalar değil de antika işi ile uğraşanların bir arada olacağı bir çarşı olsa bizler için iyi olur. Karşımızda yetkili yok olsa iyi olur bizimde kendimize göre tecrübemiz var. Sivas için iyi bir kazanç olur. Yetkililerden destek olmalarını istiyorum.  Bu benim bugüne biriktirdiğim antikaları bir şekilde paylaşmak istiyorum sergilemek istiyorum büyüklerimizin ilgilenmesini bekliyorum. Büyüklerimiz her şeyin iyisini bilir bize destek olsunlar.

“AKILLI TELEFONLAR GENÇLERİMİZİN AKLINI ALACAK”

Döleker, gelecek nesillere de uyarılarda bulunarak , “Yeni nesillere öneriyorum koleksiyonculuk bir kültür işidir. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan arındırır özelliklede çocuklarımıza aileler mutlaka bir şeyler biriktirmeyi öğretsinler. Mesela kız çokçuları bir peçete ile erkek çocukları kalem ile ban nasıl pul ile başladıysam onlarda bir yerlerden başlasınlar. Önemli olan bir şekilde başlayabilmektir. Peçeteleri biriktirsinler katlamadan bir kutuda muhafaza etsinler. Bayramlarda veya misafirliği gittiklerinde veya da lokanta taya gittiklerinde birer peçete örneği alsınlar yıllar sonra her biri ayrı bir güzellik katacaktır onlara hepsinin anısı olacaktır hayatlarında ben şahsen tavsiye ederim. Büyüklerimiz iyi bilir çocuklarımızı yönlendirmek lazım ellerinde akıllı telefonlar ile oyun oynuyorlar nerelere giriyorlar kimse takip etmiyor. Yani ben şöyle söylerim bu akılı telefonlar gençleşirimizin aklını alacak. Sokakta caddede her yerde mesajlaşarak geziyorlar. Yani kazaya bile sebebiyet verebiliyorlar. O yüzden bir şeyler ile meşgul olsunlar. Çok bağımlı olmuşlar o yüzden bu şekilde ailelere çocuk yaşta onlara bir koleksiyon merakı oluşturmalarında yardımcı olsunlar. Zamanla görecekler birçok şeyden arınmış olurlar hem de kötü alışkanlıklardan uzak durmuş olurlar” diyerek sözlerine son verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KOLEKSİYONCULUK KÜLTÜR İŞİDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hayat Ağacı Derneği köprü oluyor
Hayat Ağacı Derneği köprü oluyor
İstanbul´da yaşayan Sivaslı hayırsever hemşerimiz işadamı Selamet Ağaoğulları, Hayat Ağacı Derneği´ne 82 koli bayram çikolatası ile 440 adet anaokulu seti bağışladı.
Elektrik panosuna çarptı yoldan çıktı
Elektrik panosuna çarptı yoldan çıktı
Elektrik panosuna çarpan sürücünün aracı yoldan çıktı. Araçta bulunanlar kazayı yara almadan atlattı
Dilencilere Kanmayın!
Dilencilere Kanmayın!
Dini duyguları öne sürerek vatandaş´tan para koparabilmek için bir bir türlü yolu deneyen dilencilere kanmayın
Neden olmasın?
Neden olmasın?
TİGEM arazi için destek olsun Sivas´a Tarım Açık Cezaevi yapılsın
"Basınımız can suyuna kavuştu"
"Basınımız can suyuna kavuştu"
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, resmi ilan fiyat tarifesi artışının yerel basına nefes aldıracağını söyledi
Kepçe yan yattı, kaza ucuz atlatıldı
Kepçe yan yattı, kaza ucuz atlatıldı
Sivas Mevlana Tüneli bağlantı yollarını açma çalışmaları sırasında iş makinesi devrildi
Sivas Bahçeleri ile göz dolduracak
Sivas Bahçeleri ile göz dolduracak
Millet Bahçeleri Projesi ilimizde hayata geçecek
Sivas eski günlerini özlüyor
Sivas eski günlerini özlüyor
Sivas geçmiş yıllardaki asker yoğunluğunun yaşandığı günlerini özlüyor. Sadece yemin törenlerinde değil asker çarşı izinlerinde de eski çarşı pazar yoğunluğu özlenen bir gerçek. Usta er sayısının her geçen gün düştüğü Sivas´taki Tugayda sadece acemi askerlerin yemin törenleri Sivas ekonomisine can katıyor
Bem-Bir-Sen Sivas Şubesinden iftar programı
Bem-Bir-Sen Sivas Şubesinden iftar programı
Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Sivas Şubesi tarafından geleneksel hale gelen iftar programı düzenlendi
Bayan sürücü pedalları karıştırdı
Bayan sürücü pedalları karıştırdı
Halil Rıfat Paşa Caddesi üzerinde seyir halinde olan aracın bayan sürücüsü fren ve gaz pedalını karıştırınca kaza kaçınılmaz oldu
Vali Davut Gül´den Başkan Hastaoğlu´na hayırlı olsun ziyareti
Vali Davut Gül´den Başkan Hastaoğlu´na hayırlı olsun ziyareti
Sivas Valisi Davut Gül, Nisan ayında gerçekleştirilen Borsa seçimleri sonrası yeniden seçilen Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu´nu ziyaret etti. Sivas Ticaret Borsası´nda gerçekleştirilen ziyarete Sivas Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri Hilmi Gül ve Haluk Yağcı katıldı
"Vatandaşlar esnafa sahip çıkmalı"
"Vatandaşlar esnafa sahip çıkmalı"
Sivas Valisi Davut Gül, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret etti
DAP´tan gemerek tarımına büyük destek!
DAP´tan gemerek tarımına büyük destek!
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Gemerek ilçesinde birtakım gezi ve incelemelerde bulundu
Başbakanlık, Filistin İçin İnsani Yardım Kampanyası başlattı
Başbakanlık, Filistin İçin İnsani Yardım Kampanyası başlattı
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Filistin halkının sıkıntılarının hafifletilmesi için gerekli her türlü yardım ve desteğin sağlanması amacıyla yardım kampanyası başlatıldı
Sivas Cem Vakfı şubesinden gazetemize ziyaret
Sivas Cem Vakfı şubesinden gazetemize ziyaret
Sivas Cem vakfı şube başkanı Ünal Karataş ,Başkan yardımcıları İbrahim Yanar ve Muharrem Demirel ile birlikte gazetemizi ziyaret ettiler
Duyarlı olalım
Duyarlı olalım
Evde çocuklar, yaşlılar, hastalar, ders çalışan talebeler olduğunu unutmayın.
 “TÜDEMSAŞ´ta yapılan işle gurur duydum”
“TÜDEMSAŞ´ta yapılan işle gurur duydum”
Sivas Valisi Davut Gül, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ve TÜDEMSAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Başoğlu demiryolcularla birlikte iftar programına katıldılar
Hastaoğlu´ndan Eken´e ziyaret
Hastaoğlu´ndan Eken´e ziyaret
Ticaret Borsası Başkanı Abdülkadir Hastaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret etti
İşitme Engelliler Lisesi hizmete girecek
İşitme Engelliler Lisesi hizmete girecek
Sivas Valisi Davut Gül, yapımında sona gelinen ve yeni eğitim-öğretim yılında öğrenci alımına başlayacak olan 12 Derslikli Sivas Merkez İşitme Engelliler Lisesi´nde incelemelerde bulundu
Tesviyeciler Odasından Hastaoğlu´na ziyaret
Tesviyeciler Odasından Hastaoğlu´na ziyaret
Sivas Tesviyeciler ve Madeni Sanatkârlar Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil ve Yönetim Kurulu Üyeleri geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Borsa seçimleri sonrası tekrar güven tazeleyen mevcut Başkan Abdulkadir Hastaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu
Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Aka´dan Vali Gül´e ziyaret
Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Aka´dan Vali Gül´e ziyaret
Çeşitli incelemelerde ve temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka Vali Davut Gül´ü makamında ziyaret etti
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol?

Hacı Bektaşı Veli