“KOLEKSİYONCULUK BİR KÜLTÜR İŞİDİR”
Koleksiyoncu Bülent Döleker, ”Yeni nesillere öneriyorum, koleksiyonculuk bir kültür işidir”dedi.
Tarih: 10.1.2018 17:42:31/ 415okunma / 0yorum

Tarihin içinde küçük eşyalar kim bilir kimlerin elinden geçerek bu günlere geldi. Belki yolda bir yerde ayağımıza takılır bir parça ama değerini bilmeyiz bir koleksiyoncu kadar.  O yüzden her eşyanın ayrı bir yeri vardır hayatımızda.

İlimizde de İlkokul yıllarından itibaren koleksiyona ilgisi olan 1966 doğumlu Bülent Döleker, koleksiyona ilgisinin nasıl başladığını ve koleksiyonları hakkında bilgi verdi.

“BU EŞYALAR BENİM ÇOCUĞUM”

Koleksiyona çocukluk yıllarında pulla başladığını belirten Döleker, “Zaman akışı içerisinde eskiye olan tutku ve elime geçen imkanlar çerçevesinde sanatçıların yapmış olduğu eserleri topladım. Bu Eşyalar Benim çocuğum gibi birini diğerinden Ayırt Edemem nasıl bir anne baba evladını ayırt edemez ise benim içinde aynı durum. Biz koleksiyon erler elimizde bulundurduğumuz malzemeleri kesinlikle şunu daha çok seviyorum bunu daha çok seviyorum bu ilgimi daha çok çekiyor gibi bir şey söz konusu olamaz hatta olmazda. Adı üstünde koleksiyoncu bir parçayı koleksiyonuna koyduğu için değer vermiş de koymuştur. İşte o yüzden ayırt etmeyiz” dedi.

 “ÇOCUKLAR GİBİ  HEPSİ AYRI İLGİ BEKLER”

Döleker “Ben bu parçaları çeşitli illerin bitpazarlarından hurdacılardan belirli günlerde kurulan yerlerden temin ettim. Sivas´ta bu tarzda koleksiyon yapan kişiler benim düzeyinde birkaç kişidir yani bir elin parmağını geçmez. Koleksiyondaki eserler tıpkı çocuklar gibi hepsi ayrı ayrı ilgi alaka bekler” şeklinde konuştu.

Antika demenin bir ürünün çok eski olması anlamına gelmediğini vurgulayan koleksiyoncu Dökeler, “Mesela ankesörlü telefon kartı kullanıldığı yıllarda ; PTT Sivas kongresi için bir kart çıkarttı ve o ankesörlü telefon kartının bir özelliği var Sivas Kongresi´nin yapıldığı tarih yanlış basılmış ve çok nadir kartlardan biri oluyor . Biz koleksiyon tabirinde hatalıdır bilindiği gibi 4 Eylül 1919 orada dikkat ederseniz  4 Ekim 1919 yazıyor. Biz koleksiyon erler için bu ayrıntı çok önemlidir. Antika olarak eşyaların çok eski bir tarihli olması gerekmiyor yeni bir şey 15 20 senelik bir şeyde dediğim gibi ayrıntılı olur; ayrıntı nedir hatalı basılmış olmasıdır. Şimdi size soruyorum Bu ankesörlü telefon kartı kullanıldığı dönemde acaba Benim gibi kaç kişi bunun hatalı basıldığını fark edip de koleksiyonuna bir köşeye ayırdı O da bilinmez. Ama bir koleksiyoncu kıymetli bir üründür” açıklamasında bulundu.

Dökeler, “Geçmiş yıllarda İstanbul´da Sahaflar Çarşısı´nda eski bir kitap almıştım kitabın arasında tesadüfen bir pul buldum ve koleksiyona kattım. Bir malzeme önüne nerde ne zaman çıkıveriyor hiç belli olmuyor. İşte burada bizim gibi koleksiyon erlerin dikkat etmesi gerekiyor. Ben bir kitap dergi falan aldığımda muhakkak sağını solunu içini kontrol ederim” ifadelerine yer verdi.

“SİVAS BU KONUDA SAHİPSİZ”

Yetkililere seslenen Dökeler, Sivas´ta bulunan hanlar ve konakların koleksiyonculara temin edilmesi ricasında bulundu.

Dökeler,  uzman ekiplerin bir değerlendirme yaparak kendilerine destek olabileceklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Yani sonuçta ben yetkili değilim ben sıradan bir vatandaşım karar verecek kişiler onlar bu eserlerimi daha güzel sergileyip Sivas´ımıza gelen birçok vatandaşın görmesi beni oldukça mutlu eder ama görüyorsunuz ki kendi imkânlarım içerisinde biriktirmeye çalışıyorum ama kimseye sergileme şansım olmuyor. Ne yazık ki Sivas bu konuda sahipsiz.”

“TARİHİ PARA KONUSUNDA ÇOK İDDİALIYIM”

Özellikle tarihi para konusunda çok iddialı olduğunu aktaran Dökeler, kendisinde Türkiye Cumhuriyet döneminin kuruluşundan bugüne kadar metal paraların hepsinin olduğunu ifade etti.

Döleker, biriktirdiği metal paraların resmi sırasına ve eksiksiz bir şekilde olduğuna değinerek, “Kâğıt paraların ise dörtte üçü var az bir kısmı yok onları da bütçem el vermediği için tedarik edemedim.  Son Osmanlı 6 padişahı Sultan Abdülmecit ten Vahdettin´e kadar olanlar ve kanuni olarak onların koleksiyonu yapmak serbesttir. Hicri 1255 -1336 yılları arasında bunların koleksiyonu yapmak serbesttir. Buradan da ilgililere dururum Yani bu resmi gazetede yayınlanmış bir kanundur korkmasınlar. Yani her üzerinde Osmanlı tuğrası gören paralar yasaktır şudur budur öyle yapmasınlar onları da biriktirmek serbesttir. Bu söylediğim tarih öncesindeki koleksiyonlar ise müze Müdürlüğü´nden izin belgesi doğrultusunda yapmak serbesttir” diye konuştu.

“BUNLAR BİR CANLI GİBİ İLGİ BEKLİYOR”

Elinde eski kanatlı kapıların Frenk anahtarlarları olduğunu belirten Döleker, anahtarların sanayi yapımının olmadığını ve hepsinin el işçiliği ile yapıldığını kaydetti.

Döleker, yurtdışından temin ettiği çok eski minyatür parfüm şişelerine de değinerek, Esans ayrıdır parfüm ayrıdır. Esans da alkol olmaz parfümde alkol vardır. ikiside kokuyor ama farklı özelliklere sahiptir. Özellikle 60´lı 70 li yıllarda her evde vardı bu gaz lambalarından gaz lambalarından en yenisi 40 ile 50 yıllıktır. Bunlar bir canlı gibi ilgi bekliyor oksitlenmeden bunları hepsi ile ilgilenmek gerekiyor. Seviyorum ben koleksiyon er olmayı tek tek siliyorum bakıyorum temizliyorum en azından bana uğraş oluyor ben bunlarla birlikte paslanmamış oluyorum.

“YETKİLİLERDEN DESTEK OLMALARINI BEKLİYORUM”

İlimizde küçük dükkanların bir arada olması önerisinde bulunan Döleker, hediyelik eşyalar değil de antika işi ile uğraşanların bir arada olacağı bir çarşı olsa bizler için iyi olur. Karşımızda yetkili yok olsa iyi olur bizimde kendimize göre tecrübemiz var. Sivas için iyi bir kazanç olur. Yetkililerden destek olmalarını istiyorum.  Bu benim bugüne biriktirdiğim antikaları bir şekilde paylaşmak istiyorum sergilemek istiyorum büyüklerimizin ilgilenmesini bekliyorum. Büyüklerimiz her şeyin iyisini bilir bize destek olsunlar.

“AKILLI TELEFONLAR GENÇLERİMİZİN AKLINI ALACAK”

Döleker, gelecek nesillere de uyarılarda bulunarak , “Yeni nesillere öneriyorum koleksiyonculuk bir kültür işidir. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan arındırır özelliklede çocuklarımıza aileler mutlaka bir şeyler biriktirmeyi öğretsinler. Mesela kız çokçuları bir peçete ile erkek çocukları kalem ile ban nasıl pul ile başladıysam onlarda bir yerlerden başlasınlar. Önemli olan bir şekilde başlayabilmektir. Peçeteleri biriktirsinler katlamadan bir kutuda muhafaza etsinler. Bayramlarda veya misafirliği gittiklerinde veya da lokanta taya gittiklerinde birer peçete örneği alsınlar yıllar sonra her biri ayrı bir güzellik katacaktır onlara hepsinin anısı olacaktır hayatlarında ben şahsen tavsiye ederim. Büyüklerimiz iyi bilir çocuklarımızı yönlendirmek lazım ellerinde akıllı telefonlar ile oyun oynuyorlar nerelere giriyorlar kimse takip etmiyor. Yani ben şöyle söylerim bu akılı telefonlar gençleşirimizin aklını alacak. Sokakta caddede her yerde mesajlaşarak geziyorlar. Yani kazaya bile sebebiyet verebiliyorlar. O yüzden bir şeyler ile meşgul olsunlar. Çok bağımlı olmuşlar o yüzden bu şekilde ailelere çocuk yaşta onlara bir koleksiyon merakı oluşturmalarında yardımcı olsunlar. Zamanla görecekler birçok şeyden arınmış olurlar hem de kötü alışkanlıklardan uzak durmuş olurlar” diyerek sözlerine son verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KOLEKSİYONCULUK KÜLTÜR İŞİDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Özgürlüğün kanatları Nuri Demirağ
Özgürlüğün kanatları Nuri Demirağ
Gelecek için özgürlüğün kanatları olan İş Adamı Nuri Demirağ 61. Ölüm Yıl Dönümünde sevenleri tarafından unutulmadı.
Uyuşturucuya Geçit Yok!
Uyuşturucuya Geçit Yok!
Sivas İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Narkotik Sokak Operasyonları gerçekleştirildi. Yapılan operasyonlarda bazı uyuşturucu maddeler ele geçirilirken toplam 8 şüpheli şahıs hakkında adli işlem yapıldı.
22 kilo Esrar Ele Geçirildi
22 kilo Esrar Ele Geçirildi
Sivas İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan iki uygulamada toplam 22 kilo 360 gram eroin ele geçirildi.
“Bizlerin varlık sebebi sizlere hizmet etmek"
“Bizlerin varlık sebebi sizlere hizmet etmek"
Sivas Valisi Salih Ayhan, ilçe gezileri kapsamında Şarkışla´da bir dizi gezi ve incelemelerde bulundu.
Ayhan; Kangal ve Divriği´de İncelemelerde Bulundu
Ayhan; Kangal ve Divriği´de İncelemelerde Bulundu
Sivas Valisi Salih Ayhan, ilçe ziyaretlerine Divriği ve Kangal ilçelerinde incelemelerde bulundu
Akademisyenler Üniversiteden kaçıyor
Akademisyenler Üniversiteden kaçıyor
Karasu, “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi mevcut yönetimi ayrılıkçı, baskıcı, dışlayıcı anlayıştan bir an evvel vazgeçmelidir. Eğer bu şekilde devam ederlerse, Üniversitede doktor akademisyen kalmayacak. Aynı zamanda Üniversite hastanesinde tedavi gören hastalardan ameliyat eldiveni, cerrahi malzemeler istenmekte. Yapılacak operasyon, acil değilse işlem yapmayın denildiğine de ne yazık ki tanık oluyoruz.” dedi.
“İşçilerin sonuna kadar yanındayız”
“İşçilerin sonuna kadar yanındayız”
Cihangiroğlu, “Hiç kimse bizim çocukları yani işçileri tehdit edip sizi çıkarırım, yerinize işçi getiririm şeklinde bir tehditte bulunamaz. Biz Kangal halkı olarak, çocuklarımızın sonuna kadar yanındayız. Kangal evlatlarına sahip çıkacak. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”dedi
"YDH´de ki eksikler nedeniyle yaralılar mağdur olmaktadır"
"YDH´de ki eksikler nedeniyle yaralılar mağdur olmaktadır"
MHP İstanbul Milletvekili hemşerimiz Dr. Hayati Arkaz Yıldızeli Devlet Hastanesinin sorunlarını dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulunda dile getirdi.
“DİYANET İŞLERİ BAŞKANINI İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ”
“DİYANET İŞLERİ BAŞKANINI İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ”
Bozdoğan, “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş´ın 9 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştiği söylenen ve 10 Kasım 2018 tarihinde; yani Atatürk´ün ölüm yıl dönümünde kamuoyuna yansıyan fesli provokatör ziyaretinin Türklüğe ve Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusuna yönelik tavır beyanı olduğunu düşünüyoruz. Cübbesini giyerek mihraba geçip kıldıracağı her namaz, arkasındaki cemaatin ibadetinin ifsadına sebep olacaktır. Bu gerekçeyle Diyanet işleri Başkanını kınıyor ve bir an önce istifaya davet ediyoruz.” dedi.
STB Yönetimi Vali Ayhan´ı Ziyaret Etti
STB Yönetimi Vali Ayhan´ı Ziyaret Etti
STB Yönetimi Vali Ayhan´ı Ziyaret Etti
Üyeler Defter Beyan Sistemi Hakkında Bilgilendirdi
Üyeler Defter Beyan Sistemi Hakkında Bilgilendirdi
Konfeksiyoncular ve Tuhafiyeciler Esnaf Odası tarafından Mali Müşavir Ufuk Yıldız´ın katılımı ile Defter Beyan Sistemi hakkında bilgilendirildi.
"Esnafımızın Sorunlarını Gündeme Getirdik"
"Esnafımızın Sorunlarını Gündeme Getirdik"
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkârın sorunlarını birkez daha gündeme getirdi.
“Bölgemiz için çok büyük bir istihdam”
“Bölgemiz için çok büyük bir istihdam”
Demir, “İlçemize güzel bir tesis kazandırılıyor. Bölgemiz için çok büyük istihdam.1000 başlık damızlık düve yetiştiriciliği tesisi. İnşallah yaşadığımız Kasım ayının sonu itibarı ile açılışını gerçekleştireceğiz.” dedi.
“Toprağı Bereketli İnsanı Hareketli İlçemiz”
“Toprağı Bereketli İnsanı Hareketli İlçemiz”
Sivas Valisi Salih Ayhan, ilçe ziyaretleri kapsamında Kelkit Vadisi´ndeki Akıncılar ilçesine ziyaret gerçekleştirerek, bir dizi temaslarda ve incelemelerde bulundu.
Vali Ayhan, Askerlerle Birlikte Karavanadan Yedi
Vali Ayhan, Askerlerle Birlikte Karavanadan Yedi
Sivas Valisi Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı´nı ziyaret ederek askerlerle birlikte yemek yedi.
"Bu fedakârlıkların karşılığı ödenmez"
"Bu fedakârlıkların karşılığı ödenmez"
Sivas Valisi Salih Ayhan İlçe Gezilerine Gölova´dan Başladı
“Zara´nın Ortak Bir Kalp Atışı Var”
“Zara´nın Ortak Bir Kalp Atışı Var”
Sivas Valisi Salih Ayhan, bir takım gezi ve incelemelerde bulunmak üzere ziyaret ettiği Gölova ile Akıncılar ilçesi sonrası Zara´da da halkla sohbet etme imkânı buldu.
Hayırseverden köyler için çöp kamyonu bağışı
Hayırseverden köyler için çöp kamyonu bağışı
Hayırseverden köyler için çöp kamyonu bağışı
" Hayatı ben yurtta öğrendim”
" Hayatı ben yurtta öğrendim”
Sivas Valisi Salih Ayhan, sürpriz ziyaretlerine bir yenisini ekleyerek, Gazi Lisesi Kız Pansiyonunda kalan öğrencilerle bir araya geldi.
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ´NDEN ÇARPIK MANZARALAR
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ´NDEN ÇARPIK MANZARALAR
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ´NDEN ÇARPIK MANZARALAR
Rahmetle anıyor özlemle arıyoruz
Rahmetle anıyor özlemle arıyoruz
Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, ebediyete intikalinin 80´inci yıldönümü nedeniyle Sivas´ta anma töreni düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.

Hz. Muhammed
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Hava, kurşun gibi ağır! Basîret şimdi lazım bize!
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
BUNLAR HEP BASİT MANTIK KURALLARIDIR
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Sorun sadece döviz ve faiz olsa keşke
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Ehl-i Sünnet tek tip midir?
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Para görününce vicdan sıvışır
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
İslam´ın ölçütleri
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Son günlerin dünyası
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Âlet işler el övünür
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Nasılsın dediklerinde
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Sivasspor´dan Beşiktaş´a Futbol Dersi
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Yatay talimatlar, dikey uygulamalar!
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Sessiz karşı devrim
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
TÜYAP Kitap Fuarı´na ve Selim İleri´ye dair
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Avucunuzdaki Kelebek
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Dikkat, PKK dönüşüyor
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Ey ana toprağı, ey Anadolu
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
“YAZIN ÜÇ AY YATAN ÖĞRETMEN” HA!
Salih Tuna
Salih Tuna
Türk ekonomisi McKinsey´e mi emanet edildi?
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ