“KOLEKSİYONCULUK BİR KÜLTÜR İŞİDİR”
Koleksiyoncu Bülent Döleker, ”Yeni nesillere öneriyorum, koleksiyonculuk bir kültür işidir”dedi.
Tarih: 10.1.2018 17:42:31/ 314okunma / 0yorum

Tarihin içinde küçük eşyalar kim bilir kimlerin elinden geçerek bu günlere geldi. Belki yolda bir yerde ayağımıza takılır bir parça ama değerini bilmeyiz bir koleksiyoncu kadar.  O yüzden her eşyanın ayrı bir yeri vardır hayatımızda.

İlimizde de İlkokul yıllarından itibaren koleksiyona ilgisi olan 1966 doğumlu Bülent Döleker, koleksiyona ilgisinin nasıl başladığını ve koleksiyonları hakkında bilgi verdi.

“BU EŞYALAR BENİM ÇOCUĞUM”

Koleksiyona çocukluk yıllarında pulla başladığını belirten Döleker, “Zaman akışı içerisinde eskiye olan tutku ve elime geçen imkanlar çerçevesinde sanatçıların yapmış olduğu eserleri topladım. Bu Eşyalar Benim çocuğum gibi birini diğerinden Ayırt Edemem nasıl bir anne baba evladını ayırt edemez ise benim içinde aynı durum. Biz koleksiyon erler elimizde bulundurduğumuz malzemeleri kesinlikle şunu daha çok seviyorum bunu daha çok seviyorum bu ilgimi daha çok çekiyor gibi bir şey söz konusu olamaz hatta olmazda. Adı üstünde koleksiyoncu bir parçayı koleksiyonuna koyduğu için değer vermiş de koymuştur. İşte o yüzden ayırt etmeyiz” dedi.

 “ÇOCUKLAR GİBİ  HEPSİ AYRI İLGİ BEKLER”

Döleker “Ben bu parçaları çeşitli illerin bitpazarlarından hurdacılardan belirli günlerde kurulan yerlerden temin ettim. Sivas´ta bu tarzda koleksiyon yapan kişiler benim düzeyinde birkaç kişidir yani bir elin parmağını geçmez. Koleksiyondaki eserler tıpkı çocuklar gibi hepsi ayrı ayrı ilgi alaka bekler” şeklinde konuştu.

Antika demenin bir ürünün çok eski olması anlamına gelmediğini vurgulayan koleksiyoncu Dökeler, “Mesela ankesörlü telefon kartı kullanıldığı yıllarda ; PTT Sivas kongresi için bir kart çıkarttı ve o ankesörlü telefon kartının bir özelliği var Sivas Kongresi´nin yapıldığı tarih yanlış basılmış ve çok nadir kartlardan biri oluyor . Biz koleksiyon tabirinde hatalıdır bilindiği gibi 4 Eylül 1919 orada dikkat ederseniz  4 Ekim 1919 yazıyor. Biz koleksiyon erler için bu ayrıntı çok önemlidir. Antika olarak eşyaların çok eski bir tarihli olması gerekmiyor yeni bir şey 15 20 senelik bir şeyde dediğim gibi ayrıntılı olur; ayrıntı nedir hatalı basılmış olmasıdır. Şimdi size soruyorum Bu ankesörlü telefon kartı kullanıldığı dönemde acaba Benim gibi kaç kişi bunun hatalı basıldığını fark edip de koleksiyonuna bir köşeye ayırdı O da bilinmez. Ama bir koleksiyoncu kıymetli bir üründür” açıklamasında bulundu.

Dökeler, “Geçmiş yıllarda İstanbul´da Sahaflar Çarşısı´nda eski bir kitap almıştım kitabın arasında tesadüfen bir pul buldum ve koleksiyona kattım. Bir malzeme önüne nerde ne zaman çıkıveriyor hiç belli olmuyor. İşte burada bizim gibi koleksiyon erlerin dikkat etmesi gerekiyor. Ben bir kitap dergi falan aldığımda muhakkak sağını solunu içini kontrol ederim” ifadelerine yer verdi.

“SİVAS BU KONUDA SAHİPSİZ”

Yetkililere seslenen Dökeler, Sivas´ta bulunan hanlar ve konakların koleksiyonculara temin edilmesi ricasında bulundu.

Dökeler,  uzman ekiplerin bir değerlendirme yaparak kendilerine destek olabileceklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Yani sonuçta ben yetkili değilim ben sıradan bir vatandaşım karar verecek kişiler onlar bu eserlerimi daha güzel sergileyip Sivas´ımıza gelen birçok vatandaşın görmesi beni oldukça mutlu eder ama görüyorsunuz ki kendi imkânlarım içerisinde biriktirmeye çalışıyorum ama kimseye sergileme şansım olmuyor. Ne yazık ki Sivas bu konuda sahipsiz.”

“TARİHİ PARA KONUSUNDA ÇOK İDDİALIYIM”

Özellikle tarihi para konusunda çok iddialı olduğunu aktaran Dökeler, kendisinde Türkiye Cumhuriyet döneminin kuruluşundan bugüne kadar metal paraların hepsinin olduğunu ifade etti.

Döleker, biriktirdiği metal paraların resmi sırasına ve eksiksiz bir şekilde olduğuna değinerek, “Kâğıt paraların ise dörtte üçü var az bir kısmı yok onları da bütçem el vermediği için tedarik edemedim.  Son Osmanlı 6 padişahı Sultan Abdülmecit ten Vahdettin´e kadar olanlar ve kanuni olarak onların koleksiyonu yapmak serbesttir. Hicri 1255 -1336 yılları arasında bunların koleksiyonu yapmak serbesttir. Buradan da ilgililere dururum Yani bu resmi gazetede yayınlanmış bir kanundur korkmasınlar. Yani her üzerinde Osmanlı tuğrası gören paralar yasaktır şudur budur öyle yapmasınlar onları da biriktirmek serbesttir. Bu söylediğim tarih öncesindeki koleksiyonlar ise müze Müdürlüğü´nden izin belgesi doğrultusunda yapmak serbesttir” diye konuştu.

“BUNLAR BİR CANLI GİBİ İLGİ BEKLİYOR”

Elinde eski kanatlı kapıların Frenk anahtarlarları olduğunu belirten Döleker, anahtarların sanayi yapımının olmadığını ve hepsinin el işçiliği ile yapıldığını kaydetti.

Döleker, yurtdışından temin ettiği çok eski minyatür parfüm şişelerine de değinerek, Esans ayrıdır parfüm ayrıdır. Esans da alkol olmaz parfümde alkol vardır. ikiside kokuyor ama farklı özelliklere sahiptir. Özellikle 60´lı 70 li yıllarda her evde vardı bu gaz lambalarından gaz lambalarından en yenisi 40 ile 50 yıllıktır. Bunlar bir canlı gibi ilgi bekliyor oksitlenmeden bunları hepsi ile ilgilenmek gerekiyor. Seviyorum ben koleksiyon er olmayı tek tek siliyorum bakıyorum temizliyorum en azından bana uğraş oluyor ben bunlarla birlikte paslanmamış oluyorum.

“YETKİLİLERDEN DESTEK OLMALARINI BEKLİYORUM”

İlimizde küçük dükkanların bir arada olması önerisinde bulunan Döleker, hediyelik eşyalar değil de antika işi ile uğraşanların bir arada olacağı bir çarşı olsa bizler için iyi olur. Karşımızda yetkili yok olsa iyi olur bizimde kendimize göre tecrübemiz var. Sivas için iyi bir kazanç olur. Yetkililerden destek olmalarını istiyorum.  Bu benim bugüne biriktirdiğim antikaları bir şekilde paylaşmak istiyorum sergilemek istiyorum büyüklerimizin ilgilenmesini bekliyorum. Büyüklerimiz her şeyin iyisini bilir bize destek olsunlar.

“AKILLI TELEFONLAR GENÇLERİMİZİN AKLINI ALACAK”

Döleker, gelecek nesillere de uyarılarda bulunarak , “Yeni nesillere öneriyorum koleksiyonculuk bir kültür işidir. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan arındırır özelliklede çocuklarımıza aileler mutlaka bir şeyler biriktirmeyi öğretsinler. Mesela kız çokçuları bir peçete ile erkek çocukları kalem ile ban nasıl pul ile başladıysam onlarda bir yerlerden başlasınlar. Önemli olan bir şekilde başlayabilmektir. Peçeteleri biriktirsinler katlamadan bir kutuda muhafaza etsinler. Bayramlarda veya misafirliği gittiklerinde veya da lokanta taya gittiklerinde birer peçete örneği alsınlar yıllar sonra her biri ayrı bir güzellik katacaktır onlara hepsinin anısı olacaktır hayatlarında ben şahsen tavsiye ederim. Büyüklerimiz iyi bilir çocuklarımızı yönlendirmek lazım ellerinde akıllı telefonlar ile oyun oynuyorlar nerelere giriyorlar kimse takip etmiyor. Yani ben şöyle söylerim bu akılı telefonlar gençleşirimizin aklını alacak. Sokakta caddede her yerde mesajlaşarak geziyorlar. Yani kazaya bile sebebiyet verebiliyorlar. O yüzden bir şeyler ile meşgul olsunlar. Çok bağımlı olmuşlar o yüzden bu şekilde ailelere çocuk yaşta onlara bir koleksiyon merakı oluşturmalarında yardımcı olsunlar. Zamanla görecekler birçok şeyden arınmış olurlar hem de kötü alışkanlıklardan uzak durmuş olurlar” diyerek sözlerine son verdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KOLEKSİYONCULUK KÜLTÜR İŞİDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"Bayramlar Acıya Dönüşmesin"
"Bayramlar Acıya Dönüşmesin"
Sivas Valisi Davut Gül yarın idrak etmeye başlayacağımız Kurban Bayramı Dolayısıyla yazılı bir tebrik mesajı yayımladı.
"Yardımlaşmanın zirve yaptığı nadide günlerdir"
"Yardımlaşmanın zirve yaptığı nadide günlerdir"
Belediye Başkanı Sami Aydın, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
"Dargınların barıştığı bir bayram olsun"
"Dargınların barıştığı bir bayram olsun"
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız Kurban Bayramı için Üniversitenin internet sayfasında bir tebrik mesajı yayınladı. Rektör Yıldız mesajında; "Dargınların barıştığı, gönüllerin fethedildiği, dilleri, ırkları ve kültürleri farklı milyonlarca insanın aynı duygular etrafında birleştiği bir Kurban Bayramı´na daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.
Demirgil´den Kurban Bayramı mesajı
Demirgil´den Kurban Bayramı mesajı
Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yüksel Demirgil, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
"Ülkemizin birlik, beraberlik ve istikrarına katkı sağlasın"
"Ülkemizin birlik, beraberlik ve istikrarına katkı sağlasın"
Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Kurban Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınlayarak, Sivaslıların bayramını kutladı
"Bayramlar bizler için çok özel anlamlar taşımaktadır"
"Bayramlar bizler için çok özel anlamlar taşımaktadır"
Yıldızeli Kaymakamı Yusuf Cankatar yarın kutlamaya başlayacağımız Kurban Bayramı dolayıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Cankatar; " birlik ve beraberlik bilincinin tazelendiği, huzur ve refah ortamının sağlandığı bayramlar bizler için çok özel anlamlar taşımaktadır." dedi.
Bayram tatili dayanışma ruhu için iyi bir fırsat
Bayram tatili dayanışma ruhu için iyi bir fırsat
Türkiye´ye karşı yapılan siyasi ve ekonomik saldırılar karşısında toplumun güçlü yapısının korunması gerektiğini belirten Beykoz Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, “Böylece, olası yeni saldırıları kendi kalkanımız ile püskürtebiliriz” dedi. Bu tür dönemlerde toplum olarak kenetlenmenin önemine vurgu yapan Beyazyürek, kısa süre kalan Kurban Bayramı tatilinin birlik ve beraberlik için güzel bir şans olduğunu ifade etti.
Emniyetten Uyarı
Emniyetten Uyarı
Sivas İl Emniyet Müdürlüğü yaklaşmakta olan Kurban Bayramı nedeniyle, Bayram tatili süresince Trafik kazalarını en aza indirmek, sürücülerin ve yolcuların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla; bazı uyarılarda bulundu.
Hatalı sürücüyü "düdükle" uyaran bisikleti alacak
Hatalı sürücüyü "düdükle" uyaran bisikleti alacak
İçişleri Bakanlığının, "Bu bayram ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük" projesi için sosyal medyadan #KırmızıDüdük etiketi ile fotoğraf paylaşıp en fazla beğeniyi alan 100 çocuğa bisiklet armağan edilecek.
"Büyük bir sorumluluk yüklemiştir"
"Büyük bir sorumluluk yüklemiştir"
Sağlık-Sen Başkan Adayı Adem Yaşin Sivas´ta yapılan sendika delege seçimleri sonuçları ile ilgili bir açıklama yaptı. Yaşin yaptığı açıklamada; "SAĞLIK-SEN Sivas Şube Başkanlığı delege seçimi sürecini tamamladık. Bu sürecin sendikamıza, sağlık camiamıza ve ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.
Gürün, Yatırımlarla Göz Kamaştıracak
Gürün, Yatırımlarla Göz Kamaştıracak
Sivas Valisi Davut Gül, Gürün ilçesinde bir dizi gezi ve bir takım incelemelerde bulundu.
Elde Kalan Kurbanları Sivas ESK Alacak
Elde Kalan Kurbanları Sivas ESK Alacak
Sivas Valisi Davut Gül, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi canlı hayvan pazarını ziyaret ederek hayvan yetiştiricileri ve vatandaşlarla sohbet etti.
Adıyaman´da 4 asker şehit oldu
Adıyaman´da 4 asker şehit oldu
Adıyaman´da yürütülen terör operasyonunda 4 güvenlik görevlisi şehit oldu.
Gül; Kurban pazarını gezecek
Gül; Kurban pazarını gezecek
Bugün Sivas Valisi Davut Gül ve Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Kurban Pazarında incelemelerde bulunacaklar.
Hayırdır inşallah
Hayırdır inşallah
Dolar vatandaşın cebinde ne kadar var bilinmez ama rüyasına girmiş durumda. Sivas kuyumcularının vitrinlerinde dolar satmıyoruz şeklinde yazılar yer alırken, Sivas´ta yaşayan vatandaş ise rüyasında dolar görmeye devam ediyor. Google´ın Arama Trendleri´nde şehirlere göre aramalara bakıldığında son 3 ay içerisinde “Rüyada dolar görmek” terimini en yoğun arayan şehir Sivas olurken, Sivas´ı sırasıyla Erzurum, Van, Afyonkarahisar ve Malatya takip etti.
Numune “Değişim” dedi
Numune “Değişim” dedi
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Sivas Başkanlığı, 5. olağan genel kurulu öncesi delege seçimini Numune Hastanesi´nde de gerçekleştirildi.
Albay Şen´den Sivas´a Veda Ziyaretleri
Albay Şen´den Sivas´a Veda Ziyaretleri
Tunceli İl Jandarma Komutanlığına atanan Jandarma Kıdemli Albay Sinan Şen, Sivas Valisi Davut Gül´e veda ziyaretinde bulundu.
Kurban derilerini bekletmeyin
Kurban derilerini bekletmeyin
Sivas´ta deri işi ile uğraşan derici Temel Yılmazgil, “kurbanlıklardan elde edilen ham deriye, her zamankinden daha fazla ihtiyaçları olduğunu belirterek, derilerin israf edilmeden sektöre sağlıklı bir şekilde kazandırılması çağrısında bulundu.”
Jandarma operasyonları
Jandarma operasyonları
Sivas Jandarma İl Komutanlığı yaptığı operasyonlarda binlerce paket sigara ve uyuşturucu madde ele geçirdi. 32 şüpheli şahıs yakalanırken 1 şüpheli şahıs tutuklandı.
Sahte Dolar ele geçirildi!
Sahte Dolar ele geçirildi!
Sahte Dolar ele geçirildi!
"Yeniden Diriliş Gün, Birlik Günüdür!"
"Yeniden Diriliş Gün, Birlik Günüdür!"
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ABD´nin Türkiye´ye yönelik olarak başlattığı ekonomik yaptırımlar sonucu doların artmasından dolayı yazılı bir basın açıklaması yaparak "Yeniden Diriliş Gün, Birlik Günüdür!" dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
İlim, kendini bilmektir.

Yunus Emre
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Olmadı Sivasspor Olmadı
Aydın Ünal
Aydın Ünal
AK Parti kongresi, seçim, ekonomi
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Küçük hesapla büyük projeleri kaçırmak
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
İnsan nereye koşuyor?
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Hacı Bektaş
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Hayırlı Bayramlar!..
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
BİR ÖĞRETMENİN ESERİ
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Dinamik dindarlık
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
İki asırdır kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz, farkında mısınız?
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
41 dereceden 39,5´a
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
İKTASADÎ MESELLER
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
MTTB CAMİASI DERNEĞİ BASIN BİLDİRİSİ YAYINLANDI
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Bana gülmeyi-doğayı anlat...
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
ABD´ye çok güçlü cevap nasıl verilir?
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Onur meselesi
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Rahip Brunson, Reverend Frew ve Halûk
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Düşünce sentezi yapabilmek
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
BİZE BİZİ UNUTTURMA ALLAH´IM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
MAARİFE, MAARİFTEN BİR “BAKAN” VAR(3)
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
SAĞLIKTA TATLI BALLI İŞLER GÜÇLER
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
BAYRAM KOKUSU
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Salih Tuna
Salih Tuna
Sen ne sandın zibidi?
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
BU ŞEHİRDE YIKMAK MODA OLDU
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ