Anahtar Kelimeler: KISITLAMA CEZASI

KISITLAMA CEZASI

Vali Salih Ayhan, pandeminin bilançosunu açıkladı. Buna göre geçtiğimiz yıl Mart ayından itibaren il genelinde 6 bin 731 vatandaş, 212 işletmeye 6 milyon 442 bin lira para cezası uygulandı

Erhan CEYLAN/

Vali Salih Ayhan, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde çok sayıda kişinin ölümüne sebep olan Koronavirüsüne karşı ilimizde alınan önlemler, kısıtlamalar, sağlık takviyesi ve bu süreçte zor günler geçiren vatandaşlara yönelik gerçekleştirilen çalışmaları madde madde açıkladı.

YÜZDE 70 DÜŞÜŞ

Sivas’ta nüfusun 3’te 1’ine test yapıldığını vurgulayan Vali Ayhan, “2020 yılında şehrimizde, ülkede ve dünyanın en önemli gündemi pandemi oldu. COVİD-19 dünyada şüphesiz hatırlamak zorunda olduğumuz mücadeleyi de hatırlatmış oldu bize. Medeniyet ve insana verilen değerin gelişmişlik ile bir bağlantısının olmadığına da şahitlik ettik. İnsanları ölüme terk eden ülkeleri gördük. Pandemi noktasında Türkiye’de birçok noktada da uygulamada Sivas’ın ilkleri yaşadığını da söylemeliyim. Pandemi kurulu da bunlardan biri. Pandemi ile mücadelemizi sürdürdük ve sürdürmeye de devam ediyoruz. Eylül ve Kasım aylarında iki defa yükselişi yaşadık. Özellikle Aralık ayında getirilen kısıtlamalarla vaka sayılarında yüzde 70’in üzerinde bir düşüş gerçekleşti. Bu düşüşlerde sağlık sisteminin üzerindeki yükü baya bir azalttı” dedi.

“VATANDAŞ REHAVETE KAPILMASIN”

Bugüne kadar 638 bin 956 olan nüfusumuzun 212 bin 746’sına test yapıldığını da sözlerine ekleyen Vali Salih Ayhan, vatandaşların rehavete kapılmaması gerektiğini vurguladı.

Tedbirlerin ancak denetimlerle güçlendirilebileceğini söyleyen Ayhan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Coronavirüs ile mücadelede gerçekten iyi bir savaş verdiğimizi söyleyebilirim. Mücadele sürecinde tüm özel, kamu kurum ve kuruluşlar içerisinde koordineli bir şekilde çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. Bu dönemde ÇAGEM bizim en büyük destekçimiz oldu. Salgınla mücadelenin en büyük koşulu tedbirdir. Tedbirlerimiz de ancak denetimler ile güçlendirebileceğimiz bilinci ile bugüne kadar işyeri ve kişi bazında 508 bin 606 denetim gerçekleştirildi. Ayrıca 2 bin 350 ihbara müdahale edildi. Bu sayılar gerçekten çok önemli sayılar. Burada kolluk kuvvetlerimizin, muhtarlarımızın, mahalli denetim ekiplerimizin, imamlarımızın ve öğretmenlerimizin inanılmaz çok büyük bir emeği var. Hele ki sağlık çalışanlarımıza ayrı bir teşekkür etmek istiyoruz. Gerek hastane gerekse filyasyon ekipleri ve aile hekimlerimiz insanüstü bir gayret gösterdiler ve göstermeye devam ediyorlar.

241 73 VATANDAŞA
380 MİLYON LİRA DESTEK

Bugüne kadar 6 bin 731 vatandaşımız ve 212 işletmemize toplam 6 milyon 442 bin lira bugüne kadar yazılan cezalar var. Pandemiyi en başından beri çok boyutlu toplumsal bir sorun olarak değerlendirdik. Her vatandaşımızın yanında olmaya çalıştık. Üretim ve tedarik zincirini aksatmadan aksine özellikle tarımsal üretimi ekstra destekler vererek pandeminin ekonomik etkilerini en aza indirmek için adımlar attık. Sosyal devlet anlayışımızı pandemi koşullarında en üst düzeye taşıyarak ihtiyaç temeli bir anlayış ile belirli başlıklarda destekler verdik. Sosyal yardımlar noktasında ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğümüz aracıyla 2020 yılında 241 bin 73 vatandaşımıza 380 milyon 772 bin 634 bin lira destek sağlandı.