YAZARLAR

Kırsal Altyapıda Rekor Yatırım

Sivas İl Genel Meclisinde 2020 yılı yatırım programı ele alındı.

2020 yılı yatırım programı kapsamında, Sivas İl Genel Meclisi tarafından oluşturulan yatırım programında 2020 yılı kırsal altyapı bütçesinde önceki yıllara göre rekor bir artışla onaylandı.

Sivas İl Genel Meclisinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı.

2018 yılında 21 milyon 200 bin TL olan kırsal altyapı bütçesi 2019 yılında 23 milyon 500 bin TL olarak kabul edilmiş ve bu programlar dâhilinde Sivas iline yatırımlar ve hizmetler yapılmıştır. 2020 yılı kırsal altyapı programında bir önceki yıla göre % 63,5´luk artış ile toplamda 36 milyon 982 bin 500 TL oldu. Bu kırsal altyapı yatırım programı oluşturulurken, İl Genel Meclisi olarak şu anki ve gelecekteki yaşanacak olan Sivas´ın sorunlarının çözümleri gözetilerek; Hükümetimizin 2023 ve 2053 misyon ve vizyonu çerçevesinde, Sivas´ın ve Sivaslı vatandaşlarımızdan ve sahadan almış olduğumuz veriler ışığında Sivas ve Sivas kırsalı olarak yapılacak olan hizmetlerimizin geleceğe yönelik en iyi şekilde hesaplanmış planlanmış ve her kuruşu yine kırsal altyapıya harcanacak şekilde Kırsal Altyapı Programı oluşturulmuştur. Kırsal altyapı programının oluşturulmasında özellikle Plan Bütçe Komisyonu ve Komisyon Başkanı ile kurum Amirlerince en ince ayrıntısına varıncaya kadar hesaplar yapılmış ve yapılacak olan yatırım en iyi şekilde kullanılması öngörülmüştür.

Sivas ilinin Kırsal altyapı Programı oluşturulmasında İl Genel Meclisi ile uyum içerisinde çalışan Sayın Valimiz Salih Ayhan´ın katkıları büyüktür. Zira kendisinin önceki yıllarda Sivas İl Özel İdare Genel Sekreteri olması dolayısıyla Sivas ilinin ve Sivas coğrafyasının ve Sivas Kırsal bölgesinin en ücra köşesine dahi hâkim olması 2020 yılı Kırsal altyapı programı oluşturulurken büyük avantaj olmuştur.

Yatırım programı hazırlanırken, sahadan almış oldukları bilgileri ve tecrübelerini bizlere aktaran Sivas Milletvekillerimizin ve siyasi partilerin il başkanlarının büyük katkıları olmuştur.

Kırsal altyapı programı; 5302 sayılı yasanın öngördüğü şekilde ilimiz kırsalının yol, köprü, sanat yapısı gibi ulaşım imkânlarını iyileştirmek, içme suyu, kanalizasyon, kilitli parke taşı, köy içi düzenlemeler gibi köylerin altyapısına yönelik bakım onarım ve inşaat işlerini yapmak ayrıca tarımsal sulama hizmetlerinde bulunmak İl Özel İdaresinin görevleri arasındadır.

İlimiz 28.333 km2 yüzölçümlü ve 1233 köy, 613 mezrası ile Türkiye´nin büyüklük bakımından yüzölçümünde ikinci, köy sayısı ve yol ağı bakımından birinci ilidir. Bu büyük ve zorlu hizmet koşullarına rağmen Sivas İl Özel İdaresi hizmetlerine aralıksız ve sorunsuz bir şekilde hızla devam etmektedir.

2020 yılı yatırım programımız, mevzuatların öngördüğü şekilde ilgili komisyonlarımızın yoğun çalışmaları sonucunda, İl ve İlçe Özel İdarelerimizden gelen yazılı ve sözlü teklifleri göz önünde bulundurarak ve İlçe İl Genel Meclis Üyeleri komisyon çalışmalarımıza davet edilerek, önerileri, talep ve görüşleri alınıp değerlendirilerek, karşılıklı uygun görüş bildirmek suretiyle hazırlanmaya gayret gösterilmiştir. Ayrıca bütçe ödenekleri doğrultusunda kaynakların en verimli şekilde kullanılması esasından hareketle, nüfus ve acil ihtiyaç kriterleri önceliğinde gerekli titizlikle ve adil olarak hazırlanmaya özen gösterilmiştir.

İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, İmar Komisyon Başkanı Abdulkadir Demirel, Plan Bütçe Komisyon başkanı Ziya Şahin, Tarım Komisyonu Başkanı Fikret Doğruyol, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Mehmet Nebi Kaya ve Sivas Valisi Salih Ayhan´ın birlik ve uyum içesinde çalışarak ve ülkemizin 2023 ve 2053 hedefleri gözetilerek oluşturulan 2020 yılı yatırım programının, ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz.?şeklinde yazılı bir açıklama yapıldı. /Zübeyde DARENDELİ

.