Anahtar Kelimeler: DEMİŞ RİSKSİZ

YAZARLAR

KİM DEMİŞ RİSKSİZ

AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci, merkez üssü Karayün’de 4.0 şiddetindeki depremin ardından gazetemize özel açıklama yaptı. 7 ve üstü şiddetindeki depremlerin merkezi çok rahat etkileyeceğini söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Gazetemizde yer alan ancak yetkililerin sessiz kaldığı konulardan biri olan ‘Deprem Master Planı’ Sivas merkezde meydana gelen deprem ardından ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Son zamanlarda il genelinde meydana gelen depremler üzerine açıklama yapan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İl Müdürü Nazif Ekinci, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan şehrimizde meydana gelecek 7.0’lık depremin kent merkezini çok rahat etkileyeceğini söyledi.

Geçen haftalarda Gemerek, İmranlı ve dün gece saatlerinde Karayün’de meydana gelen 4.0 şiddetindeki depremlerin Sivas’ın harita üzerinde risksiz bölgede olmadığı gözler önüne serildi.

“YEREL YÖNETİMLERE
ÇOK BÜYÜK SORUMLULUK
DÜŞÜYOR”

Şehrin geleceğini şekillendiren imar noktasında yerel yönetimlere çok büyük sorumluluk düştüğünü vurgulayan Ekinci, vatandaşları da doğru biçimde ev almaya davet etti.

Afetler ile iç içe yaşamanın ne demek olduğunu anlatan Ekinci, “Depremin oluşumunu tamamen önleme gibi bir şansımız yok. Ancak bu afet öncesinde tedbir alınmayacağı anlamına gelmez. Öncelikle risklerin farkında olarak veya böyle bir durum başımıza geldiği zaman farklı farklı ortamlarda yapmanız gereken doğru davranışları öğrenmişseniz hayatta kalma şansınız yükseliyor. Son zamanlarda Sivas özeline bakacak olursak, Kuzey Anadolu fay hattı Sivas topraklarından geçer. Refahiye’den sonra Gölova, Akıncılar, Suşehri, Reşadiye, Niksar üzerinden ta ki Marmara’ya kadar giden fay hattıdır. Bilim adamalarımız bugün fay hatlarının yerini biliyorlar. Fay hattında biriken enerjinin de az çok tahminini yapıyorlar. Sadece bilinmeyen tek bir şey var o da bu biriken enerjinin bu fay hattı üzerinde en zayıf en kırılgan noktayı bulduğunda ne zaman faylanmaya neden olacağı. Kuzey Anadolu Fay Hattının özellikle bahsettiğimiz bölgesi ise 7’nin üzerinde deprem üretme kabiliyetine sahip. 7’nin üzerinde bir deprem meydana gelmesi sürpriz olmaz. Böyle bir şey olduğu zaman kuş uçumu 100 kilometre, karayoluyla da 150 kilometre mesafede olan Sivas kent merkezini rahatlıkla etkiler” dedi.

‘İNASANI BİLİNÇSİZLİK ÖLDÜRÜR’

Vatandaşların deprem noktasında bilinçlenmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen AFAD İl Müdürü Ekinci, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “İnsanı doğal afet değil; bina ve zeminin yapısı öldürür. Mesela nehir yatağına yakın alüvyonlu bir zemine ev inşa ederseniz sarsıntının etkisiyle zemin sıvılaşması dediğimiz olay meydana geliyor. Zemin sıvılaştığı zaman da binanız ne kadar sağlam olursa olsun bu sefer de blok halinde binanız yatıyor. Dolayısıyla uygun zemine uygun yapı tekniği ile bina yapmak ve iç dizaynla hareket etmek. Bir de bir binayı ne amaçla yaptıysanız o amaçla kullanın.

ŞEHRİN İMARI ÖNEMLİ

Sivas İl Afet Risk Azaltma Planı’nda bütün afet türleri için 4 amaç, 16 hedef ve 265 eylem belirledik. Bunu belirlerken şehrin her bölümü ile uzmanlarca çalıştay yaptık. Bunun sonucunda bu çalışmalarda kısmen binaların olduğunu ama çok katlı binalar olmadığını tespit ettik. Sivas’ta da kentsel dönüşüme alınan yerler var. İşte burada çok önemli 2 şey ortaya çıkıyor. İlki, geçmişteki hataları ortadan kaldırmak diğeri ise yeni hatalar yapmamak. Şehrin imarını iyi dizayn etmek ve doğru yön vermek çok önemli. İmar barışında kapsam dışı olan şeyler var; mesela afete maruz bölge ilan ettiğimiz alanların içerisindeki hiçbir yapı imar barışından faydalanamaz. Yapılan binaları satın alan vatandaşların biraz daha bilinçli olması lazım. Bir insan bina alacağı parayı bir ömür boyu biriktiriyor fakat harcarken çok kolay harcıyor. 150 metrekareden daha küçük binada biz mutlu olamıyoruz. Genelde vatandaşımıza biz bunları söylediğimizde aldığımız cevap, ‘efendim ben teknik eleman mıyım nereden bileyim’ oluyor. Aslında bir ev alırken olması gereken normları sorup alsak. Mücahitti, yapı denetimcisi vs. kendini ona göre şekillendirecek. Siz istemeden size binanın değerlerini göstermeye başlayacak.

RUHSATA AYKIRI VE DERE YATAĞINDAKİ BİNALAR

Belediyeler bir yer imara hazırlarken imara açacakları zaman, oraya parsel bazlı olarak imara uygun mu diye raporlar düzenletirler. Hâlihazır bir haritası çıkartılır oranın ve çukur, tümsek, dere kenarı gibi yerler ortaya çıkar. Onu kullanarak dere yataklarından uzak duracaksın ve imarı oraya sokmayacaksın. Bir kentin imar planında her santimi ve her noktası sadece binalardan oluşmuyor. Ayırmanız gereken yeşil alanlar, park ve bahçeler var. Buna benzer boş alanlar varsa sakıncalı ve tehlikeli bölgelere park bahçe yaparak da imara açabilirsiniz. Yerel yönetimlerimizin bir yeri imara açarken çok ciddi sorumlukları var.”