Anahtar Kelimeler: KENEVİRDE HEDEF DEKAR (VİDEO)

YAZARLAR

KENEVİRDE HEDEF BİN DEKAR (VİDEO)

Bu sene 200 dekara ekilen kenevirin ilk hasadı gerçekleştirildi. Vali Salih Ayhan, önümüzdeki yıl hedefin bin dekar olduğunu söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Kenevir ekilebilecek iller arasında yer alan Sivas’ta kenevir hasadı başladı. Bölge Trafik Denetleme Şubesi Müdürlüğü karşısında alandaki kenevir tarlasında gerçekleştirilen hasat programına Vali Salih Ayhan ve ilden bazı protokol üyeleri katıldı. Yapılan hasatla ilgili açıklama yapan Vali Ayhan, bu sene ekilen 200 dekar alanla eksikliklerin görüldüğünü önümüzdeki yıl ise hedeflerinin bin dekar olduğunu söyledi.

Kenevirin Sivas için önemine değinen Vali Salih Ayhan, “İlimiz için çok önemli bir şeyin hasadını gerçekleştiriyoruz. Tarım ve hayvancılık vizyonumuz olan ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’ vizyonumuz kapsamında maksadımız üretim çeşitliliğini artırmak. Sözleşmeli çiftçilik modelini yaygınlaştırmak. Güvenli alımı sağlamak. Bir de tarımsal AR-GE faaliyetlerini arttırmaktır. Bu saydığım dörtlü anlayış içerisinde herhalde en önemlilerinden bir tanesi kenevir. Kenevir ekiminde Sivas’ımız 20’nci il oldu. Planlama, ekim ve bakım aşamasının ardında da şu anda ilk hasat aşamasındayız. Şunu gördük ki, hakikaten kenevirin hayvansal yemi, insan ihtiyaçları ve endüstriyel özellikleriyle birçok alanda faydası var. İlimizin de toprak çeşidi uygun birçok toprak çeşidi olabileceğini ilk ekimle göstermiş olduk. İlimizde şu an 200 dekar ekimi yapıldı” dedi.

‘TECRÜBE YOKTU’

Yapılan ekimden edindikleri tecrübelerden bahseden Ayhan, “Ekim, bakım ve hasat tecrübesi dahi yoktur. Yeni bir bitki ve yeni ekim izni alındı. Bu hasatla birlikte şunu da görmüş olduk ki bu hasatla birlikte ilimizin sanayisi de gelişmeye başladı. Yeni makine ve ekipmanları buna uygun tanzim edebilmeye de başlamış oldu. Birçok eksiğimizi de bu şekilde görmüş olduk. Bunlara da birkaç yıl destek olarak kenevirin Sivas’ımız da çok daha geniş bir şekilde ekilmesini hep birlikte sağlayacağız. Bu sene dikilen 200 dekarla eksiklerimizi de görmüş olduk. Önümüzdeki sene mümkünse bin dekar dikip eksikliklerimizi gidermiş olacağız. Sivas’ımız da bu tür faaliyetler çok anlamlı. 20 il içerisinde bu alanda en çok destek olan ve ekip olarak işi yürüten illerin başında Sivas gelmekte. Bu bitki Sivas topraklarına büyük bir süre gidecek. İlimize de katma değer sağlayacak. Ekilen her tohum ve çiftçi bizim için çok değerli. Atılan her tohum bu ülke ve gelecek için bir tuğladır” diye konuştu.