Kendinizi çaresiz ve umutsuz hissetmeyin
Dr. Baltacı, “Kendi hayatına son veren kişilerin yaklaşık %80´i daha önceden çevresindeki kişilere niyetlerinden bahsetmişlerdir. Bir kişi intihar hakkında konuştuğunda mutlaka ve her zaman ciddiye alınmalıdır.”dedi.
Tarih: 10.10.2019 00:00:00

Hakan BAKAR

Sivas Numune Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ersin Baltacı, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle açıklama yaptı.

Ruhsal sorunların her insanın yaşayabileceğini ifade eden Uzm. Dr. Ersin Baltacı,“Her insan hayatının bir döneminde ruhsal sorunlarla karşılaşabilir. İnsan ruhsallığı iklim gibi bir özellik gösterir. Dönem dönem çetin hava koşullarıyla karşılaştığınız gibi, psikolojik olarak da zor dönemler yaşayabilirsiniz. Nasıl zor hava koşullarından sonra güzel, güneşli günler kendini gösterebiliyorsa, yaşadığınız zor günler de çoğu zaman geçicidir. İnsan yaşadığı zor dönemlerde zaman zaman ölüm düşüncelerine kapılabilir. İntihar edenlerin yaklaşık %90´ında bir ruhsal bozukluk olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ruhsal hastalıkların erken dönemde saptanması ve intihar riski olan bireylerin uygun şekilde tedavi edilmesi önemlidir. Ancak, intiharla ilişkili damgalanma nedeniyle intiharların ve girişimlerinin gizlenmesi riskli bireylerin uygun ruh sağlığı hizmetlerine ulaşmasını engellemektedir” dedi.

İntiharın tüm dünyada ilk on ölüm nedeninden biri olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Baltacı, “Son 45 yıl içerisinde intiharların %60 civarında arttığı ve intiharın tüm dünyada ilk on ölüm nedeni arasında yer aldığı bildirilmiştir. Her yıl 800.000´e yakın insan kendi hayatına son vermekte ve çok daha fazlası intihar girişiminde bulunmaktadır. Elimizde bulunan sayılar resmi kayıtlara geçen vakalar olduğundan oranın daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Her intihar; aileleri, toplulukları ve ülkeleri etkileyen ve geride kalan insanlar üzerinde uzun süre kalıcı etkiler yaratan bir trajedidir. İntihar genetik, psikolojik, sosyal, kültürel ve diğer risk faktörlerinin bir araya gelmesinin, bazen de travma ve kayıp deneyimleriyle birleşmesinin bir sonucudur. Eğer bir insan Ölmek istediğinden ya da acılarından kurtulma arzularından bahsediyorsa, Kişi değerli eşyalarını dağıtıyor, vasiyet hazırlıyor, çevresindekilerle vedalaşıyorsa, İnternetten veya çevresinden intihar yöntemlerini araştırıyorsa, Kendi içine çekiliyor veya kendini tecrit ediyor, ailesi ve arkadaşlarıyla ilişki kurmakta zorlanıyorsa, Başkalarına, hayata yük olmaya başladığından bahsediyorsa, Öfkeli davranışlar sergiliyor, intikam duygularından, çaresizlikten ve umutsuzluktan  bahsediyorsa, Kendinden nefret etme, suçluluk duygusu, değersizlik ve utanç hissine kapılmışsa, ruhsal sorunlar yaşıyor ve bu sorunları çözmek için alkol ve ya madde kullanıyorsa, geçmişte ve ailesinde intihar öyküsü mevcutsa  bütün bunlar intihar için risk faktörleri olabilir. Kişinin intihar düşünceleri olup olmadığını tespit etmenin en iyi yolu onlara sormaktır.”şeklinde ifade etti.

İntihar ile ilgili yanlış düşüncelerinin olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Baltacı, “Toplumumuzda kişiye intihar düşünceleri olup olmadığını sormanın kişinin aklına intihar fikrini sokacağı ve intihar etmesine yol açacağı yanlış inancı mevcuttur. Oysa Kişiye intihar düşüncelerinin olup olmadığının sorulması kişinin yardım istemesine ve bu duygularını konuşarak duygusal yükünü boşaltmasına yardımcı olur. Bir diğer yanlış inanç ise İntihardan bahseden kişinin bunu yapmayacağı, kişinin dikkat çekmeye çalıştığıdır. Oysa gerçek şu ki; Kendi hayatına son veren kişilerin yaklaşık %80´i daha önceden çevresindeki kişilere niyetlerinden bahsetmişlerdir. Bir kişi intihar hakkında konuştuğunda mutlaka ve her zaman ciddiye alınmalıdır. İntihar durumunda olan bir çok kişi aslında gerçekten de ölmeyi istemez, bu kişiler sadece hayatta mutlu değillerdir kendilerini çaresiz ve umutsuz hissederler. Eğer destek verilirse ve yaşama arzusu artırılırsa intihar riski azaltılır. Her türlü intihar düşüncesi ya da girişimi ciddiye alınmalıdır, ciddi bir uyarıdır ve yardım çağrısıdır. İntihar düşünceleri ruhsal ve sosyal sorunların çözümüyle ortadan kalkar, İntihar önlenebilir bir durumdur. Baş edemediğiniz psikolojik problemlerle karşılaştığınızda, desteğe ve bilgi edinmeye ihtiyaç duyduğunuzda ruh sağlığı uzmanlarına ve ya sağlık kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Biliyoruz ki bir çok ruhsal sorun iyileşebilir ya da kontrol altına alınabilir özelliktedir.”şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kendinizi çaresiz umutsuz hissetmeyin
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOKTORLAR GELİYOR
DOKTORLAR GELİYOR
Ekinci, “14 uzman 11 Pratisyen doktor kadrosu şehrimize tahsis edildi. Hekim eksiği olan branşlarda ise çalışmalarımız devam etmektedir.”dedi.
Sarılığa dikkat!
Sarılığa dikkat!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi sağlık hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Doktor Öğretim Üyesi Gaffari Tunç, yenidoğan bebeklerde görülen sarılık ilgili bilgiler verdi.
İl Sağlık Müdürlüğünden Harekât´a büyük destek
İl Sağlık Müdürlüğünden Harekât´a büyük destek
Sivas Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Fethullah Selçuk Moğulkoç Barış Pınarı Harekâtı´na destek amaçlı yazılı bir mesaj yayımladı.
Birçok hastalığın önlenmesinde ‘El Yıkamanın´ önemi
Birçok hastalığın önlenmesinde ‘El Yıkamanın´ önemi
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanemiz “Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle birtakım etkinlikler düzenledi.
´Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı´
´Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı´
Numune Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mutlu Doğan, Meme Kanseri Farkındalık Ayı ile ilgili olarak açıklama yaptı.
Meme Kanserinde “Kontrol Sende” Etkinliği
Meme Kanserinde “Kontrol Sende” Etkinliği
Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı münasebetiyle Medicana Sivas Hastanesi Meme Kanserine dikkat çekmek farkındalık oluşturmak için “Kontrol Sende” etkinliği düzenledi.
Eczane kapanış saatleri değişti
Eczane kapanış saatleri değişti
Sivas´ta Eczane kapanış saatlerinde değişikliğe gidildi.
Palyatif Bakım Günü kutlandı
Palyatif Bakım Günü kutlandı
12 Ekim Dünya Palyatif Bakım Günü Numune Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi´nde düzenlenen müzik dinletisiyle kutlandı.
Dijital oyunlara dikkat!
Dijital oyunlara dikkat!
Çomaklı,“Tehlikeli dijital oyunlar, uyuşturucu kadar tehlikelidir.”dedi
Özkaya´dan doğru yanık tedavisi
Özkaya´dan doğru yanık tedavisi
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Neşe Kurt Özkaya, yanık tedavisinde uygulanması gereken tedavilerle ilgili bilgiler verdi.
CİHAZLAR DOKTOR BEKLİYOR!
CİHAZLAR DOKTOR BEKLİYOR!
Eş, dost, hatır, gönül ilişkileriniz güçlü ise ne ala, ama normal bir vatandaş iseniz vay halinize. Sivas Numune Hastanesinde Ultrasonografi cihazını kullanan doktor sayısındaki azlık nedeniyle hastalar iki hafta sonrasına gün alırken, Radyasyon Onkoloğu´nun ise hiç olmaması hastaların mağdur olmasına sebep oluyor.
 Böbrek yetmezliği olan bebek hava ambulansı ile Kayseri´ye getirildi
Böbrek yetmezliği olan bebek hava ambulansı ile Kayseri´ye getirildi
Sivas´ ta dünyaya gelen ve böbrek yetmezliği olan kız bebek, hava ambulansı ile Kayseri Şehir Hastanesi´ne getirilerek Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi´ne kaldırıldı.
Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı
Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı
Meme kanseri, memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar.Meme kanserinin neredeyse tamamı kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir.Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Ülkemizde kanser olan her dört kadından biri meme kanseridir.
Emziren Anneler Daha Sağlıklı
Emziren Anneler Daha Sağlıklı
Medicana Sivas Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nadir Comart annenin bebeğini emzirmesinin, bebeğin gelişiminde en önemli etken olduğu gibi annenin sağlığı açısından da oldukça önemli olduğunu iletti.
28 Eylül Psöriatik Artrit Farkındalık Günü
28 Eylül Psöriatik Artrit Farkındalık Günü
28 Eylül Psöriatik Artrit Farkındalık Günü
“Lazer tedavisi yeni bir yöntemdir”
“Lazer tedavisi yeni bir yöntemdir”
Kurt, “Lazer tedavisi günümüzde tıbbın birçok alanında tedavide kullanılmakta olan yeni bir yöntemdir.”dedi.
Optik camınızın bakımını doğru yapıyor musunuz?
Optik camınızın bakımını doğru yapıyor musunuz?
Optik camınızın bakımını doğru yapıyor musunuz?
Organlarıyla 3 kişiye umut oldu
Organlarıyla 3 kişiye umut oldu
Koyulhisar ilçesinde iş kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen59 yaşındaki Naci Yıldız´ın organları, 3 hastaya yaşam umudu oldu.
Emre 2 hafta yok
Emre 2 hafta yok
D.G. Sivasspor Kulübü, orta saha oyuncusu Emre Kılınç´ın sakatlık geçirdiğini ve 2 hafta sahalardan uzak kalacağını açıkladı.
Numune´de döner sermaye isyanı
Numune´de döner sermaye isyanı
Numune Hastanesinde, Hemşir ve hemşirelerin üç ay öncesine kadar aldıkları döner sermaye miktarı yaklaşık yüzde 70 azaldı. Hasta sayısının her geçen zaman artmasına rağmen döner sermaye payının düşmesi hemşir ve hemşireleri isyan noktasına getirdi.
A Life haciz nedeni ile satılamadı
A Life haciz nedeni ile satılamadı
Geçtiğimiz günlerde kapanan özel hastane A Life hakkında İl Sağlık Müdürlüğü bir açıklama yaparak, hastanenin başka bir şirkete devredileceğini ancak ihtiyaten haciz kararı nedeni ile devrin gerçekleşmediğini belirtti. Haczin kaldırılmasıyla hastanenin başka bir şirket tarafından tekrar hizmete açılacağı belirtildi.
Özel hastane sessizce kapandı
Özel hastane sessizce kapandı
A LİFE Hastanesi Sivas´ta sessizce kapandı.
1´inci Uluslararası Kanser Günleri Başladı
1´inci Uluslararası Kanser Günleri Başladı
Çağın en yaygın sağlık sorunlarından biri kansere çözüm üretmek amacıyla Cumhuriyet Üniversitesi tarafından “1´inci Uluslararası Kanser Günleri” gerçekleştiriliyor.
Bu belirtiler varsa Alzheimer´a dikkat!
Bu belirtiler varsa Alzheimer´a dikkat!
Medicana Sivas Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Balaban, Alzheimer hastalığına yönelik belirtileri ve tedavileri hakkında uyarıcı açıklamalar yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.7690
EURO
6.4202
booked.net
Hepimiz ölümün nişanlısıyız?

CENAP ŞEHABETTİN
Bir ton gazete kağıdı geri kazanıldığında 8 çam ağacının kesilmesi önlenir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59