Kazım Karabekir´in kızı CÜ´de konferans verdi
Millî Mücadelenin önemli komutanlarından, “Şark Fatihi” namıyla anılan Kazım Karabekir´in kızı Timsal Karabekir Açık Düşünce Topluluğu´nun davetlisi olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde "Dünü Unutma Ki Yarına Hakkın Olsun" isimli konferans gerçekleştirdi.
Tarih: 3.12.2019 00:00:41

Timsal Karabekir, konferans öncesi Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız´ı ziyaret etti. Ziyarete Timsal Karabekir´e eşi, Açık Düşünce Topluluğu Danışman Hocası Prof. Dr. Fahrettin Göze ve kulüp üyeleri eşlik etti. Samimi bir havada geçen ziyarette Timsal Karabekir 60 yıl önce Sivas´ta öğretmenlik yaptığını, Sivas´ı çok değişmiş bulduğunu anlattı.

Ziyaretin sonrasında Timsal Karabekir ve beraberindekiler konferans için Üniversite Kültür Merkezine geçtiler.

Kadı Burhaneddin Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen konferansa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Karademir, Kulüp Danışmanı Prof. Dr. Fahrettin Göze, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından Timsal Karabekir´in verdiği konferansa geçildi.

Konuşmasına “Sizleri saygı, sevgi ve çok büyük mutlulukla selamlıyorum” diyerek başlayan Timsal Karabekir, "Bu buluşmaları ´Dünü Unutma Ki Yarına Hakkın Olsun´ başlığıyla yapıyoruz. Kars´ta gördüğüm bir yazıyı asla unutamıyorum: Tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları çizer." şeklinde konuştu.

Karabekir, "Sizlerin karşısında bir tarihçi olarak bulunmuyorum. Hatta hiçbir şey olarak da bulunmuyorum. Yalnızca Kazım Karabekir Arşivi´nden bilgilere sahibim.” dedi.

Kazım Karabekir´in Hayatı Fotoğraflarla Anlatıldı

Sunumunda babası Kazım Karabekir´in hayatı ekseninde Osmanlı Devleti´nde ve Türkiye Cumhuriyeti´nde gelişen olayları fotoğraflarla aktaran Timsal Karabekir, dedesi Mehmet Emin Paşa´nın Van ve Mekke´de aldığı görevlerde Kazım Karabekir´in de ona eşlik etmesini, daha sonra İstanbul´da Harbiye´yi birincilikle bitirmesini, Balkan Savaşları, Çanakkale Savaşları, Kut-ül Amare Savaşı ve Kafkas Cephesi´nde Kazım Karabekir´in aldığı görevleri ve ömrü boyunca 6 bine yakın çocuğun bakım masraflarını karşıladığını öğrencilere aktardı.

Erzurum´da görev yaptığı dönemde Ermeniler tarafından çıkarılan olaylar sonucu katledilen Türkler hakkında Kazım Karabekir´in notlarını şöyle paylaştı:

“Erzurum´a girdiğimde gördüğüm manzarada bölge halkının gülerek beni beklediklerini düşünerek mutlu oldum. Biraz yaklaşınca bu kalabalığın hareketsizce durduğunu fark ederek, normal olmayan bir durum olduğunu sezinledim. Daha da yaklaştığımda bu insanların Ermeni çeteler tarafından kazığa oturtularak öldürülen ve çeneleri acıdan sıkılmış insanlar olduğunu anladım. Burada gördüğüm manzarayı Allah hiçbir kuluna göstermeyi nasip etmesin.”

"Karabekir O Anda Bağımsızlık Yemini Etti"

Karabekir şöyle devam etti:

“Erzurum´dan sonra Kars´ı da yeniden Türk topraklarına katan Kazım Karebekir, Nahcivan´ı da kurtardıktan sonra Bakü´ye yönelmişken Tebriz´de aldığı haberle İstanbul´a çağrılmıştır. Çünkü Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanmıştır ve İstanbul´a dönmesi emredilmiştir. Kendisi Batum´dan yola çıkan gemiye küçük Japon bataryalarını yükleterek bunları Trabzon Limanı´nda bırakmış, bu bataryalar Kurtuluş Savaşı´nda ordumuzun çok işine yaramıştır. Kendisi İstanbul´a döndüğünde boğaza demirlemiş İngiliz gemilerini ve İngiliz askerinin bir subayımıza Türk bayrağının indirilmesi emrini verdiğine şahit olunca bağımsızlık yemini etmiştir.”

“Atatürk´ün Son İsteği Babama İletilmedi”

Timsal Karabekir, askerlikten istifa eden Mustafa Kemal Paşa´nın tutuklanması için emir alan Kazım Karabekir´in bu görev için gittiği Erzurum´da yaşananları ise şöyle anlattı:

“Bugün Erzurum Atatürk Evi olan bu evde, o değerli insan, Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Mücadelesinin nasıl yürütüleceğini planlarken Cevat Paşa, Kazım Karabekir Paşa´nın kolordusuyla geldiğini haber verir. Mustafa Kemal Paşa, Kazım Karabekir´e verilen tutuklama emrinden haberdardır. Her şeyin bittiğini, Kurtuluş Savaşı´nın başlamadan bittiğini düşünür. Bu sırada Kazım Karabekir Paşa içeri buyur edilir. Kazım Karabekir Paşa içeri girer ve asker selamı vererek "Ben ve kolordum Milli Mücadelede emrinizdeyim Paşam!" der ve birbirlerine sarılırlar.”

 

Cumhuriyetin kuruluşunun ardından Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının bir iftirayla kapatıldığını söyleyen Timsal Karabekir, "Şeyh Sait İsyanı bu partinin kapatılmasının gerekçesi oldu. Bir süre sonra Kazım Karabekir´in aldığı ve bizim ilk evimizde çok talihsiz bir olay oldu. İzmir Suikastı Davası nedeniyle babam bu evden alındıktan bir süre sonra mahkemeye çıktı. Mahkemede yargılandıktan sonra beraat etse de bu durumdan çok etkilendi. Mustafa Kemal Atatürk´le araları açılsa da Atatürk Türk Dil Kurumu toplantısına babamı davet etmiş. Ama babam orada etten bir duvarla karşılaşmış ve Atatürk´le göz göze gelememiştir. Daha sonra Atatürk, hasta yatağında Kazım Paşa´yla helalleşmek istediğini bildirdiyse de bu haber babama ulaştırılmadı. Daha sonra babama ´Gider miydin?´ diye sorduğumuzda ´Elbette giderdim. O Mustafa Kemal´dir. Onun çağırdığı yere gidilir´ demişti´ şeklinde konuştu.

 

Konferansın sonunda Timsal Karabekir´e Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Karademir plaket ve teşekkür belgesi verdi. /Bahar HIZAR

 Video Tarihi: 2.12.2019 16:22:42
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“SAĞLIKTA HİÇBİR MAZERETİMİZ KALMADI”
“SAĞLIKTA HİÇBİR MAZERETİMİZ KALMADI”
Vali Ayhan, “Sivas Sağlıkta nasibini en iyi alan illerin başında geliyor. Sağlık hizmetlerinde iyi yerdeyiz. Yatak kapasitemiz, çalışan sayımız, doktor sayısı, fiziki yapı ve araç anlamında hiçbir mazeretimiz kalmadı. Vatandaşlarımıza güzel hizmetleri hep beraber yapacağız.”dedi.
Tatbikat Gerçeğini Aratmadı
Tatbikat Gerçeğini Aratmadı
Sivas İl Özel İdaresinde Gerçekleşen Tatbikat Gerçeğini Aratmadı.
Temizlik araç filosu genişliyor
Temizlik araç filosu genişliyor
Sivas Belediyesine temizlik için yeni araçlar alındı.
Toprağımıza sahip çıkalım
Toprağımıza sahip çıkalım
Her yıl 5 Aralık günü toprağın önemi ve gıda güvenliği konusunda farkındalık yaratmak için “Dünya Toprak Günü” olarak kutlanmakta.
Organik Solucan Gübresi Hasadı Başladı
Organik Solucan Gübresi Hasadı Başladı
Vali Salih Ayhan´ın talimatlarıyla Cumhuriyet Üniversitesi, İl Özel İdaresi, Sivas Belediyesi ve Sivas Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle kurulan Sivas Organik Tarım Anonim Şirketi (SOTAŞ)´ın bünyesinde organik solucan gübresi üretimine başlandı.
“Daha kârlı organik arıcılık yapılacak”
“Daha kârlı organik arıcılık yapılacak”
Yıldız, “Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projemiz ile arıcılık işletmelerinin en önemli girdisi olan kovan ve kovan malzemesi teminini sağlayarak işletmelerimizin daha kârlı organik arıcılık yapmaları sağlanacaktır.”dedi.
“Aktif rol üstlenen bir kurumuz”
“Aktif rol üstlenen bir kurumuz”
Hastaoğlu;”Sivas Ticaret Borsası kuruluşundan bu yana ilimizin ve bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasında aktif rol üstlenen bir kurumdur.”dedi. 2020 - 2023 yılı stratejik plan borsa meclisinde onaylandı.
Zabıta Teşkilatına Eğitim Verildi
Zabıta Teşkilatına Eğitim Verildi
Sivas´ta İndirimli satışlar, satıştan kaçınma ve fiyat etiketi denetimleri konusunda Zabıta Teşkilatı mensuplarına eğitim verildi.
Sulama maliyetleri Meclis Gündeminde
Sulama maliyetleri Meclis Gündeminde
CHP´li Karasu, yüksek sulama maliyetlerini Meclis gündemine taşıdı
“Benim Kulübüm Yeşilay Projesi” gerçekleştirildi
“Benim Kulübüm Yeşilay Projesi” gerçekleştirildi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Genç Yeşilay Gönüllüleri tarafından Sivas Gazi Osman Paşa İlkokulu´nda “Benim Kulübüm Yeşilay Projesi” gerçekleştirildi.
‘Hasta-Hekim İletişim Teknikleri´ konulu konferans düzenlendi
‘Hasta-Hekim İletişim Teknikleri´ konulu konferans düzenlendi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından akademik ve idari personele yönelik ‘Hasta-Hekim İletişim Teknikleri´ konulu konferans düzenlendi.
Uzaktan Algılama ve Görüntü Yorumlama Kitabı Yayımlandı
Uzaktan Algılama ve Görüntü Yorumlama Kitabı Yayımlandı
“Remote Sensing and Image Interpretation, Lillesand, Kiefer and Chipman” isimli kitabın Türkçeye çevirisi “Uzaktan Algılama ve Görüntü Yorumlama” ismi ile yayımlandı.
İl il memur alımları tek sayfada
İl il memur alımları tek sayfada
Türkiye´de her yıl yüz binlerce kişi KPSS sınavlarına girerek devlet kurumlarında memur olmak için çaba sarf ediyor. KPSS´de başarılı olmak yetmiyor. Devlet kurumlarının memur alımlarını da yakından takip etmek gerekiyor. Peki il il memur alımları nasıl öğrenilir? Memur alımı şartları nasıl takip edilir? İllere göre devlet kurumlarının memur alımları hangileri? Basın İlan Kurumu, sıkça sorulan bu soruların cevabını tek sayfada veriyor. İşte detaylar...
Engel yok iş var
Engel yok iş var
İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından, ´Bu Kulüpte Engel Yok İş Var´ sloganı ile engelli vatandaşlara yönelik açılan eğitim kursu tamamlandı. Engelli vatandaşlara iş imkanı sağlamak amacıyla yapılan çalışmadan söz eden Vali Salih Ayhan, ‘´Engelli vatandaşlarımıza istihdam oluşturan işverenlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum´´ dedi.
“Her alanda önemli mesafeler kat ettik"
“Her alanda önemli mesafeler kat ettik"
Vali Ayhan, "Kurumlarımızın işbirliği ile Sivas hem sağlık alanında hem de tarım alanlarında şehrimizi daha verimli hale getirerek önemli mesafeler kat edeceğiz." dedi.
Mesai sorununa rektörlük el attı
Mesai sorununa rektörlük el attı
Cumhuriyet Üniversitesi hastanesinde, çocuklarını okula bırakmak için personele verilen izin hastanede mesainin bir saat geç başlamasına neden oluyordu. Gazetemizde yayınlanan haber sonrası Rektörlük konuya el atarak personeli mesai saatleri konusunda uyardı.
CÜ Öğrencilerin diş taramalarını ve tedavisini yapıyor
CÜ Öğrencilerin diş taramalarını ve tedavisini yapıyor
İlimizde eğitim gören ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin ağız diş taramaları ve tedavileri, CÜ Diş Hekimliği Fakültesi tarafından yapılmakta.
´Geleceğim Mesleğim´ temalı söyleşi gerçekleşti
´Geleceğim Mesleğim´ temalı söyleşi gerçekleşti
Mesleki ve teknik liselere yönelik ´Geleceğim Mesleğim´ teması kapsamında, ORAN ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, yazar Ahmet Şerif İzgören tarafından söyleşi düzenlendi.
“Kazanan Gürün olacaktır”
“Kazanan Gürün olacaktır”
Çiftçi, “Gökpınar Gölü, Şuğul Kanyonu ve tarihi konaklarıyla ön plana çıkan ilçemiz, kent müzemizin de hizmete açılmasıyla birlikte güzel bir mekâna daha kavuşacak, kazanan Gürün olacaktır.”dedi.
ÖĞRENCİLERDEN YARDIM KAMPANYASI
ÖĞRENCİLERDEN YARDIM KAMPANYASI
Karşıyaka Kız Mesleki Lisesi öğrencileri, Hayat Ağacı Derneği´ni ziyaret ederek yapılan yardımlar hakkında bilgi edindiler. Gezi sonrası öğrenciler dernek için yardım kampanyası düzenlemek istediklerini belirttiler.
Bilgin, engellileri evlerinde  ziyaret etti
Bilgin, engellileri evlerinde ziyaret etti
Belediye başkanı Hilmi Bilgin engellilere ev ziyaretinde bulundu.
Üniversite sağlıkta kalite puanını artırdı
Üniversite sağlıkta kalite puanını artırdı
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından her yıl düzenli olarak Türkiye genelinde yapılan kalite değerlendirilmesini başarıyla tamamlayarak puanını geçtiğimiz yılların üstüne yükseltti.
Etkili İletişim Becerileri Konferansı düzenlendi
Etkili İletişim Becerileri Konferansı düzenlendi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tercüme Kulübü tarafından “Etkili İletişim Becerileri” isimli konferans düzenlendi.
Emniyet Sokak Operasyonlarını Sürdürüyor
Emniyet Sokak Operasyonlarını Sürdürüyor
Sivas İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Sokak Operasyonlarını sürdürüyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.7488
EURO
6.3738
booked.net
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed
Hiçbir kağıt parçası 7 defadan fazla ikiye katlanamaz!!

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59