Anahtar Kelimeler: DEĞİŞTİ YENİLENDİ (VİDEO)

KATI DEĞİŞTİ YERİ YENİLENDİ (VİDEO)

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi 2’nci katında yer alan Palyatif Bakım Merkezi 12’nci kata taşındı ve yoğunbakıma yenilenme çalışmaları yapıldı

Haber Merkezi/

2017 başında açılan, yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan problemlerle karşılaşan hastaların acılarının önlenmesine ve hafifletilmesine yönelik uygulamaların yer aldığı ve yaşam kalitesini geliştirmenin amaçlandığı Palyatif Bakım Merkezi yenilendi. Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi 2’nci katında yer alan Merkez 12’nci kata taşındı. Daha önce 4 kişilik odaların bulunduğu Merkezde yenileme çalışmalarının ardından 5 adet tek kişilik ve 3 adet de çift kişilik odalar oluşturuldu.

Yenileme çalışmalarının ardından açılışı gerçekleştirilen Merkezin açılışına SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ünal Kılıç, Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Prof. Dr. Hakan Yekbaş, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, Başhekim Yardımcıları, hastane yöneticileri ve Merkez personelleri katıldı.

Açılışın ardından Rektör Yıldız ve Başhekim Doğan açıklamalarda bulundular. Rektör Yıldız açıklamasında Palyatif Bakım Merkezlerinin 2015 yılında Sağlık Bakanlığının aldığı kararla hizmet vermeye başladığını söyleyerek, “Şu anda Türkiye’de 400’ün üzerinde Palyatif Bakım Merkezi bulunuyor. Biz de 2017 yılında açmıştık. 12. kata taşıyarak yeniledik. Merkezimiz 11 yatak kapasitesine sahiptir. Hastalarımızın ve hasta yakınlarımızın daha rahat edeceği odalar oluşturduk. Yeni hastanemizde kapasitenin artmasına yönelik planlar yapıyoruz. Şehrimizde artık insanların rahatlıkla hastalarını getirebilecekleri bir bakım merkezi var. Ben Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hilmi Ataseven’e, Başhekimimize, Merkezin sorumlusu Sinan hocamıza, ekibine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Başhekim Prof. Dr. Doğan ise son yıllarda kanser, alzheimer, inme ve organ yetmezliği gibi hastalıkların artması nedeniyle palyatif bakım ihtiyacının çoğaldığını belirterek, “Merkezimizde amacımız sadece tedavi etmek değil, yaşam kalitesini düşüren hastalıklara bağlı olan ağrı, bulantı, halsizlik, iştahsızlık, uykusuzluk ve depresyon gibi semptomlarla mücadele etmektir. Burada sadece hekim ve hemşire değil psikolog, din görevlisi, sosyal hizmet uzmanı ve gönüllüler de bulunuyor. Sivas ve çevre illerdeki hastalara verdiğimiz hizmetin kalitesini artırmak adına Merkezimizi yeniledik” ifadelerini kullandı.