Anahtar Kelimeler: Karasu: “Köyler kaderine edildi”

YAZARLAR

Karasu: “Köyler kaderine terk edildi”

Karasu, “Karantina altına alınan köyler kaderine terk edildi. Köylerde herhangi bir virüs tarama çalışması yapılmıyor. Vatandaşlarımızın salgından etkilenmemesi için Sağlık Bakanlığı’nı ve Sivas Valiliği’ni acil göreve davet ediyorum” dedi.

Zübeyde DARENDELİ

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Karantina altına alınan köylerin kaderine terk edildiğini söyledi.

Köylerde herhangi bir virüs tarama çalışması yapılmadığını söyleyen Karasu’nun açıklamaları şöyle: "Sivas’ta koronavirüs nedeniyle ilk vefat maalesef gerçekleşti. 29 Mart günü ilimizde karantinaya alınan 5 köyden biri olan Koyulhisar’a bağlı Dilekli Köyü’nde, tanı konulan bir hemşehrimiz hayatını kaybetmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet; ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Vefat eden hemşehrimizin, Dilekli Köyü’ne kısa bir süre önce İstanbul’dan geldiği bilinmektedir.

Bununla birlikte karantinaya alınan 5 köyümüzün kaderine terk edildiği de ortaya çıkmıştır. Karantinaya alınan; Şenbağlar, Boyalı, Dilekli, Boyalıca, Gökçetaş köylerimizde tanı konularak hastaneye kaldırılan yurttaşlarımız olmasına rağmen, köylerde herhangi bir virüs tarama çalışması yapılmamıştır. Ayrıca; karantina öncesi hastalarımızın temasta bulunduğu yakın çevresine herhangi bir kontrol yapılmamıştır. Şu ana kadar yapılan tek işlem köylere giriş-çıkışın durdurulması olurken, virüse karşı köylerde herhangi bir genel dezenfekte-ilaçlama işlemi de uygulanmamıştır.

Karantina uygulaması devam eden köylerdeki tüm vatandaşlarımızın salgından etkilenmemesi için Sağlık Bakanlığı’nı ve Sivas Valiliği’ni acil göreve davet ediyorum. Köylerde yaşayan tüm sakinlere hemen test yapılmaz ve hastane gözetimi uygulanmazsa, tablo giderek ağırlaşacak.”