YAZARLAR

Karasu: Tarım ayağı kalkmadan ekonomi düze çıkmaz

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, tarımsal üretimde son yıllarda yaşanan sorunların araştırılıp çözüm yollarının geliştirilmesi için TBMM´ye araştırma önergesi sundu.

Bahar HIZAR

Karasu, Türkiye´nin tarımda kendi kendine yeten yedi ülkeden biri olduğunu vurgularken, son yıllarda tarımda ithalat bağımlısı hale geldiğini kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerini de paylaşan Karasu, 1999 yılında Türkiye´de tarımsal üretimde ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 141 olduğunu, 2017 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranı negatif yönlü gerçekleştiğini söyledi.

STRATEJİK ÜRÜNLERDE GERİLEME SÖZ KONUSU

Karasu, çeşitli tarım ürünlerinden örnek vererek, ?´Arpa, buğday, mısır, yulaf ve çavdardan sepetinden oluşan tahıl üretimi, tarımsal üretimde bulunan ülkeler için stratejik ürün kategorisinde yer almaktadır. İklim değişikliği ve küresel ısınmanın yarattığı olumsuz etkiler düşünüldüğünde yeniden üretilebilmesi önem arz eden kalem olarak bilinen tahıl üretiminde ithalat son 2 yılda yüzde 68 oranında artmıştır. Soya ve ayçiçeğinde ise sırasıyla yüzde 95 ve yüzde 52 oranında dışa bağımlılık söz konusudur. Tüm bilirkişi ve sivil toplum örgütlerince karşı çıkılan ancak iktidarın ısrarla tasfiye ettiği şeker fabrikalarının üretimden el çektirildiği ve kapatıldığı süreçte Türkiye´de 5 yılda şeker ithalatı 56 bin tondan 291 bin tona fırlayarak yüzde 419´luk artış göstermiştir´´ dedi.

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar ve girdi maliyetlerinin yükselmesiyle birlikte, vatandaşların tanzim satış noktalarına mahkum edildiğini kaydeden Karasu, ?´Özellikle döviz kurunda yaşanan dalgalanmayla 2018 yılında kendini gösteren ve Tanzim Satış Noktaları´nın kurulmasına neden olan sebzeler grubunda ise; Türkiye 2013 yılında 54 bin ton ithalat yaparken 2018 yılına gelindiğinde bu tutar yüzde 121 artışla 120 bin tona yükselmiştir´´ ifadelerini kullandı.

KARASU: TARIMDAKİ KRİZ BİR AN ÖNCE SON BULMALI

Konuya ilişkin açıklama yapan Karasu, ?Tarım sektörünün yaşadığı sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor. Mutfaktaki yangını ancak tarımın yeniden ayağa kalkmasıyla çözebiliriz. Araştırma önergesi teklifimle tarımdaki kötü gidişin nedenleri bulmak ve çözüm yollarını geliştirmek istiyoruz´´ dedi.