YAZARLAR

Karasu: Koyulhisar´da ihmaller görmezden gelindi

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Koyulhisar´da HES kanalının patlamasına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Zübeyde DARENDELİ

Yaşanan olayda, 6 vatandaşın sel sularına kapıldığını ve hastaneye kaldırıldığını, büyük miktarda maddi hasarın meydana geldiğini hatırlatan Karasu, enerji çeşitliliğine karşı olmamakla birlikte enerji üreten tesislerin güvenliğinin tam anlamıyla sağlanmadan üretim faaliyetinde bulunmasına karşı olduklarını belirtti.

2009 yılında, Koyulhisar Hidroelektrik Santrali ile ilgili, Cumhuriyet Savcılığı´na yapılan suç duyurusunu da hatırlatan Karasu, ihmallerin görmezden gelindiğini daha büyük bir facianın ise şans eseri yaşanmadığını vurguladı.

Karasu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum´a şu soruları yöneltti:

1- Sivas Koyulhisar´da bulunan hidroelektrik santralin ÇED raporunda santral güvenliğine ilişkin hangi değerlendirmeler yapılmıştır?

2- Söz konusu santralin rutin bakımları hangi aralıklarla ve hangi tarihlerde yapılmıştır?

3- Yaşanan olay sonucu bölge sakinlerinin yaşadığı maddi kaybın karşılanması konusunda hangi çalışmalar yapılmaktadır?

4- 2009 yılında söz konusu kanalla ilgili belediye meclis üyemiz Yaşar Furtana suç duyurusunda bulunarak, kanallara deneme amaçlı su bırakılmasının ardından Koyulhisar Şeyhler Mahallesi´nde bulunan kanallarda sızıntı meydana geldiği yönünde şikayetine Koyulhisar Cumhuriyet Başsavcılığı´nın kovuşturmaya yer yok kararı verdiği 2019/169 numaralı soruşturma dosyası hakkında bakanlığınızın ve şahsınızın bilgisi bulunmakta mıdır?