Anahtar Kelimeler: KARARGAHA SİVAS MODELİ

YAZARLAR

KARARGAHA SİVAS MODELİ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni karargahı olacak Ay Yıldız Projesi’nin temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılırken, proje Sivas’ta bulunan Ay Yıldız Camisi’ne benzetildi

SENA POLAT/

19 Mayıs 2023’te bitirilmesi planlanan yeni karargaha Sivas modeli uygulanacak. Belediye tarafından Yukarı Tekke’de hizmete alınan camide olduğu gibi TSK’nın yeni karargahında da Ay Yıldız modeli uygulanacak.

KOMUTANLIKLAR TEK ÇATI ALTINDA TOPLANACAK

İlimizdeki projede Ay içerisinde yer alan Yıldızı cami oluştururken yeni karargah projesinde ise tüm yapılar Ay Yıldız etrafında toplanacak. Bu haliyle Pentagon gibi tasarlanan projede Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri Komutanlıkları tek çatı altında toplanmış olacak.

SİVAS’TA EN ÇOK BEĞENİLEN PROJE

Dünyada ‘Ay-Yıldız’ mimarisiyle projelendirilen ilk cami olan Ay Yıldız Cami Sivas’ta en çok beğenilen projelerden biri olmuştu.

Kuş bakışı bakıldığında sadece Ay ve Yıldız’ın göründüğü projenin benzerinin uygulanacağı Karargah da gökyüzünden bakıldığında aynı görüntüye sahip olacak.

Etimesgut’ta yapılacak olan projenin ilk etabında Milli Savunma Bakanlığı binası, ardından da kuvvet komutanları yapılacak.

Projenin temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye'nin gelişen ve değişen savunma ihtiyaçları tüm birimlerin ortak bir çatı altında yakın koordinasyon içinde faaliyet göstermesini mecburi bir hale getirmiştir. Bunu da gerek bakanımla gerek Genelkurmay Başkanım ile enine boyuna değerlendirdik ve dedik ki bize müşterek bir merkez gerekiyor. Bugün de bu temeli atıyoruz. Ay Yıldız Projesi ile Milli Savunma Bakanlığımızı, Genelkurmay Başkanlığımızı, tüm kuvvet komutanlıklarımızı bir araya toplamış oluyoruz. Kahraman ordumuzun gücüne güç ekleyecek. Her şeyiyle, duruşuyla düşmana korku, dosta güven veren bir yapıyı burada meydana getirmiş olacağız” dedi.