Anahtar Kelimeler: KARAR

YAZARLAR

KARAR GÜNÜ

Milyonlarca vatandaşın gözü, normalleşmede ‘Yeni Dönem’ adı altındaki sürecinin masaya yatırılacağı bugünkü Kabine toplantısına çevrildi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Şubat ayının sona ermesi ile takvimlerin 1 Mart’ı gösterdiği günde vatandaşlar büyük bir merak içerisinde normalleşmenin nasıl olacağını merak ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında geçen yıl aralık ayından bugüne kadar devam eden Pandemi tedbirleri, bugün yapılacak kabine toplantısı ile belli olacak.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında bugün itibariyle il bazlı yeni bir döneme geçilecek. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu tespit edilip edilecek ve bu risk gruplarına göre il bazlı normalleşme sağlanacak. Risk grupları; düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak değerlendirilecek.

SİVAS NORMALLEŞECEK Mİ?

Sivas’ın normalleşmesi geçen hafta verilerine bakıldığında pek mümkün görünmese de bugün Sağlık Bakanlığı’nın açıklayacağı verilerle netlik kazanacak. Günlük 35 vakanın olduğu kentte normalleşme ancak günlük bazda vakanın 30 ve altına düşmesiyle sağlanabilecek.

HEDEF 200 BİN
Salgına karşı aşılama sürecinin hızlı bir şekilde devam ettiği kentte, il genelinde 80 bin kişiye aşı yapıldı. Hedef ise Mart ayı sonuna kadar 200 bin kişiyi aşılamak.