Anahtar Kelimeler: Kapalı Pazar Cumartesi açılıyor

YAZARLAR

Kapalı olan Pazar, Cumartesi günü açılıyor

Vali Salih Ayhan, Şarkışla İlçesinde temaslarda bulundu.

Zübeyde DARENDELİ

Kontrollü sosyal hayat kapsamında ilçe ziyaretlerine geçen hafta Altınyayla ile başlayan Sivas Valisi Salih Ayhan, bu hafta Şarkışla ilçesinde temaslarda bulundu.

Sivas'ta tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik çalışmalar aralıksız sürüyor. Sivas Valiliği öncülüğünde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinesinde '300 Fikir 300 Proje' kapsamında; Şarkışla ilçesine bağlı Harun köyünde hasat programı düzenlendi.

Şarkışla Kaymakamı Mehmet Erdem'i da makamında ziyaret eden ve ilçede sürdürülen yatırımların son durumu hakkında bilgi alan Vali Ayhan, pandemi sürecinde fedakar çalışmalara imza atan ilçe Vefa Sosyal Destek Gruplarıyla da bir araya geldi.

"İlçede 15 Bin Vatandaşımıza Vefa Sosyal Destek Ekiplerimiz Hizmet Verdi"

Valisi Ayhan, ilçede pandemi sürecinde görev alan Vefa Sosyal Destek Grupları ile bir araya geldi.  Vali Ayhan, Kaymakamlık ziyareti sırasında, vatandaşların taleplerini yerine getirerek bu sürecin en önemli ayağını oluşturan Vefa Sosyal Destek Grupları ile bir süre sohbet ederek, ekiplere özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Şarkışla'da koronavirüsle mücadele kapsamında herhangi bir vaka bulunmadığını belirten Vali Ayhan, "Alınan tedbir ve önlemler vatandaşlar tarafından kararlılıkla uygulanıyor. Diğer yandan kamu kurumlarımızın desteği de bu sürece katkı sağladı. İlçede 15 bin vatandaşımıza Vefa Sosyal Destek ekiplerimiz hizmet verdi." dedi.

Emniyet, Jandarma, Vefa Sosyal Destek grupları ile kamu, kurum ve kuruluşlarının birlik beraberlik içerisinde gösterdiği hizmetin olağanüstü olduğunu ifade eden Vali Ayhan, 241 kişinin ilçede, il genelinde de bin 899 kişinin bu süreçte görev aldığını söyledi.

Vali Salih Ayhan, Şarkışla ilçesindeki diğer ziyaretini Harun Köyü’ne gerçekleştirdi. Köy halkı tarafından karşılanan Vali Ayhan, '300 Fikir 300 Proje' kapsamında ekilen yem bitkisi (Tiritikale) hasat programında tırpan ve traktör ile hasatı gerçekleştirerek çiftçilere bereketli hasatlar diledi.

"Çiftçimizin Her Zaman Yanında Olacağız"

Vali Salih Ayhan burada yaptığı konuşmada, Şarkışla ilçesinin verimli topraklarını yerinde görmek için bir dizi ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade ederek, bölgenin tarım ve hayvancılıkta önemli yerlerden biri olduğunu söyledi.

‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’ projesi kapsamında çok güzel çalışmalar yapıldığını ifade eden Ayhan, "Çiftçimizin yanında olmak, kendilerine destek vermek için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz.  Yem veriminin artırılması projesi kapsamında Harun köyündeyiz. 300 Fikir 300 Proje ile eğitimden kültüre, tarımdan sanata birçok alanda projemiz var. Toplam projelerimizin maliyeti 32 Milyon TL. Bunlardan bazıları da tarımsal alanda yaptığımız projelerdir. Bu projede Harun köyünde uygulanmaktadır. Görülmektedir ki çiftçimizi bilgiyle toprağı da suyla buluşturduğumuzda fevkalade neticeler alıyoruz. Burada da çiftçimiz hayvancılıktaki yem girdilerini azaltmak için güzel bir çalışma yapmış bulunmakta. Bereketli olsun kazançlı olsun." dedi.

"Çiftçinin Cebi Dolacak Yüzü Gülecek"

Vali Ayhan, dünyadaki en önemli iş sahasının tarımsal alan olduğuna dikkat çekerek, "Devletimiz, bakanlıklarımız, tarımsal sektöre olağanüstü destekler sağlanmaktadır. Sivas'ta son 2 yılda hazırlanan projeleri sahaya yansıtmaya çalışıyoruz. Arazilerimiz ekilecek, toprağımız suyla buluşacak, çiftçimizde bilgiyle buluşacak. İnşallah ekilmeyen bir karış toprağımız kalmayacak. Çiftçinin cebi dolacak, yüzü gülecek. Bu topraklarda toplumsal refah artmış olacak. Yeni dönemde, hem taşra ile merkez arasında nüfus dengesini sağlamak hem de yeni dönemde Devlet Su İşlerinin yaptığı sulama kanalı, gölet ve barajlarla ürün desteğini artıracağız." şeklinde konuştu.

"Çiftçiye Ücretsiz Hazine Arazisi Verilecek"

Sivas'ın 1 milyon hektar alana sahip olduğunu ifade eden Vali Ayhan, "Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 7 ilden biri olan Sivas'ta hazine arazilerinin tarıma kazandırılması için çalışma başlatıldı. Çiftçilerimize ücretsiz hazine arazisi tahsis edilerek kendilerine destek verilmiş olunacak. Her alanda olduğu gibi tarımda da üretmeye çok ihtiyacımız var, büyüyerek tarımda söz sahibi olacağız Üçlü büyüme modeli ile tarım, sanayi ve turizmde Sivas, çok iyi noktalara gelecek." dedi.

"Hayvan Pazarı Cumartesi Günü Açılıyor"

Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler çiftlik ziyaretinin ardından Türkiye'nin en büyük hayvan pazarı olan Şarkışla Hayvan Pazarını ziyaret etti. Koronavirüs tedbirleri kapsamında hayvan pazarlarının da kapatıldığını aktaran Vali Ayhan, normalleşme takvimi ile birlikte birçok kısıtlamanın kaldırıldığını hatırlattı.

Hayvan pazarındaki kısıtlamayı kaldırmadıklarını ifade eden Ayhan, "Sebebi ise Türkiye'nin en büyük hayvan pazarı olması hasebiyle birçok ilden yoğun şekilde buraya misafirlerimiz geliyor, tüccarlar geliyor. Sirkülasyon çok fazla. Dolayısıyla pandemi sürecinde aldığımız tedbirler, çok başarılı sonuçlar verdi. Türkiye'de bu manada en iyilerden birisiyiz. Şarkışla'da bu yerlerin başında gelmekte. Şarkışla'da hiç vaka olmadı çok şükür. Alınan tedbirler kurumlarımızın bu konudaki reaksiyonları kurallara riayet etmesi vatandaşlarımızın bilinçli olması hasebiyle bu süreci atlattı. Dolayısıyla bu hassasiyetimizi iki hafta daha öteleyelim dedik. 2 hafta boyunca da hayvan pazarımızı açmadık. Görünen boyutta sürecin normalleşmesi, bayram sonrası olası olumsuzlukların olmadığını görmek ile birlikte bu alandaki kısıtlamaları şimdi kaldırıyoruz. Cumartesinden itibaren de hayvan pazarımızı açıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Kurallara Riayet Edilmesi Önemli"

Hayvan pazarının belirlenen kurallar dahlinde açılacağını ifade eden Ayhan bu kurallara uymanın önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Burada bazı kuralları da gözden kaçırmamamız, o kuralların uygulanması gerekiyor. Gördük ki saha tertemiz olmuş, dezenfekte edilmiş, giriş çıkışlar kontrol altında ve gelen tüm misafirlerimizin ateşleri ölçülerek, herkesin maske takması ile birlikte bir olumsuzluğa meydan vermeden Şarkışla hayvan pazarımız işlevini en güzel şekilde görecek. Tüccarlarımız, bölge halkı, esnafı aynı şekilde buranın açılışını beklemektedirler. Biz de bu minvalde hem eksiğimiz var mı hem de bir değerlendirme yapalım diye inceleme gezimizi yaptık. Cumartesinden itibaren de hayvan pazarımızın açılışına hep birlikte karar verdik. Hayırlı uğurlu olsun. Ama dikkatli olacağız, tedbirleri elden bırakmayacağız, asla gevşemeyeceğiz. Açıklamalara kulak vereceğiz ve güzel yürüttüğümüz bu süreci inşallah hep birlikte nihayetlendireceğiz."

Programlarda; Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Şarkışla Kaymakamı Mehmet Erdem, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, Şarkışla İlçe Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Doğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, DSİ 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya ve diğer ilgililer de yer aldı.