Anahtar Kelimeler: KANSER TEDAVİSİNDE

YAZARLAR

KANSER TEDAVİSİNDE YENİ UMUT

Her yıl binlerce kişinin ölümüne neden olan ve tedavisi bir türlü bulunamayan Kansere karşı Bor temelli kanser ilacı araştırmaları yapılacak


Zübeyde DARENDELİ/

2018 yılında Cumhuriyet Üniversitesinde oluşturulan Kanser Araştırma Grubu’nun çalışmalarını daha iyi şartlarda sürdürülmesini sağlamak amacıyla Mühendislik Fakültesinde ‘İbn-i Sina Sentez Araştırma Laboratuvarı’ açıldı.

Bor temelli kanser ilacı araştırmasının yanı sıra hastalığı tüm yönleriyle ele alacak olan laboratuvar hakkında bilgi veren Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, önleme, tarama, erken tanı ve tedavi ile ilgili tıbbi ve sosyal çözüm önerilerinin geliştirileceğini vurguladı.

Rektör Yıldız, Doç. Dr. Neşe Keklikçioğlu Çakmak ile Doç. Dr. Koray Sayın’ın sorumluluk üstlendiği laboratuvara eklenen yeni çalışmalar hakkında şu bilgiyi verdi; “2018 yılında Prof. Dr. Hilmi Ataseven’in başkanlığında kanseri tüm yönleri ile ele alarak önleme, tarama, erken tanı ve tedavi ile ilgili tıbbi ve sosyal çözüm önerileri geliştirmek için Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde interdisipliner ve multidisipliner Kanser Araştırma Grubu oluşturmuştuk. Ayrıca çalışmalar kapsamında kanser tedavilerini kolaylaştıran yapay zekâ yazılımı da geliştirmiştik. Bugün bu çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek Kanser Araştırma Grubu’nun altyapısını güçlendirmiş olduk. Laboratuvarda kansere yönelik ilaç adaylarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Laboratuvar her türlü ilacın sentezlenebileceği gerekli ekipman ve koşullarına sahiptir. Laboratuvarda sadece kansere yönelik değil talep gelmesi hâlinde diğer hedeflere yönelik araştırmalar da yapılabilmektedir. Özellikle 2021 ve 2022 yıllarında ülkemizde bol miktarda bulunan bor temelli ilaç araştırmalarının da yapılması hedeflenmektedir.”

NOTHERN BAŞARILI SONUÇ ELDE ETMİŞTİ

ABD’nin Nothern Illinois Üniversitesi’nin 2019 yılında beyin kanseri olan bir hastaya uyguladıkları Bor elementiyle uyguladığı tedavide olumlu sonuç elde edilmişti.

Araştırmayı yürüten Prof. Dr. Narayan Hosmane, bor elementi ile kanser tedavisi çalışmaları hakkında, “Japonya'daki ortaklarımızla beyin kanseri olan hastalarda bunu denedik. Bor elementiyle kanser tedavisinde çok güzel sonuçlar aldık, 18 ay içinde kanser tamamen ölüyor. Eğer tamamen öldürüldüyse kanserin yenileme şansı da yok" demişti.

REZERVİN YÜZDE 75’İ TÜRKİYE’DE

Ülkemizde bor rezervi 2.5 milyon ton civarında olup bu da toplam dünya bor rezervinin %75'ine tekamül ediyor. Bor rezervinin bilinen geri kalan kısmı ise ABD topraklarında bulunuyor.