Anahtar Kelimeler: KALFA ÇIRAK KAFTAN GİYDİ

YAZARLAR

KALFA VE ÇIRAK KAFTAN GİYDİ

Bu sene 34’üncüsü kutlanan Ahilik Kültürü Haftası kapsamında şehirde bulunan yılın kalfası ve çırağının Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile SESOB Başkanı Beşir Köksal tarafından kaftanları giydirildi

Ayşe Mine EĞÜZ/

İlimizde Ahilik Kültür Haftası’nın 34’üncü yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlama etkinlikleri Atatürk Anıtı önüne Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ticaret Sanayi Odası, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından çelenk sunulmasıyla başladı. Ardından esnaf teşkilatı Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i makamında ziyaret etti. Makam ziyaretinde Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, yılın kalfası Muhammet Soyyüce’ye ve yılın çırağı Mehmet Yazgan’a kaftanlarını giydirerek ödül taktim etti.

Ahilik Haftası’nı tebrik ederek söze başlayan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Ahi Evran zamanında 13’üncü yüzyılda kurulan o günden bugüne kadar da şehirlerin, yaşam merkezlerinin temellerini oluşturan esnaflarımızın uyacakları kuralları sivil bir yapıda belirleyen Ahilik Teşkilatı bugüne kadar farklı adlarla da olsa farklı usullerde olsa devam etmektedir. Biz şuna inanıyoruz ki; bir şehrin temelini esnaflar oluşturur, esnafının güçlü olduğu şehirler güçlü ve huzurlu oluyor. Biz de bu noktada esnaf teşkilatlarımızla birlikte esnafımızın bu şehre değer katacak, ileriye götürecek, başta esnafın kendisini huzurlu ve mutlu hissedecek bir şehir olması için çalışmalarımız devam ediyor. Son 2 yılda Pandemi süreci de gösterdi ki özellikle küçük esnafın güçlü olması, sahada hemşerilerimizin yanında olması noktasında esnafımızı güçlendirmemiz ve yanında olmamız hususu da ortaya çıktı. Dün olduğu gibi bugün de yarın da esnaf teşkilatımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz inanıyoruz ki esnaf ne kadar güçlü olursa şehir o kadar güçlü olur” dedi.

Ahilik kültürünün tarihçesine değinen SESOB Başkanı Beşir Köksal, “Bu yıl 34’üncü Ahilik Kültür Haftası kutlama yılı. Ahiliğin temelinde yiğitlik, dürüstlük, doğruluk yatar. 13’ücü yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulan Ahilik teşkilatı Cumhuriyet dönemine kadar devam etmiştir. Yani esnaf teşkilatı Cumhuriyet döneminde tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla beraber Loncalar da kapatıldı. Fakat 1953’te yenide esnaf teşkilatı teşkilatlanmaya başladı. Biz de bugün 34’üncü yıl dönümümüzü komite üyelerimiz ve arkadaşlarımızla beraber kutladık. Her sene daha güzel yapıyorduk ama Pandemi nedeniyle programlarımızı biraz kısıtladık” diye konuştu.