Anahtar Kelimeler: Projesi yüzde seviyelerine ulaştı

Kale Projesi yüzde 30 seviyelerine ulaştı

Kale Projesi çalışmalarını yerinde inceleyen Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Vali Salih Ayhan Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu’dan gelinen son durum hakkında bilgiler aldı

Sivas Belediyesi tarafından çalışmaları sürdürülen 100 milyon lira maliyetli Kale Projesi yüzde 30 seviyelerine ulaştı. 34 bin m2 alan üzerine kurulan üzerinde tarihi dokuya uygun 100 tesisin yer alacağı Kale Projesi çalışmalarını yerinde inceleyen Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Vali Salih Ayhan Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu’dan gelinen son durum hakkında bilgiler aldı.

 

Tarihi Ulu Cami ve restorasyonu tamamlanan Gök Medrese'yi bütünleştirecek proje kapsamında Tarihi Sivas Kalesi ve çevresinin turizme kazandırılmasının amaçlandığı projede çalışmalar hız kazandı. Konak mimarisi şeklinde inşa edilen yapılarla âdete eski Sivas mahallesinin canlandırılacağı Kale Projesinde 10 büyük tesisin ihalesi gerçekleştirildi. Bu yıl bitirilmesi planlanan tesisler sonrası ikinci etap çalışmalarına başlanacak.

 

Kale Projesinde gelinen son noktayı yerinde inceleyen Başkan Bilgin projenin hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getirerek “Müze Müdürlüğü, ilgili bilim kurulu ve kurumlarla yapılan çalışmalarla kale projesi bu yıl ete kemiğe bürünecek. Yapılan ihaleler var. Yapım işini ihale ederek 2021-2022 gibi bu projeyi tamamlamayı planlıyoruz. Tabi bu projeyi hedeflediğimiz süreçte tamamlamamız için kurullar arasında bir koordinasyon gerekiyor, bu koordinasyonun sağlanmasında destek veren Vali Salih Ayhan’a teşekkür ediyorum. El birliği ile ilimize değer katacak projeleri bu dönemde tamamlamayı planlıyoruz. Hızlı trenin Sivas’a gelmesi turizm açısından çok önemli bunlardan faydalanabilmek için ilimize katma değer katacak bu tür projeleri bir an önce hayata geçirmemiz gerekiyor.” dedi.

 

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan “Şehrimize değer katacak bu güzel projeyi Belediye Başkanım Hilmi Bilgin ile birlikte inceliyoruz. Normalleşme takvimi içerisinde Pandemi'ye yoğunlaştığımız iki buçuk aylık dönemde sahadaki işlerimizde yavaşlama oldu. Bugün çalışan arkadaşlarımıza destek vermek amacıyla buradayız. Bu alanda hukuki süreçler, kamulaştırma faaliyetleri, altyapı çalışmaları, proje onayı, arkeolojik kazılar derken 10 yıllık bir geçmişi var. Projenin tamamlanma aşamasında hızlı trene denk gelmesi de ayrıca önemli. Sivas geçmişteki derinliğini, kimlikli yapısını koruyarak gelecek adımlarını bu alanda atacak. Belediye Başkanımızın da dediği gibi ortak akılla Sivas’ımızın geleceğini inşa edeceğiz.” ifadesini kullandı.