“Kadınlarımız emekleriyle toprağı yoğuruyor”

Çetindağ, “Emekleriyle toprağı yoğuran; tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ülkemize üretimle destek veren kadın çiftçilerimizin Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü tebrik ediyorum.” dedi.

Zübeyde DARENDELİ

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

İlimizde nüfusun önemli bir kısmının tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığını ifade eden Çetindağ, kadınların tarımsal üretimde önemli bir payının olduğuna dikkat çekti.

Dünya Kadın Çiftçiler Gününün tarihçesine değinen Çetindağ, “Dünya Kadın Çiftçiler Günü fikri ilk olarak 1995 yılında Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen, 4. Dünya Kadın Konferansı’nda ortaya çıktı. Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve gıda güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de 1997 yılından itibaren de 15 Ekim, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.” dedi.

Bu yıl pandemi dolayısıyla tarımsal üretimin öneminin daha fazla ortaya çıktığını belirten Çetindağ, “Tüm yurtta olduğu gibi Sivas’ımızda da çiftçilerimiz koronavirüsü sürecinde milletimizi yabancı ülkelere muhtaç etmemek için var gücüyle çalıştı ve başardı. Bunda kadınlarımızın büyük rolü oldu. Kadınlarımız bazen tarlada çift sürdü, tohum ekti; bazen de ürününü hasat etti, hayvanlarına baktı. Üretimin her aşamasında olan kadınlarımız Sivas’ın birçok üründe Türkiye’de ilk 10 il arasında yer almasında ana etkendir. Bu vesileyle emekleriyle toprağı yoğuran; tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren kadın çiftçilerimizin Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü tebrik ediyorum.”  ifadelerini kullandı.