YAZARLAR

Jandarma binasının restorasyon çalışmaları yerinde incelendi

Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin restorasyon çalışmaları devam eden Tarihi Jandarma Binası'nda incelemelerde bulundu.

Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve beraberindekiler ile geçtiğimiz yıl restorasyon kararı alınan ve kısa süre önce onarım çalışmalarına başlanan Tarihi Jandarma Binası inşaatını yerinde inceledi.

Jandarma Binası Tarihi Kent Meydanına Kimlik Katacak

Vali Ayhan, Pandemide süreç takibi ile birlikte il genelinde kamu yatırımlarını da yerinde görmek için programlara ara vermeden devam ettiklerini ifade ederek, “Jandarma binası projesi çok önemli. Bu proje, tarihi kent meydanının daha kimlikli olması ve alanın genişlemesine de büyük ölçüde katkı sağlayacak “dedi.

Bayramdan sonra inşaat çalışmalarına daha çok ağırlık verileceğini anlatan Vali Ayhan, “Jandarma binamız, kullanım şekli ve verilecek fonksiyonlarla vatandaşa açık olarak hizmet verecek. İlerleyen dönemde de bu proje için Belediye ile ortak bir çalışmamız olacak" şeklinde konuştu.

“Tarihi Eserlerimizi Muhafaza Edeceğiz”

Türkiye’nin en iyi meydanlarından birinin Sivas’ta bulunduğunu anlatan Vali Ayhan, “Tarihi eserlerimizi muhafaza edeceğiz.  Var olan bu kıymetli eserlerimizi gelecek kuşaklara aktaracağız. Ayrıca hem vatandaşımızın hem de sivil toplum örgütlerimizin hassasiyetini dikkat alıyoruz. İnşallah güzel çalışmalara imza atacağız. Bu projenin uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, dünyanın en güzel meydanlarından birinin Sivas tarihi kent meydanı olduğunu ifade ederek, yeni yapılan ve yapılması planlanan projelerle mevcut meydanın 4 kat daha genişleyeceğini söyledi. Jandarma binasının restorasyona alınmasının bu süreçte çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Bilgin, “Yeni orduevimiz yapıldı, diğer yandan açık cezaevinin bulunduğu alana Valiliğimiz tarafından Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi yapılıyor. Sayın Valimize ve emeği geçenlere bu hizmetler için teşekkür ediyorum." dedi.

Gezi ve inceleme programına; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İl Jandarma Komutanı Alb. İdris Tataroğlu, İl Özel İdaresi yatırımcı şube müdürleri ve teknik personeli katıldı.