Anahtar Kelimeler: BELGESİ UYARISI

YAZARLAR

İZİN BELGESİ UYARISI

İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, tam kapanma sürecinde kısıtlama kurallarına uymayan vatandaşlara gerekli işlemlerin uygulanacağının altını çizerek izin belgesi hakkında uyarılarda bulundu

Ayşe Mine EĞÜZ/

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 ilde uygulanmaya başlayan tam kapanma süreci kapsamında 17 gün sürecek olan sokağa çıkma kısıtlamasının ilk gününde ilimizde 23 farklı noktaya polis denetim noktaları kuruldu. Araç sürücülerini denetleyen trafik polisi denetim ekipleri izin belgesi bulunmayan vatandaşa cezai işlem uyguladı. Şehrin en işlek caddelerinden biri olan İnönü Bulvarında bulunan denetime katılan İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, burada bazı açıklamalarda bulundu. Aydoğan, kurallara uymayan vatandaşlara gerekli işlemlerin uygulanacağının altını çizdi.

Özel sektörde çalışan vatandaşların izin belgelerinde sorun yaşadığını vurgulayan İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, “İzin belgesi konusu özellikle özel sektörde çalışan arkadaşlar için biraz problem gibi görünüyor. İçişleri Bakanlığı sitesinde yer alan özel sektör izin belgesi formunun uygun bir form halinde personellerine bu belgeleri vermelerini istiyoruz. Bu belgeleri verirken iyi niyetli olmak esas olan, biz de vatandaşlarımıza bu noktada güveniyoruz. Vatandaşların elinde eğer belge varsa ve bu belge bakanlığın gönderdiği formata uygun değilse uygun hale getirmelerini rica ediyoruz. Ama ellerinde hiçbir belge yok ve sokağa neden çıktıklarını kanıtlamıyorlarsa bu takdirde elbette yasanın bize verdiği yetki ve bakanlığımızın bize gönderdiği talimat çerçevesinde de yasal işlemleri yapmaktan geri durmayacağız” dedi.

‘KANUNUN KOYDUĞU TALİMATLARI YERİNE GETİRMEKLE YÜKÜMLÜYÜZ’

Normalleşmeyi sağlamanın ödev ve sorumlulukları olduğunu söyleyen Aydoğan, “Biz kanun adamıyız ve kanunun koyduğu talimatları yerine getirmekle yükümlüyüz. Evlerinde oturan sessiz çoğunluğun haklarını savunmakta bizim görevimiz. Dolayısıyla sokakta olan insanların neden sokakta olduklarının takibi evlerinde oturan, kurallara uyan vatandaşlarımızın daha hızlı bir şekilde hayatlarının normalleşmesini sağlamak sorumluluğumuz ve ödevimiz” diye konuştu.