İyi Bir İdarecinin İdealleri Olmalı
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın; gazetemiz muhabirlerinden Gülşah Akkaş´a ‘10 Ocak İdareciler Günü´ münasebetiyle idarecilik hususunda bilgiler vererek, başkanlık makamının avantaj ve dezavantajlarını paylaştı.
Tarih: 12.1.2019 00:00:01/ 802okunma / 0yorum

Röportajda Başkan Aydın´ın idarecilik hakkındaki düşüncelerini sizler için yazdık.

Konu başlıklarımız:

İdarecilik nedir?

Başkanlık makamının avantaj ve dezavantajları nelerdir?

İdarecilere ve yeni nesil idareci adaylarına görüş ve önerileriniz nedir?

Sivas kalifiyeli yönetici açısından iyi bir yerde mi? Özel şirketler, fabrikalar kapsamında bu anlamda geldiği nokta nasıl?

İDARECİ, BİR KURUMU ‘ABAD DA´ EDEBİLİR, ‘BERBAT TA´ EDEBİLİR

Aydın;  “İdareciliği biz toplum adına kamu adına yapılan bir faaliyet olarak görüyoruz. Ama idarecilik bir ev hanımı içinde geçerlidir. Bir aile reisi, bir dernek için, belli arkadaş gurubu içinde geçerlidir. Dolayısıyla kamu idareciliği kamu yöneticiliği dediğimiz zaman sorumluluk daha da artar, temsil etmek daha zordur. Bir camianın hakkını hukukunu en iyi şekilde koruması gereken, o gurubun menfaatlerini kendi bireysel ve kişisel isteklerden önde görmesi gerekir. Ve o kurumu en iyi şekilde yönetmesi gereken kişi diyebiliriz. Toplumun menfaatlerini gözetmesi gerekir, ama tabi her idareci her yönetici bunu bahsettiğimiz şekilde yapabiliyor mu? Elbette yapanları var, yapamayanları var. Ama biz olması gereken açısından idareciyi bu şekilde tanımlarız. İdareci, bir kurumu ‘´abadda´´ edebilir, ‘´berbatta´´ edebilir. Dolayısıyla bir futbol takımı gibi düşünürseniz, teknik direktör bir idarecidir. Aynı zamanda kulüp başkanı da bir idarecidir.  Ve bunlar işlerini düzgün ve hakkaniyetli bir şekilde yaparsa başarı gelir. Düzgün yapamazsa başarısızlık kaçınılmaz olur. Bu bakımdan her platformda bizim iyi yöneticilere ihtiyacımız vardır. İyi idarecilere ihtiyacımız vardır.”

 SİYASETTE HİZMET EDİLMESİ NOKTASINDA EN İDEAL MAKAM BELEDİYE BAŞKANLIĞIDIR

 Aydın; “Belediye başkanlığı gerçekten çok önemli bir görev, yani ‘´ŞEHRÜL EMİN ‘´denilir. Belediye başkanlığına, ‘´Şehrin emanet edildiği´´ kişi o şehirde yaşayan her insanın huzuru, mutluluğu hatta sağlığı ve sıhhati her şeyi sizden soruluyor. Sizin sorumluluğunuzdadır. Bırakın insanları o şehirde yaşayan tüm canlıların da hakları gene sizden sorulur. Bu açıdan bakarsak, elbette bu büyük bir sorumluluktur. O sorumluluğun kişiye yüklediği bir yük vardır. Bunu düşünerek çalışmak, elbette çok kolay bir iş değil ancak yaptığınız işte temsil ettiğiniz insanların yaşam kalitesini arttıra biliyorsanız, onların sorunlarını çözme noktasında, sürekli yükselen bir ivme içerisindeyseniz, tabi ki bununda getirdiği haz bir mutluluk vardır. İnsanların, yapılan hizmetlerden memnun olması, size dua etmesi, size memnuniyetini ifade etmesi, o bütün zorlukları, yorgunlukları, yok eder. Dolayısıyla belediye başkanlığını çok zor olan yönleri olduğu gibi, çok güzel olan yönleri de var. Siyasette bana göre hizmet edilmesi  noktasında, en ideal makam belediye başkanlığıdır. Birebir düşüncelerinizi projelerinizi hayata geçirme fırsatını bulursunuz. Belediye başkanlığında bunu yapma şansınız çok daha yüksektir. Hayallerinizi projeye dönüştürme fırsatı bulunursunuz. Belediye başkanlığı gerçek anlamda halka hizmet etme makamı diye biliriz.”

İYİ BİR İDARECİNİN İDEALLERİ OLMALI

Akkaş; Başkanım, idarecilere ve yeni nesil idareci adaylarına bu anlamda neler söylersiniz?

Aydın ; “İyi bir idarecinin İnancı idealleri olmalı ve  tarif edilebilir bir kişiliğe  sahip olması gerekir. İnandığı doğrultuda hayallerini ve ideallerini, hayata geçirme kararlılığında olmalı. Özellikle siyasi makamlar için söylüyorum. Attığınız her adım yüzde yüz doğruda olsa da buna karşı duran her zaman bir kitle olur. Her zaman olacaktır, destekleyen kitlede olacaktır. Ama siz önce bir karar verirken, karar vermeden önce çok iyi tartışmalısınız. Çok iyi araştırmalısınız konunun uzmanları ile o konuyu ele almalısınız. Konunun taraflarının görüşünü aldıktan sonra bir karar vermelisiniz. O verdiğiniz kararında arkasında durmalısınız. Dolayısıyla yöneticilikte kararlı olmak çok önemli, başkalarının fikirlerinden de başkalarının hayallerinden de akıllarından faydalanmayı da bilmelisiniz. Bence kaynak üretebilme beceriniz olması lazım. Elbette yöneticinin iyi bir ekibe de ihtiyacı vardır. Ekip ruhu ile çalışmalısınız, bu da yöneticilikte önemli unsurlardandır başarı için. Ekibinizi iyi kuracaksınız onlara sadece yetki değil sorumluluk da vereceksiniz eğer sorumluluk verir yetki vermezseniz, o kişiler yeteneklerini ortaya koyamazlar, yetki verir sorumluluk veremezseniz bu defada riskleri dikkate almazlar. O yüzden yetkiyle sorumluluğu birlikte vermelisiniz. Siz denetleyen konumunda olmalısınız. Tabi yöneticinin şeffaf ve dürüst olması çok önemli, hesap verebilir olması. Eğer bir insan kendinden eminse cesur olur. Kimseye boyun eğmez, çünkü yaptığı işten emindir. Rahat olur, kararlı olur, bunların neticesinde de üretgen olur, başarılı olur. Bir yöneticide bu vasıflar olduğu zaman o yöneticinin başarılı olması kaçınılmazdır.”

 SİVAS ÜRETİM NOKTASINDA YENİ GELİŞİYOR

Akkaş; Sivas kalifiye yönetici açısından iyi bir yerde mi? Özel şirketler, fabrikalar kapsamında bu anlamda geldiği nokta nasıl?

 Aydın; “Sivas üretim noktasında daha yeni gelişiyor. Profesyonel anlamda iyi örnekler mevcut. Orta düzeyde örnekler de var. Yetersiz olanlarda çok diye biliriz. Tabi burada problemi fabrika sahiplerine, üreten insanlara da olumsuzlukları  yıkmamak lazım. Sivas´ta kalifiyeli elaman noktasında bir yetersizlik var. Dışarıdan çok vasıflı insanları getirmenin de bir takım zorlukları ve maliyeti var. Bu bakımdan firmalarımızın hepsi o güce sahip değil bazen doğruyu bilir, ne yapılması gerekli bilirsiniz. Ama çözümü üretecek tedaviyi elde edecek maddeye ulaşma yolunda kaynaklarınız yetersiz kalabilir. Bu anlamda iyi örneklerinde olduğunu söyleye bilirim. İmkânlar ölçüsünde iyi yöneticiler oluyor ve sayıları artıyor.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İdarecinin İdealleri Olmalı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Duyarlılığa davet ediyoruz
Duyarlılığa davet ediyoruz
Sivas Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı üzerinde yer alan üst geçit kendini bilmez kişilerin üst geçide verdiği zararlardan dolayı tehlike saçıyor. Şehirde yaşayan tüm vatandaşlarımızı şehir içinde herkesin ortak kullandığı yerleri daha duyarlı kullanmaya davet ediyoruz.
Aydın: “Bu şehrin insanı her şeyin en iyisine layık”
Aydın: “Bu şehrin insanı her şeyin en iyisine layık”
Aydın: “Bu şehrin insanı her şeyin en iyisine layık”
3 Milyon geldi
3 Milyon geldi
Aydın, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ayrılan 7 milyonluk ödeneğin 3 milyonu Belediyemize ulaştı. İnşallah seçimden sonra Sivas´ımız bu güzel projeye kavuşacak.” dedi.
Sivas Toplu Taşımayı Tercih Ediyor
Sivas Toplu Taşımayı Tercih Ediyor
Sivas Belediyesi´nin ulaşım alanında getirdiği yenilikçi hizmetler vatandaşları toplu taşıma araçlarını kullanmaya sevk etti.
“3.5 milyon kişiyi ücretsiz taşıdık”
“3.5 milyon kişiyi ücretsiz taşıdık”
Yıldırım, “2018 yılında serbest kart sahibi olarak en fazla binen kişi, bir yıl içinde 1826 kez şehir içi toplu taşıma otobüslerine biniş yapmıştır. 65 Yaş üstü Serbest biniş yapanların toplam kişi sayısı ise 2 milyon 500 bin 846 kişidir. Engelli yolcu 995 bin 755 kişi. Refakatçi 27 bin 852 kişi. Ağır Engelli serbest binen 94 bin 846 kişi ücretsiz olarak şehir içinde otobüslerden yararlanmıştır.” dedi.
  CUMARTESİ PAZARI YENİ YÜZÜYLE HİZMETTE
CUMARTESİ PAZARI YENİ YÜZÜYLE HİZMETTE
CUMARTESİ PAZARI YENİ YÜZÜYLE HİZMETTE
"Barajın Suyu Yetersiz"
"Barajın Suyu Yetersiz"
Sivas Belediyesi, Tavra Deresi suyunu Su Arıtma Tesisine deplase etmek için başlattığı 4 bin 200 metrelik hattın 3 bin 500 metrelik kısmını tamamladı.
Öztürk; "Yılın Başarılı Belediye Başkanı" ödülünü aldı
Öztürk; "Yılın Başarılı Belediye Başkanı" ödülünü aldı
Sivas´ın en başarılı belediye başkanı olarak gösterilen Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, "Yılın Başarılı Belediye Başkanı" ödülüne layık görüldü.
 “Önemli olan hayır duası alabilmek”
“Önemli olan hayır duası alabilmek”
Halk Otobüsleri Dernek Başkanı Davut Yıldırım ve kooperatif üyeleri Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret etti.
 Belediye Personel Alımı İptal Oldu
Belediye Personel Alımı İptal Oldu
Belediye Personel Alımı İptal Oldu
Ayhan; Özgecan Kültür Merkezini ziyaret etti
Ayhan; Özgecan Kültür Merkezini ziyaret etti
Ayhan; Özgecan Kültür Merkezini ziyaret etti
Atık Yağlar Takipte!..
Atık Yağlar Takipte!..
Sivas Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından atık yağların yetkili firmalar tarafından toplanmasına yönelik denetim yapıldı.
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Verildi
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Verildi
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Verildi
Sivas Belediyesi´nden Sokak Hayvanlarına Destek
Sivas Belediyesi´nden Sokak Hayvanlarına Destek
Kış mevsiminin etkisini göstermesiyle birlikte sokakta yaşam mücadelesi veren hayvanlar için Sivas Belediyesi Cumhuriyet Meydanına ekmek kulübesi yerleştirdi.
Kitap Otağı Okuyucularını Bekliyor
Kitap Otağı Okuyucularını Bekliyor
Kitap Otağı Okuyucularını Bekliyor
Alan el de veren el de birbirini görmüyor
Alan el de veren el de birbirini görmüyor
Sivas belediyesi tarafından şehrin her mahallesine konulan giysi kumbarası büyük ilgi görüyor.
Korku Tüneli
Korku Tüneli
Sivas - Erzincan E-88 karayolu Yeşilyurt Mahallesinde bulunan alt geçit, geceleri adeta lunaparklarda olan "Korku Tüneli" gibi.
Kırık Dubalar Yenisi İle Değişti
Kırık Dubalar Yenisi İle Değişti
Kırık Dubalar Yenisi İle Değişti
"Yerel seçim daha zor"
"Yerel seçim daha zor"
AK Parti Belediye Başkan Adayı Hilmi Bilgin, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, Merkez İlçe Başkanı Tarık Eminoğlu, Kadın Kolları Başkanı Arzu Polat ve Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Duman, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Çay Davetine Kayıtsız Kalmadı
Çay Davetine Kayıtsız Kalmadı
Çay Davetine Kayıtsız Kalmadı
Kırılan dubalar tehlike saçıyor!
Kırılan dubalar tehlike saçıyor!
Kırılan dubalar tehlike saçıyor!
Başkan adayları ortada projeler nerede
Başkan adayları ortada projeler nerede
Sivas´ta yerel seçimler için Belediye Başkanlık koltuğuna oturacak olan adaylar billboardlarda yerlerini alarak yüzlerini halka göstermeye başladılar. Şehir sakinleri ise yüzlerden ziyade projeleri merak etmekte.
 Meclis Üyelerinden Başkan Aydın´a Sürpriz!
Meclis Üyelerinden Başkan Aydın´a Sürpriz!
Belediye Meclis kararıyla Mevlana Tüneli´ne Belediye Başkanı Sami Aydın´ın ismi verildi.
Merve Gül Tabletine Kavuştu
Merve Gül Tabletine Kavuştu
Merve Gül Tabletine Kavuştu
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Bir Yıldız Daha Kaydı
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Atatürkçü düşünmek!
İbrahim Kahveci
İbrahim Kahveci
Finansal coşkunun anlamı
Mehmet Şevket Eygi
Mehmet Şevket Eygi
Dinin içinin boşaltılması
Berat Demirci
Berat Demirci
ŞEHRİN GÖÇÜ VE “BİR ŞEHİRLİ”NİN GÖÇÜ
Mustafa Kutlu
Mustafa Kutlu
Kalp-hürmet-hizmet-merhamet
İbrahim Tenekeci
İbrahim Tenekeci
İyi işler, güzel eserler
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
EKONOMİDE MEGALOMAN DAVRANIŞLAR
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Mozart ve Beethoven dinlemek
Yusuf Kaplan
Yusuf Kaplan
Ne olabilir ve ne yapmalı?
Ahmet Özdemir
Ahmet Özdemir
Gelenek mi, görenek mi, medeniyet mi?
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Başörtüsü ve Vietnam Sendromu
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Bana takipçi sayını söyle
Coşkun Gökkuş
Coşkun Gökkuş
Para/transfer
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Aile Sosyal Politikalar Spor Kulübünün Sporcu Potansiyeli
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Bir çevirinin düşündürdükleri
Ö. Emir Doğan
Ö. Emir Doğan
DALÂLETTEN ŞEHÂDETE MALCOLM X
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SÜRPRİZ REKTÖRÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Biraz daha teori çalışalım
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Fikret Ünsal
Fikret Ünsal
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
booked.net
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
Yiyecegin agzinizdan midenize ulasmasi yedi saniye surer ..

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59