İyi Bir İdarecinin İdealleri Olmalı
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın; gazetemiz muhabirlerinden Gülşah Akkaş´a ‘10 Ocak İdareciler Günü´ münasebetiyle idarecilik hususunda bilgiler vererek, başkanlık makamının avantaj ve dezavantajlarını paylaştı.
Tarih: 12.1.2019 00:00:01/ 4702okunma / 0yorum

Röportajda Başkan Aydın´ın idarecilik hakkındaki düşüncelerini sizler için yazdık.

Konu başlıklarımız:

İdarecilik nedir?

Başkanlık makamının avantaj ve dezavantajları nelerdir?

İdarecilere ve yeni nesil idareci adaylarına görüş ve önerileriniz nedir?

Sivas kalifiyeli yönetici açısından iyi bir yerde mi? Özel şirketler, fabrikalar kapsamında bu anlamda geldiği nokta nasıl?

İDARECİ, BİR KURUMU ‘ABAD DA´ EDEBİLİR, ‘BERBAT TA´ EDEBİLİR

Aydın;  “İdareciliği biz toplum adına kamu adına yapılan bir faaliyet olarak görüyoruz. Ama idarecilik bir ev hanımı içinde geçerlidir. Bir aile reisi, bir dernek için, belli arkadaş gurubu içinde geçerlidir. Dolayısıyla kamu idareciliği kamu yöneticiliği dediğimiz zaman sorumluluk daha da artar, temsil etmek daha zordur. Bir camianın hakkını hukukunu en iyi şekilde koruması gereken, o gurubun menfaatlerini kendi bireysel ve kişisel isteklerden önde görmesi gerekir. Ve o kurumu en iyi şekilde yönetmesi gereken kişi diyebiliriz. Toplumun menfaatlerini gözetmesi gerekir, ama tabi her idareci her yönetici bunu bahsettiğimiz şekilde yapabiliyor mu? Elbette yapanları var, yapamayanları var. Ama biz olması gereken açısından idareciyi bu şekilde tanımlarız. İdareci, bir kurumu ‘´abadda´´ edebilir, ‘´berbatta´´ edebilir. Dolayısıyla bir futbol takımı gibi düşünürseniz, teknik direktör bir idarecidir. Aynı zamanda kulüp başkanı da bir idarecidir.  Ve bunlar işlerini düzgün ve hakkaniyetli bir şekilde yaparsa başarı gelir. Düzgün yapamazsa başarısızlık kaçınılmaz olur. Bu bakımdan her platformda bizim iyi yöneticilere ihtiyacımız vardır. İyi idarecilere ihtiyacımız vardır.”

 SİYASETTE HİZMET EDİLMESİ NOKTASINDA EN İDEAL MAKAM BELEDİYE BAŞKANLIĞIDIR

 Aydın; “Belediye başkanlığı gerçekten çok önemli bir görev, yani ‘´ŞEHRÜL EMİN ‘´denilir. Belediye başkanlığına, ‘´Şehrin emanet edildiği´´ kişi o şehirde yaşayan her insanın huzuru, mutluluğu hatta sağlığı ve sıhhati her şeyi sizden soruluyor. Sizin sorumluluğunuzdadır. Bırakın insanları o şehirde yaşayan tüm canlıların da hakları gene sizden sorulur. Bu açıdan bakarsak, elbette bu büyük bir sorumluluktur. O sorumluluğun kişiye yüklediği bir yük vardır. Bunu düşünerek çalışmak, elbette çok kolay bir iş değil ancak yaptığınız işte temsil ettiğiniz insanların yaşam kalitesini arttıra biliyorsanız, onların sorunlarını çözme noktasında, sürekli yükselen bir ivme içerisindeyseniz, tabi ki bununda getirdiği haz bir mutluluk vardır. İnsanların, yapılan hizmetlerden memnun olması, size dua etmesi, size memnuniyetini ifade etmesi, o bütün zorlukları, yorgunlukları, yok eder. Dolayısıyla belediye başkanlığını çok zor olan yönleri olduğu gibi, çok güzel olan yönleri de var. Siyasette bana göre hizmet edilmesi  noktasında, en ideal makam belediye başkanlığıdır. Birebir düşüncelerinizi projelerinizi hayata geçirme fırsatını bulursunuz. Belediye başkanlığında bunu yapma şansınız çok daha yüksektir. Hayallerinizi projeye dönüştürme fırsatı bulunursunuz. Belediye başkanlığı gerçek anlamda halka hizmet etme makamı diye biliriz.”

İYİ BİR İDARECİNİN İDEALLERİ OLMALI

Akkaş; Başkanım, idarecilere ve yeni nesil idareci adaylarına bu anlamda neler söylersiniz?

Aydın ; “İyi bir idarecinin İnancı idealleri olmalı ve  tarif edilebilir bir kişiliğe  sahip olması gerekir. İnandığı doğrultuda hayallerini ve ideallerini, hayata geçirme kararlılığında olmalı. Özellikle siyasi makamlar için söylüyorum. Attığınız her adım yüzde yüz doğruda olsa da buna karşı duran her zaman bir kitle olur. Her zaman olacaktır, destekleyen kitlede olacaktır. Ama siz önce bir karar verirken, karar vermeden önce çok iyi tartışmalısınız. Çok iyi araştırmalısınız konunun uzmanları ile o konuyu ele almalısınız. Konunun taraflarının görüşünü aldıktan sonra bir karar vermelisiniz. O verdiğiniz kararında arkasında durmalısınız. Dolayısıyla yöneticilikte kararlı olmak çok önemli, başkalarının fikirlerinden de başkalarının hayallerinden de akıllarından faydalanmayı da bilmelisiniz. Bence kaynak üretebilme beceriniz olması lazım. Elbette yöneticinin iyi bir ekibe de ihtiyacı vardır. Ekip ruhu ile çalışmalısınız, bu da yöneticilikte önemli unsurlardandır başarı için. Ekibinizi iyi kuracaksınız onlara sadece yetki değil sorumluluk da vereceksiniz eğer sorumluluk verir yetki vermezseniz, o kişiler yeteneklerini ortaya koyamazlar, yetki verir sorumluluk veremezseniz bu defada riskleri dikkate almazlar. O yüzden yetkiyle sorumluluğu birlikte vermelisiniz. Siz denetleyen konumunda olmalısınız. Tabi yöneticinin şeffaf ve dürüst olması çok önemli, hesap verebilir olması. Eğer bir insan kendinden eminse cesur olur. Kimseye boyun eğmez, çünkü yaptığı işten emindir. Rahat olur, kararlı olur, bunların neticesinde de üretgen olur, başarılı olur. Bir yöneticide bu vasıflar olduğu zaman o yöneticinin başarılı olması kaçınılmazdır.”

 SİVAS ÜRETİM NOKTASINDA YENİ GELİŞİYOR

Akkaş; Sivas kalifiye yönetici açısından iyi bir yerde mi? Özel şirketler, fabrikalar kapsamında bu anlamda geldiği nokta nasıl?

 Aydın; “Sivas üretim noktasında daha yeni gelişiyor. Profesyonel anlamda iyi örnekler mevcut. Orta düzeyde örnekler de var. Yetersiz olanlarda çok diye biliriz. Tabi burada problemi fabrika sahiplerine, üreten insanlara da olumsuzlukları  yıkmamak lazım. Sivas´ta kalifiyeli elaman noktasında bir yetersizlik var. Dışarıdan çok vasıflı insanları getirmenin de bir takım zorlukları ve maliyeti var. Bu bakımdan firmalarımızın hepsi o güce sahip değil bazen doğruyu bilir, ne yapılması gerekli bilirsiniz. Ama çözümü üretecek tedaviyi elde edecek maddeye ulaşma yolunda kaynaklarınız yetersiz kalabilir. Bu anlamda iyi örneklerinde olduğunu söyleye bilirim. İmkânlar ölçüsünde iyi yöneticiler oluyor ve sayıları artıyor.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İdarecinin İdealleri Olmalı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gaziler günü programı kutlandı
Gaziler günü programı kutlandı
Sivas´ın İmranlı İlçesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşallik ve Gazilik unvanlarının verilişinin 98. yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü kutlamaları kapsamında gaziler günü programı düzenlendi.
Hayat Ağacı Derneği 78 bin TL. değerinde yardım sağladı
Hayat Ağacı Derneği 78 bin TL. değerinde yardım sağladı
Sivas Belediyesi ve Hayat Ağacı Derneği işbirliğiyle ekmek, gıda, giyim, hazır yemek ve yakacak gibi yardımların yanı sıra ihtiyaç sahibi ailelere her eğitim döneminde kırtasiye desteği sağlanıyor. Okulların açıldığı hafta başlayan kırtasiye yardımı sona erdi.
Okul önlerindeki trafik uyarı ve işaretleri yenileniyor
Okul önlerindeki trafik uyarı ve işaretleri yenileniyor
Okulların açılmasıyla birlikte Sivas´ta 118 bin 107 öğrenci ders başı yaptı. Öğrenci ve öğretmenlerin okul giriş-çıkışlarında trafik güvenliğini sağlamak adına Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü harekete geçti.
Kitaplar devletten defterler belediyeden
Kitaplar devletten defterler belediyeden
Deliilyas Belediyesi, eğitime katkı sağlamak amacıyla ‘Kitaplar Devletten Defterler Belediyeden´ sloganıyla öğrencilere defter dağımı yaptı.
Zabıta Teşkilatı 193 Yaşında
Zabıta Teşkilatı 193 Yaşında
Sivas Belediyesi Zabıta Müdürü Zekeriya Kayalı ve müdürlük personeli, Zabıta teşkilatının 193. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´i ziyaret etti.
NUMUNE HASTANESİ´NE DİREKT SEFERLER BAŞLADI
NUMUNE HASTANESİ´NE DİREKT SEFERLER BAŞLADI
Sivas´ta yaşayan vatandaşları kolaylaştırmak adına çözüm odaklı hizmet üreten Sivas Belediyesi, şehrin 10 farklı bölgesinden Numune Hastanesi´ne direkt seferler düzenlemeye başladı.
Eylül ayı toplantıları sona erdi
Eylül ayı toplantıları sona erdi
Sivas İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantıları bugün gerçekleştirilen 5. oturumla sona erdi. Hafta boyunca devam eden toplantılar, Meclis Başkanı Hakan Akkaş ve Meclis Birinci Başkan Vekili Fikret Doğruyol koordinesinde gerçekleştirildi. Oturumlarda birçok gündem maddesi İl Genel Meclisi üyeleri tarafından masaya yatırıldı.
Arıza veren boru hattı değiştirildi
Arıza veren boru hattı değiştirildi
Atatürk Caddesi Kepçeli Mevkii´nde belirli aralıklarla arıza veren içme suyu hattı SİBESKİ Müdürlüğü ekiplerince değiştirildi.
Bilgin 1. Meclis Başkan Vekilliğine seçildi
Bilgin 1. Meclis Başkan Vekilliğine seçildi
Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği 2019 Yılı Olağan Meclis Toplantısı Ankara´da gerçekleştirildi. Yapılan meclis toplantısında Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan oy çokluğu ile birlik başkanlığına seçilirken Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise 1. Meclis Başkan Vekilliğine seçildi.
Yaz geldi park bahçe çalışmaları yoğunlaştı
Yaz geldi park bahçe çalışmaları yoğunlaştı
Yaz geldi park bahçe çalışmaları yoğunlaştı
Çocuklara Çevre Bilinci Aşılanıyor
Çocuklara Çevre Bilinci Aşılanıyor
Sivas Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından çocuklara çevre bilincini aşılamak ve geri dönüşüm alışkanlığı kazandırmak için yıl boyu verilen eğitim seminerleri sona erdi.
Başkan Yardımcıları belli oldu
Başkan Yardımcıları belli oldu
Yerel seçimlerin ardından kamuoyu tarafından merak konusu olan Belediye Başkan Yardımcıları belirlendi. Başkan Hilmi Bilgin, isimleri belirlenen yardımcıları ile ilgili Cuma günü bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulunacak.
Aksu´da Bahar Temizliği
Aksu´da Bahar Temizliği
Aksu´da Bahar Temizliği
Kötü görüntü ortadan kaldırıldı
Kötü görüntü ortadan kaldırıldı
Kötü görüntü ortadan kaldırıldı
Çuhadaroğlu, ilçede yapılan çalışmaları inceledi
Çuhadaroğlu, ilçede yapılan çalışmaları inceledi
Çuhadaroğlu, ilçede yapılan çalışmaları inceledi
Koltuklar başkanları bekliyor
Koltuklar başkanları bekliyor
Şehir Belediye Başkanını seçti, şimdi başkan yardımcılarını bekliyor. Vatandaşlar Sivas Belediye Başkan yardımcılığına kimlerin geleceğini merak ediyor.
“Şeffaf belediyecilik anlayışıyla ilerleyeceğiz”
“Şeffaf belediyecilik anlayışıyla ilerleyeceğiz”
Zara Belediye Başkanı Fatih Çelik 30 Mart 2014´ten 24 Nisan 2019´a kadar Zara Belediyesi´nin genel ve mali durum tablosunu ilçe halkı ile paylaştı.
Aydın´dan başkan Bilgin´e hayırlı olsun ziyareti
Aydın´dan başkan Bilgin´e hayırlı olsun ziyareti
Aydın´dan başkan Bilgin´e hayırlı olsun ziyareti
“MÜLK SAHİPLERİNDEN PARA ALINMAYACAK”
“MÜLK SAHİPLERİNDEN PARA ALINMAYACAK”
“Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile yapılan görüşmeler neticesinde Tarihi Kent Meydanı Cephe Düzenleme Projesi´nde mülk sahiplerinden para alınmayacak. Belediyemiz bu yönde yapılacak çalışmaların tamamını üstlenecek. Ramazan ayı sonrasında çalışmalara hemen başlayarak, çalışmaları hızlı pratik bir şekilde hayata geçireceğiz. Şehrimize kazandıracağımız her eserde ortak bir akılla ilerleyerek, Belediyemizin kapısının her fikre 7/24 saat açık olduğunu belirtmek isterim.”dedi.
“Dua almak için hizmet edeceğiz”
“Dua almak için hizmet edeceğiz”
Bilgin, “Biz bu şehre en iyi hizmeti bırakmak ve dua almak için hizmet edeceğiz. Bu saatten sonra artık hepimize önemli görevler düşmekte. Meclis çatısı altında ortak gayemiz, ortak paydamız milletimize ve şehrimize önümüzdeki dönemde hep birlikte en iyi şekilde hizmet etmektir.”dedi.
Kangal´da gergin devir teslim
Kangal´da gergin devir teslim
Kangal´da gergin devir teslim
Sivas Bilgin´e emanet
Sivas Bilgin´e emanet
31 Mart yerel seçimlerinde Sivas Belediye Başkanlığını kazanan AK Parti adayı Hilmi Bilgin, Sami Aydın´dan görevi devraldı. Aydın, ‘´Sivas´a kalıcı eserler bırakarak devraldığım bayrağı Hilmi Bilgin´e teslim etmenin onurunu ve gururunu taşıyorum´´ derken, Bilgin ise, ‘´ Sivas´a dair hayali ve düşüncesi olan herkesle bu şehre hep birlikte hizmet edeceğiz´´ diyerek görevi devraldı.
Sivas´a hizmet şereftir
Sivas´a hizmet şereftir
Görevini Hilmi Bilgin´e devredecek olan Belediye Başkanı Sami Aydın, sosyal medya aracılığı ile yaklaşık 30 bin Sivaslıya hitap etti. Vatandaşların sorularını da cevaplayan Sami Aydın, ‘´Şehrimizi aldığımız noktadan çok daha iyi yerlere taşıdığımız kanaatindeyim´´ dedi. Aydın, her kademede hizmete devam edeceğinin de altını çizdi.
“Memleketimizin daha güzel hizmetlere ihtiyacı var”
“Memleketimizin daha güzel hizmetlere ihtiyacı var”
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın veda ziyaretleri kapsamında AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Duman´ı ve gençlik kolları teşkilatını ziyaret etti. Ziyarette Başkan Aydın´a Başkan Yardımcıları Abdurrahim Ceyhan ve Hasan Karaman´da eşlik etti.
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
2023´e dair hedefleri olanlara bir tavsiye
İsmail AYHAN
İsmail AYHAN
BİR ELVADA, BİR MERHABA
İbrahim Kahveci
İbrahim Kahveci
Dövize yöneliş hayra alamet değil
Ahmet Özdemir
Ahmet Özdemir
Zeybek oyunları
Berat Demirci
Berat Demirci
YAZI TURA FARKIYLA ZAGON GENİŞLEMESİ
İsmail Dursun
İsmail Dursun
100. yıl´da Sivas´ta dev medya buluşması
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Neden erteleriz ?
Ö. Emir Doğan
Ö. Emir Doğan
WHAT´S APP´TAN YÖNETMEK
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Emrem Sultan´dan Yunus Emre´ye
Sümeyye Bülbül
Sümeyye Bülbül
Işığımızı çaldın gece
Yusuf Kaplan
Yusuf Kaplan
Küresel tek devlet ve popüler kültürün hükümranlığı...
Mustafa Öztürk
Mustafa Öztürk
Türk / Türkiye tipi ateizmin genel karakteristiği
İbrahim Tenekeci
İbrahim Tenekeci
Takip mesafesini korumak gerekiyor
Mustafa Kutlu
Mustafa Kutlu
Zoka
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Din ilimlerinde yeni usûl
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Çağdaş Evliya Çelebi´mizi kaybettik
Doğan Kaya
Doğan Kaya
ÂŞIK ŞENLİK´İN LÂTİF ŞAH İLE MİHRİBAN SULTAN HİKÂYESİ (6)
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
HAN GAPISI
Ahmet Taşgetiren
Ahmet Taşgetiren
Bozbeyli, İnönü, ihanet vs...
Coşkun Gökkuş
Coşkun Gökkuş
ATOM KARINCA SİVASSPORDA
Mehmet Karaoğul
Mehmet Karaoğul
DÜNYA DEĞİŞİYOR, TARIM VE HAYVANCILIK DA
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Buruk anılar ayı
Bahar Hızar
Bahar Hızar
“Sağır mısınız?”
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
GÖZ AÇTIM SENİ GÖRDÜM
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Naklen
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
ÇOCUĞU NE OKUTUR?
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
MÜDÜR KİM OLACAK?
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Başörtüsü ve Vietnam Sendromu
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Fikret Ünsal
Fikret Ünsal
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.6917
EURO
6.2941
booked.net
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.

HZ.EBUBEKİR (R.A)
Sabahları elma kahveden daha fazla uykunuzu açar!

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59