İyi Bir İdarecinin İdealleri Olmalı
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın; gazetemiz muhabirlerinden Gülşah Akkaş´a ‘10 Ocak İdareciler Günü´ münasebetiyle idarecilik hususunda bilgiler vererek, başkanlık makamının avantaj ve dezavantajlarını paylaştı.
Tarih: 12.1.2019 00:00:01

Röportajda Başkan Aydın´ın idarecilik hakkındaki düşüncelerini sizler için yazdık.

Konu başlıklarımız:

İdarecilik nedir?

Başkanlık makamının avantaj ve dezavantajları nelerdir?

İdarecilere ve yeni nesil idareci adaylarına görüş ve önerileriniz nedir?

Sivas kalifiyeli yönetici açısından iyi bir yerde mi? Özel şirketler, fabrikalar kapsamında bu anlamda geldiği nokta nasıl?

İDARECİ, BİR KURUMU ‘ABAD DA´ EDEBİLİR, ‘BERBAT TA´ EDEBİLİR

Aydın;  “İdareciliği biz toplum adına kamu adına yapılan bir faaliyet olarak görüyoruz. Ama idarecilik bir ev hanımı içinde geçerlidir. Bir aile reisi, bir dernek için, belli arkadaş gurubu içinde geçerlidir. Dolayısıyla kamu idareciliği kamu yöneticiliği dediğimiz zaman sorumluluk daha da artar, temsil etmek daha zordur. Bir camianın hakkını hukukunu en iyi şekilde koruması gereken, o gurubun menfaatlerini kendi bireysel ve kişisel isteklerden önde görmesi gerekir. Ve o kurumu en iyi şekilde yönetmesi gereken kişi diyebiliriz. Toplumun menfaatlerini gözetmesi gerekir, ama tabi her idareci her yönetici bunu bahsettiğimiz şekilde yapabiliyor mu? Elbette yapanları var, yapamayanları var. Ama biz olması gereken açısından idareciyi bu şekilde tanımlarız. İdareci, bir kurumu ‘´abadda´´ edebilir, ‘´berbatta´´ edebilir. Dolayısıyla bir futbol takımı gibi düşünürseniz, teknik direktör bir idarecidir. Aynı zamanda kulüp başkanı da bir idarecidir.  Ve bunlar işlerini düzgün ve hakkaniyetli bir şekilde yaparsa başarı gelir. Düzgün yapamazsa başarısızlık kaçınılmaz olur. Bu bakımdan her platformda bizim iyi yöneticilere ihtiyacımız vardır. İyi idarecilere ihtiyacımız vardır.”

 SİYASETTE HİZMET EDİLMESİ NOKTASINDA EN İDEAL MAKAM BELEDİYE BAŞKANLIĞIDIR

 Aydın; “Belediye başkanlığı gerçekten çok önemli bir görev, yani ‘´ŞEHRÜL EMİN ‘´denilir. Belediye başkanlığına, ‘´Şehrin emanet edildiği´´ kişi o şehirde yaşayan her insanın huzuru, mutluluğu hatta sağlığı ve sıhhati her şeyi sizden soruluyor. Sizin sorumluluğunuzdadır. Bırakın insanları o şehirde yaşayan tüm canlıların da hakları gene sizden sorulur. Bu açıdan bakarsak, elbette bu büyük bir sorumluluktur. O sorumluluğun kişiye yüklediği bir yük vardır. Bunu düşünerek çalışmak, elbette çok kolay bir iş değil ancak yaptığınız işte temsil ettiğiniz insanların yaşam kalitesini arttıra biliyorsanız, onların sorunlarını çözme noktasında, sürekli yükselen bir ivme içerisindeyseniz, tabi ki bununda getirdiği haz bir mutluluk vardır. İnsanların, yapılan hizmetlerden memnun olması, size dua etmesi, size memnuniyetini ifade etmesi, o bütün zorlukları, yorgunlukları, yok eder. Dolayısıyla belediye başkanlığını çok zor olan yönleri olduğu gibi, çok güzel olan yönleri de var. Siyasette bana göre hizmet edilmesi  noktasında, en ideal makam belediye başkanlığıdır. Birebir düşüncelerinizi projelerinizi hayata geçirme fırsatını bulursunuz. Belediye başkanlığında bunu yapma şansınız çok daha yüksektir. Hayallerinizi projeye dönüştürme fırsatı bulunursunuz. Belediye başkanlığı gerçek anlamda halka hizmet etme makamı diye biliriz.”

İYİ BİR İDARECİNİN İDEALLERİ OLMALI

Akkaş; Başkanım, idarecilere ve yeni nesil idareci adaylarına bu anlamda neler söylersiniz?

Aydın ; “İyi bir idarecinin İnancı idealleri olmalı ve  tarif edilebilir bir kişiliğe  sahip olması gerekir. İnandığı doğrultuda hayallerini ve ideallerini, hayata geçirme kararlılığında olmalı. Özellikle siyasi makamlar için söylüyorum. Attığınız her adım yüzde yüz doğruda olsa da buna karşı duran her zaman bir kitle olur. Her zaman olacaktır, destekleyen kitlede olacaktır. Ama siz önce bir karar verirken, karar vermeden önce çok iyi tartışmalısınız. Çok iyi araştırmalısınız konunun uzmanları ile o konuyu ele almalısınız. Konunun taraflarının görüşünü aldıktan sonra bir karar vermelisiniz. O verdiğiniz kararında arkasında durmalısınız. Dolayısıyla yöneticilikte kararlı olmak çok önemli, başkalarının fikirlerinden de başkalarının hayallerinden de akıllarından faydalanmayı da bilmelisiniz. Bence kaynak üretebilme beceriniz olması lazım. Elbette yöneticinin iyi bir ekibe de ihtiyacı vardır. Ekip ruhu ile çalışmalısınız, bu da yöneticilikte önemli unsurlardandır başarı için. Ekibinizi iyi kuracaksınız onlara sadece yetki değil sorumluluk da vereceksiniz eğer sorumluluk verir yetki vermezseniz, o kişiler yeteneklerini ortaya koyamazlar, yetki verir sorumluluk veremezseniz bu defada riskleri dikkate almazlar. O yüzden yetkiyle sorumluluğu birlikte vermelisiniz. Siz denetleyen konumunda olmalısınız. Tabi yöneticinin şeffaf ve dürüst olması çok önemli, hesap verebilir olması. Eğer bir insan kendinden eminse cesur olur. Kimseye boyun eğmez, çünkü yaptığı işten emindir. Rahat olur, kararlı olur, bunların neticesinde de üretgen olur, başarılı olur. Bir yöneticide bu vasıflar olduğu zaman o yöneticinin başarılı olması kaçınılmazdır.”

 SİVAS ÜRETİM NOKTASINDA YENİ GELİŞİYOR

Akkaş; Sivas kalifiye yönetici açısından iyi bir yerde mi? Özel şirketler, fabrikalar kapsamında bu anlamda geldiği nokta nasıl?

 Aydın; “Sivas üretim noktasında daha yeni gelişiyor. Profesyonel anlamda iyi örnekler mevcut. Orta düzeyde örnekler de var. Yetersiz olanlarda çok diye biliriz. Tabi burada problemi fabrika sahiplerine, üreten insanlara da olumsuzlukları  yıkmamak lazım. Sivas´ta kalifiyeli elaman noktasında bir yetersizlik var. Dışarıdan çok vasıflı insanları getirmenin de bir takım zorlukları ve maliyeti var. Bu bakımdan firmalarımızın hepsi o güce sahip değil bazen doğruyu bilir, ne yapılması gerekli bilirsiniz. Ama çözümü üretecek tedaviyi elde edecek maddeye ulaşma yolunda kaynaklarınız yetersiz kalabilir. Bu anlamda iyi örneklerinde olduğunu söyleye bilirim. İmkânlar ölçüsünde iyi yöneticiler oluyor ve sayıları artıyor.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İdarecinin İdealleri Olmalı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bekir Develi Sivas´a geliyor
Bekir Develi Sivas´a geliyor
Ünlü televizyon programcısı Bekir Develi, “Hikayelerle Anadolu İrfanı” etkinliği kapsamında ilimize geliyor.
Başkan Çiftçi Mevlid-i Nebi programına katıldı
Başkan Çiftçi Mevlid-i Nebi programına katıldı
Hz. Muhammed (S.A.V.)´nin dünyayı şereflendirmesinin 1448. yılı Gürün´de coşkuyla kutlandı.
Başkan İlbey yeni atanan Kaymakamı ziyaret etti
Başkan İlbey yeni atanan Kaymakamı ziyaret etti
Ulaş Belediye Başkanı Turan İlbey, Ulaş ilçesinde yeni görevine başlayan Kaymakam Muhammed Burak Akköz´ü makamında ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi.
Sokak hayvanlarına sıcak yuva
Sokak hayvanlarına sıcak yuva
Başıboş hayvanların daha sağlıklı bir ortamda yaşamaları için Sivas Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete açılan Sokak Hayvanları Yaşam, Rehabilitasyon Merkezi ve Hayvan Oteli, hayvanlar için sıcak bir yuva imkânı sağlıyor.
250 bin adet kış çiçeği dikiliyor
250 bin adet kış çiçeği dikiliyor
Sivas Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince şehir genelinde başlatılan çiçek dikimleri devam ediyor. Daha yeşil bir Sivas hummalı çalışmalar yapan Sivas Belediyesi; park, bahçe, yol kenarları ve kavşakları süsleyen çiçekleri kışlık çiçeklerle değiştiriyor.
Askerler için 96 bin fetih suresi, 960 hatim okundu
Askerler için 96 bin fetih suresi, 960 hatim okundu
Barış Pınarı Harekâtında görev yapan askerler için 96 bin fetih suresi ile şehitler için okunan 960 hatmin duası, düzenlenen ‘Kur´an Ziyafeti´ programı ile taçlandırıldı.
Başkan çiftçi´den Kaymakam Berdibek´e veda kahvaltısı
Başkan çiftçi´den Kaymakam Berdibek´e veda kahvaltısı
Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, Kırşehir´in Boztepe ilçesine tayini çıkan Gürün Kaymakamı Muhammed Berat Berdibek onuruna kahvaltı verdi.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk Sivas Belediyesi´ni ziyaret etti
Milli Eğitim Bakanı Selçuk Sivas Belediyesi´ni ziyaret etti
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Sivas temasları kapsamında Sivas Belediyesi´ni ziyaret etti. Bakan Selçuk, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´den çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Başkan Bilgin´den öğrencilere bisiklet hediyesi
Başkan Bilgin´den öğrencilere bisiklet hediyesi
Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Lisesi Bisiklet Kulübü öğrencilerinin taleplerini geri çevirmedi. Bilgin, bisiklet sporunun yaygınlaşması adına faaliyet gösteren kulübe bisiklet desteği verdi.
Bilgin, STSO yöneticilerini ağırladı
Bilgin, STSO yöneticilerini ağırladı
Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, 7 aylık süresini değerlendirmek ve istişare yapmak için Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu ve meclis üyeleriyle bir araya geldi.
Yağmur suyu hatlarına devam
Yağmur suyu hatlarına devam
Sivas Belediyesi yağmur suyu hattı yapımına devam ediyor
STSO yönetiminden Başkan Bilgin´e teşekkür
STSO yönetiminden Başkan Bilgin´e teşekkür
Sivas Kongresi´nin 100. yılı Sivas´ta düzenlenen programlarla coşkuyla kutlandı. Kamu kurumlarının özverili ve ortak çalışması ile gerçekleşen kutlama programlarında Sivas Belediyesi de Başkan Hilmi Bilgin´in öncülüğünde yoğun bir gayret gösterdi.
"Büyüklerimize saygıda kusur etmeyelim"
"Büyüklerimize saygıda kusur etmeyelim"
Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından düzenlenen istişare toplantısına katıldı.
Çöpten tek tek topladıklarını, sanata dönüştürdü
Çöpten tek tek topladıklarını, sanata dönüştürdü
Sivas Belediyesinde temizlik işçisi olarak çalışan Murat Uçar, çöpten topladığı atık malzemeleri sanat eserlerine dönüştürdü.
Sivas´ta köprüler yenileniyor
Sivas´ta köprüler yenileniyor
Ulaşım konusunda birçok çalışma gerçekleştiren Sivas Belediyesi uzun yıllardan beri hizmet veren köprülerde eskiyen kolon, perde, bağlantı noktalarında tadilat çalışmaların başlattı.
Yeni Mahalle Toki Konutlarına otobüs seferleri başladı
Yeni Mahalle Toki Konutlarına otobüs seferleri başladı
TOKİ tarafından yapımı tamamlanan 762 dairelik Sivas Yeni Mahalle Konutlarına vatandaşların rahat erişimi için otobüs seferleri düzenlenmeye başladı.
Esnafın yolunu açan Başkan
Esnafın yolunu açan Başkan
Demirgil, "Ata sanayisi ve bölgedeki yaklaşık 1000 esnafımız yolun yeniden açılması ile rahat bir nefes alacak. Belediye Başkanımıza teşekkür ederim dedi.
Gaziler günü programı kutlandı
Gaziler günü programı kutlandı
Sivas´ın İmranlı İlçesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşallik ve Gazilik unvanlarının verilişinin 98. yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü kutlamaları kapsamında gaziler günü programı düzenlendi.
Hayat Ağacı Derneği 78 bin TL. değerinde yardım sağladı
Hayat Ağacı Derneği 78 bin TL. değerinde yardım sağladı
Sivas Belediyesi ve Hayat Ağacı Derneği işbirliğiyle ekmek, gıda, giyim, hazır yemek ve yakacak gibi yardımların yanı sıra ihtiyaç sahibi ailelere her eğitim döneminde kırtasiye desteği sağlanıyor. Okulların açıldığı hafta başlayan kırtasiye yardımı sona erdi.
Okul önlerindeki trafik uyarı ve işaretleri yenileniyor
Okul önlerindeki trafik uyarı ve işaretleri yenileniyor
Okulların açılmasıyla birlikte Sivas´ta 118 bin 107 öğrenci ders başı yaptı. Öğrenci ve öğretmenlerin okul giriş-çıkışlarında trafik güvenliğini sağlamak adına Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü harekete geçti.
Kitaplar devletten defterler belediyeden
Kitaplar devletten defterler belediyeden
Deliilyas Belediyesi, eğitime katkı sağlamak amacıyla ‘Kitaplar Devletten Defterler Belediyeden´ sloganıyla öğrencilere defter dağımı yaptı.
Zabıta Teşkilatı 193 Yaşında
Zabıta Teşkilatı 193 Yaşında
Sivas Belediyesi Zabıta Müdürü Zekeriya Kayalı ve müdürlük personeli, Zabıta teşkilatının 193. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´i ziyaret etti.
NUMUNE HASTANESİ´NE DİREKT SEFERLER BAŞLADI
NUMUNE HASTANESİ´NE DİREKT SEFERLER BAŞLADI
Sivas´ta yaşayan vatandaşları kolaylaştırmak adına çözüm odaklı hizmet üreten Sivas Belediyesi, şehrin 10 farklı bölgesinden Numune Hastanesi´ne direkt seferler düzenlemeye başladı.
Eylül ayı toplantıları sona erdi
Eylül ayı toplantıları sona erdi
Sivas İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantıları bugün gerçekleştirilen 5. oturumla sona erdi. Hafta boyunca devam eden toplantılar, Meclis Başkanı Hakan Akkaş ve Meclis Birinci Başkan Vekili Fikret Doğruyol koordinesinde gerçekleştirildi. Oturumlarda birçok gündem maddesi İl Genel Meclisi üyeleri tarafından masaya yatırıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
booked.net
Erlerle sohbet seni de erlere katar.

Ortalama bir kadin ortalama bir adamdan 5 inc (12,5 cm) daha kisadir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59