İyi Bir İdarecinin İdealleri Olmalı
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın; gazetemiz muhabirlerinden Gülşah Akkaş´a ‘10 Ocak İdareciler Günü´ münasebetiyle idarecilik hususunda bilgiler vererek, başkanlık makamının avantaj ve dezavantajlarını paylaştı.
Tarih: 12.1.2019 00:00:01/ 2589okunma / 0yorum

Röportajda Başkan Aydın´ın idarecilik hakkındaki düşüncelerini sizler için yazdık.

Konu başlıklarımız:

İdarecilik nedir?

Başkanlık makamının avantaj ve dezavantajları nelerdir?

İdarecilere ve yeni nesil idareci adaylarına görüş ve önerileriniz nedir?

Sivas kalifiyeli yönetici açısından iyi bir yerde mi? Özel şirketler, fabrikalar kapsamında bu anlamda geldiği nokta nasıl?

İDARECİ, BİR KURUMU ‘ABAD DA´ EDEBİLİR, ‘BERBAT TA´ EDEBİLİR

Aydın;  “İdareciliği biz toplum adına kamu adına yapılan bir faaliyet olarak görüyoruz. Ama idarecilik bir ev hanımı içinde geçerlidir. Bir aile reisi, bir dernek için, belli arkadaş gurubu içinde geçerlidir. Dolayısıyla kamu idareciliği kamu yöneticiliği dediğimiz zaman sorumluluk daha da artar, temsil etmek daha zordur. Bir camianın hakkını hukukunu en iyi şekilde koruması gereken, o gurubun menfaatlerini kendi bireysel ve kişisel isteklerden önde görmesi gerekir. Ve o kurumu en iyi şekilde yönetmesi gereken kişi diyebiliriz. Toplumun menfaatlerini gözetmesi gerekir, ama tabi her idareci her yönetici bunu bahsettiğimiz şekilde yapabiliyor mu? Elbette yapanları var, yapamayanları var. Ama biz olması gereken açısından idareciyi bu şekilde tanımlarız. İdareci, bir kurumu ‘´abadda´´ edebilir, ‘´berbatta´´ edebilir. Dolayısıyla bir futbol takımı gibi düşünürseniz, teknik direktör bir idarecidir. Aynı zamanda kulüp başkanı da bir idarecidir.  Ve bunlar işlerini düzgün ve hakkaniyetli bir şekilde yaparsa başarı gelir. Düzgün yapamazsa başarısızlık kaçınılmaz olur. Bu bakımdan her platformda bizim iyi yöneticilere ihtiyacımız vardır. İyi idarecilere ihtiyacımız vardır.”

 SİYASETTE HİZMET EDİLMESİ NOKTASINDA EN İDEAL MAKAM BELEDİYE BAŞKANLIĞIDIR

 Aydın; “Belediye başkanlığı gerçekten çok önemli bir görev, yani ‘´ŞEHRÜL EMİN ‘´denilir. Belediye başkanlığına, ‘´Şehrin emanet edildiği´´ kişi o şehirde yaşayan her insanın huzuru, mutluluğu hatta sağlığı ve sıhhati her şeyi sizden soruluyor. Sizin sorumluluğunuzdadır. Bırakın insanları o şehirde yaşayan tüm canlıların da hakları gene sizden sorulur. Bu açıdan bakarsak, elbette bu büyük bir sorumluluktur. O sorumluluğun kişiye yüklediği bir yük vardır. Bunu düşünerek çalışmak, elbette çok kolay bir iş değil ancak yaptığınız işte temsil ettiğiniz insanların yaşam kalitesini arttıra biliyorsanız, onların sorunlarını çözme noktasında, sürekli yükselen bir ivme içerisindeyseniz, tabi ki bununda getirdiği haz bir mutluluk vardır. İnsanların, yapılan hizmetlerden memnun olması, size dua etmesi, size memnuniyetini ifade etmesi, o bütün zorlukları, yorgunlukları, yok eder. Dolayısıyla belediye başkanlığını çok zor olan yönleri olduğu gibi, çok güzel olan yönleri de var. Siyasette bana göre hizmet edilmesi  noktasında, en ideal makam belediye başkanlığıdır. Birebir düşüncelerinizi projelerinizi hayata geçirme fırsatını bulursunuz. Belediye başkanlığında bunu yapma şansınız çok daha yüksektir. Hayallerinizi projeye dönüştürme fırsatı bulunursunuz. Belediye başkanlığı gerçek anlamda halka hizmet etme makamı diye biliriz.”

İYİ BİR İDARECİNİN İDEALLERİ OLMALI

Akkaş; Başkanım, idarecilere ve yeni nesil idareci adaylarına bu anlamda neler söylersiniz?

Aydın ; “İyi bir idarecinin İnancı idealleri olmalı ve  tarif edilebilir bir kişiliğe  sahip olması gerekir. İnandığı doğrultuda hayallerini ve ideallerini, hayata geçirme kararlılığında olmalı. Özellikle siyasi makamlar için söylüyorum. Attığınız her adım yüzde yüz doğruda olsa da buna karşı duran her zaman bir kitle olur. Her zaman olacaktır, destekleyen kitlede olacaktır. Ama siz önce bir karar verirken, karar vermeden önce çok iyi tartışmalısınız. Çok iyi araştırmalısınız konunun uzmanları ile o konuyu ele almalısınız. Konunun taraflarının görüşünü aldıktan sonra bir karar vermelisiniz. O verdiğiniz kararında arkasında durmalısınız. Dolayısıyla yöneticilikte kararlı olmak çok önemli, başkalarının fikirlerinden de başkalarının hayallerinden de akıllarından faydalanmayı da bilmelisiniz. Bence kaynak üretebilme beceriniz olması lazım. Elbette yöneticinin iyi bir ekibe de ihtiyacı vardır. Ekip ruhu ile çalışmalısınız, bu da yöneticilikte önemli unsurlardandır başarı için. Ekibinizi iyi kuracaksınız onlara sadece yetki değil sorumluluk da vereceksiniz eğer sorumluluk verir yetki vermezseniz, o kişiler yeteneklerini ortaya koyamazlar, yetki verir sorumluluk veremezseniz bu defada riskleri dikkate almazlar. O yüzden yetkiyle sorumluluğu birlikte vermelisiniz. Siz denetleyen konumunda olmalısınız. Tabi yöneticinin şeffaf ve dürüst olması çok önemli, hesap verebilir olması. Eğer bir insan kendinden eminse cesur olur. Kimseye boyun eğmez, çünkü yaptığı işten emindir. Rahat olur, kararlı olur, bunların neticesinde de üretgen olur, başarılı olur. Bir yöneticide bu vasıflar olduğu zaman o yöneticinin başarılı olması kaçınılmazdır.”

 SİVAS ÜRETİM NOKTASINDA YENİ GELİŞİYOR

Akkaş; Sivas kalifiye yönetici açısından iyi bir yerde mi? Özel şirketler, fabrikalar kapsamında bu anlamda geldiği nokta nasıl?

 Aydın; “Sivas üretim noktasında daha yeni gelişiyor. Profesyonel anlamda iyi örnekler mevcut. Orta düzeyde örnekler de var. Yetersiz olanlarda çok diye biliriz. Tabi burada problemi fabrika sahiplerine, üreten insanlara da olumsuzlukları  yıkmamak lazım. Sivas´ta kalifiyeli elaman noktasında bir yetersizlik var. Dışarıdan çok vasıflı insanları getirmenin de bir takım zorlukları ve maliyeti var. Bu bakımdan firmalarımızın hepsi o güce sahip değil bazen doğruyu bilir, ne yapılması gerekli bilirsiniz. Ama çözümü üretecek tedaviyi elde edecek maddeye ulaşma yolunda kaynaklarınız yetersiz kalabilir. Bu anlamda iyi örneklerinde olduğunu söyleye bilirim. İmkânlar ölçüsünde iyi yöneticiler oluyor ve sayıları artıyor.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İdarecinin İdealleri Olmalı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Cumartesi Pazarı Açıldı
Cumartesi Pazarı Açıldı
Sivas Belediyesi tarafından üstü kapatılarak modernize edilen Cumartesi Pazarı, Bölge Otoparkı ve Çok Amaçlı Etkinlik Alanı hizmete açıldı.
Cumartesi Pazarı Hizmete Açılıyor
Cumartesi Pazarı Hizmete Açılıyor
Sivas Belediyesi tarafından modern kapalı pazar alanlarının en son örneği olan ´Cumartesi Pazarı´ 16 Mart Cumartesi günü saat 13.30´da hizmete açılacak.
"Sivas´ın çözülmesi gereken büyük bir sorunu kalmadı"
"Sivas´ın çözülmesi gereken büyük bir sorunu kalmadı"
Ahmet Turan Gazi Hanımlar Kültür Merkezi ve Gençlik Merkezi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü´nde gerçekleştirilen görkemli törenle vatandaşların hizmetine sunuldu.
Belediye 7/24 vatandaşa açık kalacak
Belediye 7/24 vatandaşa açık kalacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imzası ile yayımlanan genelge gereği, belediyeler 7 gün 24 saat açık kalacak. Sivas belediyesinin hali hazırda devam eden 24 saat açık olan birimleri genişletilerek bir çok birimde 24 saat uygulamasına geçilecek.
BARAJ SUYU BİTTİ TAVRA YETİŞTİ
BARAJ SUYU BİTTİ TAVRA YETİŞTİ
4 Eylül barajının suyu, yüzde 80´lik doluluk oranından yüzde 3´e düştü. Bir buçuk ay sonra ´Susuz´ kalacak olan Sivas´ın imdadına Tavra Deresi yetişti. Sivas Belediyesi 11 milyonluk yatırımı hırlı bir şekilde hayata geçirerek Tavra deresinin suyunu şehir şebekesine bağlıyor. 4 Eylül barajı ise kapatılarak, suyun dolmasını bekleyecek.
“Özbelsan´ın sürekli büyüdüğünü görüyoruz”
“Özbelsan´ın sürekli büyüdüğünü görüyoruz”
“Özbelsan´ın sürekli büyüdüğünü görüyoruz”
STK´lardan Başkan Aydın´a teşekkür
STK´lardan Başkan Aydın´a teşekkür
Sivas´ta faaliyet gösteren meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı ziyaret ederek 10 yıllık görev süresince şehre kazandırılan hizmetlerden ötürü teşekkür etti.
"Verdiğimiz Sözlerin Yüzde 90´ını Tamamladık"
"Verdiğimiz Sözlerin Yüzde 90´ını Tamamladık"
Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, 10 yıllık görev süresinde ilçeye önemli hizmetlerde bulundu. Borçla devralınan, personelin muayene olamadığı, ilaçlarını alamadığı, araçlarda mazotun olmadığı ve en önemlisi 20 milyon lira borcu olan Kangal Belediyesi 10 yıllık hizmet süresince imrenilen bir belediyeye dönüştü.
ÖZBELSAN´ın yeni tesisleri açılıyor
ÖZBELSAN´ın yeni tesisleri açılıyor
ÖZBELSAN´ın yeni tesisleri açılıyor
Özyürek; Yiğidi Öldür, Hakkını Ver
Özyürek; Yiğidi Öldür, Hakkını Ver
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı ziyaret ederek şimdiye kadar yapılan hizmetlerden ötürü teşekkür etti.
Sivas Belediyesi çalışmalara başladı
Sivas Belediyesi çalışmalara başladı
Sivas Belediyesi çalışmalara başladı
Adaylar bizi unuttu
Adaylar bizi unuttu
Karaoğlu, “Biz eski sanayi esnafı olarak Sivas´ta Belediye Başkan adaylığı için yarışan tüm Belediye Başkan adaylarının eski sanayi sitesine gelmelerini istiyoruz. Bizler yıllardır burada zor şartlar altında iş yapmaya çalışan sanayi esnaflarıyız. Biz ekmeğimizin derdindeyiz. Bizler bu şehrin lokomotifleriyiz. Adaylar bizi unuttular. Gelsinler burası ne olacaksa projelerini bizlere anlatarak bizimle istişare yapsınlar.” dedi.
 Mahalle sakinlerinden Başkan Aydın´a teşekkür
Mahalle sakinlerinden Başkan Aydın´a teşekkür
Mehmet Akif Ersoy Mahalle Muhtarı Mehmet Hazman ve mahalle sakinleri Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret ederek Sivas´a yapılan hizmetler için teşekkür etti.
Tatlı su kesintisi yaşanıyor
Tatlı su kesintisi yaşanıyor
Tatlı su kesintisi yaşanıyor
“Sivas için Aydın önemli"
“Sivas için Aydın önemli"
Görme Engelli öğretmen Selman Devecioğlu ve beraberindeki heyet Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Özbelsan´ın yeni tesisleri hizmete girdi
Özbelsan´ın yeni tesisleri hizmete girdi
Sivas´ın öncü kuruluşu olan Özbelsan A.Ş´nin yeni idari bina ve tesisleri hizmete girdi.
RTE bulvarındaki köprü tamamlandı
RTE bulvarındaki köprü tamamlandı
Şehir içi trafiğin rahatlatılması ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesine ulaşımı kolaylaştırması hedefiyle hayata geçirilmeye başlanan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı üzerinde yer alan köprü projesi tamamlandı.
Aydın´ın ulaşım projeleri ödüllendirildi
Aydın´ın ulaşım projeleri ödüllendirildi
Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından bu yıl 8.si düzenlenen ´Yılın Yerel Yöneticileri Ödül Töreni´nde Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ın ulaşım alanındaki projeleri ödüle layık görüldü.
Duyarlılığa davet ediyoruz
Duyarlılığa davet ediyoruz
Sivas Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı üzerinde yer alan üst geçit kendini bilmez kişilerin üst geçide verdiği zararlardan dolayı tehlike saçıyor. Şehirde yaşayan tüm vatandaşlarımızı şehir içinde herkesin ortak kullandığı yerleri daha duyarlı kullanmaya davet ediyoruz.
Aydın: “Bu şehrin insanı her şeyin en iyisine layık”
Aydın: “Bu şehrin insanı her şeyin en iyisine layık”
Aydın: “Bu şehrin insanı her şeyin en iyisine layık”
3 Milyon geldi
3 Milyon geldi
Aydın, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ayrılan 7 milyonluk ödeneğin 3 milyonu Belediyemize ulaştı. İnşallah seçimden sonra Sivas´ımız bu güzel projeye kavuşacak.” dedi.
Sivas Toplu Taşımayı Tercih Ediyor
Sivas Toplu Taşımayı Tercih Ediyor
Sivas Belediyesi´nin ulaşım alanında getirdiği yenilikçi hizmetler vatandaşları toplu taşıma araçlarını kullanmaya sevk etti.
“3.5 milyon kişiyi ücretsiz taşıdık”
“3.5 milyon kişiyi ücretsiz taşıdık”
Yıldırım, “2018 yılında serbest kart sahibi olarak en fazla binen kişi, bir yıl içinde 1826 kez şehir içi toplu taşıma otobüslerine biniş yapmıştır. 65 Yaş üstü Serbest biniş yapanların toplam kişi sayısı ise 2 milyon 500 bin 846 kişidir. Engelli yolcu 995 bin 755 kişi. Refakatçi 27 bin 852 kişi. Ağır Engelli serbest binen 94 bin 846 kişi ücretsiz olarak şehir içinde otobüslerden yararlanmıştır.” dedi.
  CUMARTESİ PAZARI YENİ YÜZÜYLE HİZMETTE
CUMARTESİ PAZARI YENİ YÜZÜYLE HİZMETTE
CUMARTESİ PAZARI YENİ YÜZÜYLE HİZMETTE
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
booked.net
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.

İMAM-I RABBANİ (R.A)
Henüz ölmüş insanların tüyleri sonradan diken diken olabilir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59