Anahtar Kelimeler: ‘İSTİKBAL GÖKLERDEDİR’

YAZARLAR

‘İSTİKBAL GÖKLERDEDİR’

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mimarı olduğu Türk Hava Kurumu, 96. kuruluş yıl dönümünü kutladı

Zübeyde DARENDELİ

‘İstikbal Göklerdedir’ sözüyle havacılığa verdiği önemi perçinleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türk Hava Kurumu, 96. yılını kutladı.

Kurulduğu günden bu yana ülke genelinde yüzbinlerce gence havacılık eğitim veren kurumun Sivas Şube Müdürü Sebahattin Erbıyık, amaçlarının havacılık sektörünün merkezi kabul edilen sportif ve amatör havacılığın Türkiye'de geliştirilmesi olduğunu söyledi.

Havacılık faaliyetleri ile gençlerin milletini ve ülkesini seven, çevre bilinci yüksek, sosyal sorumluluk anlayışı gelişmiş, iyi birer vatandaş olarak yetişmesine katkıda bulunduklarını da sözlerine ekleyen Erbıyık, “THK Şubelerine kayıtlı 13-25 yaş aralığında 10 binin üzerinde genç kanadımız var. Genç kanatlarımız ile hem faaliyetlerimizi daha enerjik bir şekilde yapıyoruz, hem de gençlerimizin sosyal çalışmalara katılımını sağlarken aynı zamanda da gökyüzüne yeni kanatlar kazandırıyoruz. İnsansız Hava Araçlarının (İHA); askeri, sivil (hobi ve ticari) ve bilimsel amaçlı profesyonel kullanımlarının ülkemizde ve tüm dünyada hızla arttığı, hatta önümüzdeki yıllarda bu konunun daha fazla gündem oluşturacağı değerlendirilerek 2017 yılından beri İHA kursları düzenliyoruz. İHA sertifikası verme yetkisine sahip THK bu konuda da yine Türkiye'deki öncü kurumlardan biridir. Kurum 1930'lu yıllardan beri edindiği model uçak, radyo kontrollü model uçak ve roket tecrübesi ile İHA kurslarını hem teorik hem de uygulamalı olarak vererek bu konuda da becerisini, öncülüğünü ve kabiliyetini ortaya koyuyor. Türk Hava Kurumu; Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yürütücülüğünde, Türkiye'de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen dünyanın en büyük festivali TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne 2018 yılından beri katılmakta, imkân ve kabiliyetlerini gözler önüne sermektedir. Kurum ayrıca Avrasya'nın her yıl gerçekleştirilen lider uluslararası sektör etkinliği olan WIN EURASIA Fuarı'na da katılmaktadır.

Türk Hava Kurumu, 96 yıldır kadirşinas milletimizin cömert desteği ile binlerce gencimize kanat olmuş, yüzbinlerce insanımızı havacılıkla buluşturmuş ve Türk Havacılığına yön vermiştir. Muhteşem Kurumun kurucu mimarı Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bugüne kadar kuruma emeği geçen herkesi, aziz milletimizi bu vesile ile bir daha minnet ve şükranla anıyoruz. Hepsinden Allah razı olsun, ahirete intikal edenlerin mekanları cennet olsun. Türk milleti ebediyen var olsun. Türk Hava Kurumunun 96. kuruluş yaşı kutlu olsun” dedi.