Anahtar Kelimeler: İSTİHDAM TEMEL ATILDI

YAZARLAR

İSTİHDAM İÇİN BİR TEMEL ATILDI

"Şarkışla Biyogaz Tesisinin temeli, düzenlenen törenle atıldı.

Hakan BAKAR

Yenilenebilir Enerji Kaynakları şehrimizde hızla yaygınlaşmaya devam ediyor.

Üretime, istihdama ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan projeden dolayı Şarkışla Belediyesi'ne teşekkür eden Vali Salih Ayhan, "GES, HES, RES, Kangal Termik Santralinin ardından Sivas, biyogazda iddiasını da bu vizyon proje ile ortaya koymuştur, hayırlı olsun." dedi.

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde kamu ve özel sektör iş birliğiyle kurulacak olan Şarkışla Biyogaz tesisinde hayvan gübresi ile saate 1.5 MW elektrik enerjisi üretilecek.

39.000 m² üzerine kurulan, günde 600 ton hayvansal ve tarımsal atık işleyerek saatte 1.5 MWh enerji üretecek olan "Şarkışla Biyogaz Tesisinin temeli, düzenlenen törenle atıldı.

Şarkışla Belediyesi ve Sehra Enerji iş birliği ile kurulacak olan Şarkışla Biyogaz tesisinin temeli bugün düzenlenen törenle atıldı. Renesco Enerji firmasının mühendisliğinde inşa edilecek tesis, 39 bin metrekare alanda kurulacak. Bölgedeki hayvansal ve tarımsal atıkların değerlendirilerek ısı ve elektrik enerjisine dönüştürüleceği tesiste saatte 1.5 MW elektik enerjisi üretilecek. Günlük 600 ton atık işlenecek tesiste, planlanan gübre fabrikasının da faaliyete geçmesi ile 50 kişi istihdam edilecek.

Tesisin temel atma törenine Renesco firması CEO'su Başar Beyazoğlu, Sehra Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜGİAD Genel Başkanı Anıl Ali Rıza Şahoğlu, Şarkışla Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, Şarkışla Kaymakamı Mehmet Erdem, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Sivas Valisi Salih Ayhan katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende ilk konuşmayı Renesco firması adına Başar Beyazoğlu yaptı.

Beyazoğlu, “Renesco olarak ülkemize bir katma değer sağlamak için buradayız. Yaptığımız yatırım her ne kadar ufak görünse de ülkemiz için çok büyük bir milli değer. Ülkemiz çok büyük bir gaz rezervi buldu. Aslında kurulan her biyogaz tesisi bulunan bir gaz rezervidir. Renesco, ülkemizde yüzde 30 pazar payı ile Türkiye'nin lider firması konumundadır. Bu tesisimizle birlikte 15'inci tesisimizi kurmuş olacağız. Sizlerin destekleri ile hedeflerimizi daha da büyütüp, yatırımlarımızı ülkemizin dışına taşıyarak ülkemize daha fazla katma değer sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Yatırımcı firma Sehra Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Anıl Ali Rıza Şahoğlu ise, ülke ekonomisine katkı sağlamak için Anadolu'da yatırımlar yaptıklarını belirterek, “Bugün burada bu temel atma töreninde bulunarak bölgeye ve ülkemize katkıda bulunmanın çok haklı gururunu yaşıyoruz. Ben bir astsubay çocuğu olarak, Bursa'da yaşayan bir iş adamı olarak bana Şarkışla'da böyle bir yatırımı yapacağım söylense inanmazdım. Bu yatırım için bizi ikna eden Renesco başta olmak üzere belediye bakanımıza teşekkür ediyorum. Kendisi bu proje için gecesini gündüzüne kattı” dedi.

“İlimiz ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır”

Törende konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas'ın enerji kaynakları açısından zengin bir il olduğunu ifade ederek, “Sivas yenilenebilir enerji kaynakları açısından Türkiye'nin en zengin illerinden birisi. Hem RES, hem GES, hem HES hem de termik santraller açısından. Biyogaz da buna eklendi. İlimizde bir ilk oldu. İlimiz bu yenilenebilir enerji kaynakları anlamında ülkemizin enerji üretimine 5 milyar KWS katkı sağlıyor. İlimizin ekonomik indeks değerlendirmesinde önlerde olmasının nedeni enerji üretimimizdir. Ürettiğimiz 5 milyar KWS enerjinin 1 milyarını Sivas'ta kullanmaktayız. Sivas yenilenebilir enerjide 5 koyup bir alıyor. Bu anlamda ilimiz ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından bir koç kurban edilerek, topluca butona basılarak tesisin temeline ilk harç döküldü.