Anahtar Kelimeler: İSRAFA '' DENDİ (VİDEO)

YAZARLAR

İSRAFA 'DUR' DENDİ (VİDEO)

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gıda kaybına ve israfa karşı yürütülen “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” projesi kapsamında vatandaşlar israfa karşı uyarıldı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gıda kaybına ve israfa karşı yürütülen “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” ve “Sivas’ı İyileştiriyoruz Biyobozunur Atık Yönetim Projesi” tanıtım programı Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Programla ilgili duygu ve düşüncelerini dile getiren Vali Salih Ayhan, “İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından birisi belenmedir. Var olan dünya nüfusunun ihtiyacı olan gıdaya ulaşım için uluslararası gıda tarım politikalarına ihtiyaç duyulduğu da net bir şekilde ortadadır. Bu konuda yapılan uluslararası çalışmaların yeterli olduğunu söyleyebilmek mümkün olmasa da Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün bu konuda ortaya koyduğu çalışmalara da tüm ülkenin sahip çıkmasının çok önemli bir sorumluluk olduğuna da söyleyebiliriz. Üretim kadar üretilenin korunması da israf edilmemesi de aynı derece önemlidir” dedi.

 ‘İSRAF ETMEYİNİZ’

İsrafın dinimizce de olmaması gerek bir husus olduğuna değinen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Dünyamız hızla gelişiyor. Gerek sanayi gerekse teknolojik anlamda dünyamızda hızlı bir gelişme var. Bu gelişmeye paralel olarak da ihtiyaçlar artıyor ve farklılaşıyor. Doğal olarak kıt kaynaklarla insanların dünyaya yetecek ürün üretebilmesi de yeni teknolojik gelişmeler gerektiriyor. Bu noktada üniversitelerimiz başta olmak üzere üreten insanlarımız bu noktada çalışıyor. Bugün burada ‘Gıdana Sahip Sloganı’ ile önemli bir kültürü yeniden gündeme yetiriyoruz. Bizim gelenek ve göreneklerimizde ‘Yiyiniz içiniz israf etmeyiniz’ diye bir ayet var. Aslında bugün yaratılış gayemizde olan ama belki tüketim toplumunda çılgınca tüketmenin bize dayattığı kapitalist düzenin bize dayattığı bir anlayışla tekrar eki kodlarımıza dönerek farklı alanlarda da ayette bize öğütlenen hususu farklı isimler adı altında yeniden yaşatmak ve yeniden bu kültürü oluşturmak istiyoruz” şeklinde ifadelere yer verdi.

‘İSRAFI AZALTMAMIZ LAZIM’

Gıda israfının azaltılması gerektiği vurgusu yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “Gıda kayıpları ve israf konusu dünyada önde gelen sorunlardan birisi. Bu gıda israfı daha çok hasattan başlayarak gıda zincirinin tüm aşamalarında ve evlerimizde mutfaklarımıza kadar uzanmaktadır. Dünya nüfusu artsa da bizim ekim alanlarımız gittikçe azalıyor. Dolayısıyla birim alanda üretim miktarı artarak yeni teknolojiler kullanarak bu gıda üretim miktarını artırmamız ve söz konusu olan gıda kayıplarını da azaltmamız gerekiyor” diye konuştu.