İş Ahlakı Dergisi ve Kitabı Tanıtıldı
İş Ahlakı Dergisi ve Kitabı Tanıtıldı
Tarih: 1.11.2018 00:00:01/ 195okunma / 0yorum

İş Ahlakı Dergisi ve Kitabı Tanıtıldı

Bizim Sİvas

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından gerçekleştirilen tanıtım toplantısında İş Ahlakı Dergisi´nin 10. Yılı kutlandı ve programda İş Ahlakı Kitabının tanıtımı yapıldı.

 

30 Kasım Salı günü 10.00-12.00 saatleri arasında dernek merkezinde akademisyen ve iş insanlarının katılımıyla tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasının İGİAD Başkanı Ayhan Karahan gerçekleştirdi.

 

Karahan konuşmasında; “2003 yılında kurulan derneğimiz ahlaklı girişimciliği ve iş ahlakını kendine şiar edinmiş bu alanda hem akademik hem de iş dünyasında varlığını sürdürmektedir.

 

Hem fikirsel anlamda hem de eylemsel anlamda faaliyetlerimizle geleceğe katı/katkılar verme çabasındayız. Kamuoyuna rol-model olabilecek çalışmalar yapma gayretindeyiz.

2008 yılında yayımlanmaya başladığında uzun soluklu olabileceği kanaati kendi aramızda bile konuşuluyorken 10. Yılını geride bıraktı.

 

İş Ahlakı Dergisi 10. yılını arkada bırakırken geçmişi daha uzun yıllara dayandığını hatırlatmak isterim. Sabırla bu derginin arkasında durarak bu günlere kadar getirdik. Özelikle EDAM - Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları Merkezi´nin gayretleri eğitim komisyon başkanları ve üyelerinin özverisiyle bugünleri gördük.

 

Ayrıca İş Ahlakı kitabına da değinmek isterim. Her şey eğitimden başlar anlayışıyla sürekli bir iş ahlakı ders kitabı gündemimiz vardı. Tabi ki dersin okutulabilmesi içinde kaynak gerekliydi. Bizde bu kitap ile bu açığı kapatmaya çalıştık” dedi.

 

İş Ahlakı Dergisi Uluslararası İndekslerde

İş Ahlakı Dergisi´nin tanıtımını İGİAD Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Şentürk yaptı. Şentürk dergi hakkında katılımcılara şöyle dedi; “İş Ahlakı Dergisi, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği´nin (İGİAD) 2008 yılından itibaren yılda 2 sayı olarak (Bahar ve Güz) yayımladığı resmî, akademik, hakemli dergisidir. Dergide “iş ahlakı” konusunu çeşitli yöntemler çerçevesinde disipliner açıdan ele alan kuramsal ve uygulamalı çalışmalar yayımlanmaktadır.

 

İş Ahlakı Dergisi, Academic Search Premier (EBSCO), Index Islamicus, ABI/INFORM (Proquest), The Philosopher´s Index ULAKBİM ile indekslenmekte ve/veya özetlerine yer verilmektedir. İş Ahlakı Dergisi, 2017 yılı ilk sayısından itibaren “Clarivate Analytics Emerging Sources Citation Index (ESCI)” ile indekslenmeye başlamıştır.

 

İş Ahlakı Dergisi, farklı uzmanlık alanları çerçevesinde hazırlanacak çalışmalara açık olmakla birlikte iş ahlakını; iktisat, işletme, kamu yönetimi, sosyoloji, psikoloji, sağlık, hukuk, siyaset bilimi, sosyal politika, çalışma yaşamı vb. alanlardan güç alan bakış açılarıyla/boyutlarıyla ele alan çalışmaları öncelemektedir” dedi.

 

 

 

 

Akademi ve İş Dünyası için İş Ahlakı Kitabı Hazır

İş Ahlakı Dergisi tanıtımının akabinde Temelleri ve Uygulamalarıyla İş Ahlakı kitabı tanıtıldı. Kitabın editörlerinden Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ve Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr.  Ömer Torlak kitap hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.

 

Erdoğmuş konuşmasında; “Mevcut iş ahlakı kitaplarının tarihsel ve kültürel birikimi yeteri kadar dikkate almadığı ve Batı dışı iş ahlakı yaklaşımlarına değinmeyen bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Bu eksiklikten hareketle bu kitapta üç hassasiyet gözetil­mekte ve bu konularda katkı sağlamak niyeti taşınmaktadır. Bu hassasiyetler şunlardır:

İş ahlakını araçsal olarak ele almak yerine, insanı bir bütün olarak dikkate almak ve iş ahlakını bu bütünlük içinde konumlandırmak; İş ahlakının temelleri konusundaki yaklaşımlar ve uygulamalar bakımın­dan çeşitliliği yansıtmak ve bu çeşitliliği karşılaştırmalı olarak sunmak; İş ahlakı konusundaki teorik ve felsefi yaklaşımlar ile uygulama alanına odaklanma arasındaki dengeli bir yaklaşım geliştirmektir” dedi.

Kitabın üç ana alanı kapsayacak şekilde yapılandırıldığından bahseden Erdoğmuş; “Birinci alan, iş ah­lakının dinî, felsefi, teorik ve tarihsel temellerini kapsamaktadır. İkinci alan işletme/örgütsel ahlak bağlamında örgütlerdeki iş ahlakı konuları ile pazar­lama, finans ve insan kaynakları yönetimi gibi işlevlerin iş ahlakı ile ilişkisini ele almaktadır. Üçüncü alan ise meslekler bakımından iş ahlakı konusuna ay­rılmıştır” dedi.

 

Üniversitelerde İş Ahlakı Kitabı Farkındalık Yaratacak

Prof. Dr. Ömer Torlak ise çalışma yaşamında ahlaki sorunların artmasıyla birlikte tüm dünyada üniversitelerde iş ahlakı konusunun ihmal edildiği tartışması başlamış ve iş ahlakının üniversitelerde ders olarak daha yaygın okutulması hususu önem kazandığını 2000 li yılların başında sosyal sorumluluk ve iş ahlakı alanında derslere başladığını söyledi. Torlak konuşmasında; Bu çalışmada iş ahlakı konusunu farklı ahlaki yaklaşımları dikkate alarak karşılaştırmalı bir biçimde ele alma ve ahlaki duyarlılığın artmasına katkı sağlamak hedefi güdülmüştür. Kitabın amacı, öğrencilerin iş ahlakının temel yapısını, işleyişini, kavramlarını ve pratik uygulamalarını öğrenmelerini sağlamak; iş yaşamlarında karşılaşacakları ahlaki problemler ve ikilemler hakkında farkındalıklarının artmasına katkıda bulunmaktır” dedi.

 

Program katılımcıların değerlendirme ve öneri sunumları ile son buldu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ahlakı Dergisi Kitabı Tanıtıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KOSGEB´ten Yüksek Teknolojili Ürüne 5 Milyon TL Destek
KOSGEB´ten Yüksek Teknolojili Ürüne 5 Milyon TL Destek
Bakan Varank Açıkladı: "Bu program ile Ar-Ge sonucu ortaya çıkan ürünlerin ticarileşmesini destekliyoruz. Teknolojinin tabana yayılmasını, ihracatın artırılmasını hedefliyoruz. 5 milyon tl´ye kadar destek vereceğiz." dedi.  
"5. Fabrikaya Yer Tahsis Ediyoruz"
"5. Fabrikaya Yer Tahsis Ediyoruz"
Sivas yeni bir yatırım daha kazanıyor. Türkiye´de sadece 8 tane olan panel çit fabrikasının 9´uncusu Sivas´a kurulacak.
"Makamlar Geçici Kurumlar Baki"
"Makamlar Geçici Kurumlar Baki"
MÜSİAD Sivas 7. Olağan Genel Kurul Toplantısını Yaptı
"İhracatçıya destek müjdesi hedefe ulaştıracak"
"İhracatçıya destek müjdesi hedefe ulaştıracak"
TİM Başkanı Gülle, Ticaret Bakanı Pekcan´ın ihracatçılara destek müjdesine ilişkin, "2019 yılı için Cumhurbaşkanımızın koyduğu 200 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabilme adına önemli bir destek." ifadesini kullandı.
Eken´den çağrı
Eken´den çağrı
Eken, “Sivas´ın 6. Bölgeye alınması için herkes özellikle iş adamlarımız sosyal medyada mutlaka bu yönde paylaşımlar yapması gerekir. Sadece benim veya birkaç kişinin paylaşımları yetmiyor. Herkes seferber olmalı. Yatıp kalkıp Sivas´ın 6. Bölgeye alınması için herkes taşın altına eline koyması gerekir.” dedi.
Doğal ve Organik Ürünlere İlgi Hızla Artıyor
Doğal ve Organik Ürünlere İlgi Hızla Artıyor
Dünya´da ve Türkiye´de her geçen yıl büyüyen doğal ve organik ürünler sektörü, 10- 13 Ocak 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi´nde gerçekleşecek Exponatura Fuarı´nda bir araya gelecek.
2018´de ihracat 168 milyar 88 milyon dolar oldu
2018´de ihracat 168 milyar 88 milyon dolar oldu
Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, 2018´de ihracat 168 milyar 88 milyon dolar, ithalat 223 milyar 82 milyon dolar oldu.
BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRİN
BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRİN
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal , vergi ve SGK primleri gibi kamuya olan borçların yeniden yapılandırılmasını öngören 7143 sayılı kanunda süre uzatımının olduğunu söyledi.
Müteahhitlerden çimento sektörüne tepki
Müteahhitlerden çimento sektörüne tepki
İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Çimentoda fiyat artışı uygulamaya konulursa konuyu Rekabet Kurumuna taşıyacağız." dedi.
“Sivas için doğru yatırımlar yapılmalı”
“Sivas için doğru yatırımlar yapılmalı”
Eminoğlu, “Sivas´a yatırım yaparken doğru yerde, doğru yatırımı yapmak lazım. Birinci sırada önceliğimiz ne ise ona göre hareket etmek gerekir. Şimdi ne yapılıyor, en son sırada yapılması gereken şeyi, en başta getirip yaparsanız, bu memlekete zarar verisiniz. Yani öncelikli ihtiyacımızı en başta yapmamız gerekir.”dedi.
Kayseri´deki şeker fabrikalarından istihdama katkı
Kayseri´deki şeker fabrikalarından istihdama katkı
Türkiye´nin önemli şeker üretim merkezlerinden Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifine bağlı 3 fabrikada, bu yıl 2 milyon 950 bin ton pancar işlenip 420 bin ton şeker üretilerek bin 890 kişiye de istihdam katkısı sağlandı
Taylandlı Yatırımcıların Sivas İlgisi
Taylandlı Yatırımcıların Sivas İlgisi
Güneydoğu Asya ve İpek Yolu Ticaret Fırsatları Toplantısı Sivas´ta Yapıldı
"6. Bölgeye alınmasını bekliyor"
"6. Bölgeye alınmasını bekliyor"
MÜSİAD Sivas Şube Başkanı Salim Eminoğlu, yeni açıklanan asgari ücret konusuna ilişkin yazılı bir açıklama gerçekleştirdi
TARSİM Kayseri Bölge Müdürlüğü Hizmete Açıldı
TARSİM Kayseri Bölge Müdürlüğü Hizmete Açıldı
TARSİM´den yapılan açıklamada Kayseri Bölge Müdürlüğü´nün faaliyetlerine başladığı bildirildi.
Forbes´un ´Türkiye´nin Yaşayan En Büyük Zihinleri´ ödüllerinin sahibi belli oldu
Forbes´un ´Türkiye´nin Yaşayan En Büyük Zihinleri´ ödüllerinin sahibi belli oldu
100. yılını kutlayan iş ve ekonomi dergisi Forbes, ekonomiye yön veren, iz bırakan ve ilklere imza atan isimlere ödül verdi.
Esnaf Kan Ağlıyor
Esnaf Kan Ağlıyor
Esnaf Kan Ağlıyor
Aqua Park Yarıyıl Tatiline Yetişecek
Aqua Park Yarıyıl Tatiline Yetişecek
Sıcak Çermiği bir ‘Termal Kent´ olarak yapılandırmayı hedefleyen Sivas Belediyesi bu kapsamda yatırımcıların önünü açarak iki termal tesisin bu bölgeye kazandırılmasını sağlamıştı.
ASKON Genel Başkanlığı´na Hemşehrimiz Orhan Aydın seçildi
ASKON Genel Başkanlığı´na Hemşehrimiz Orhan Aydın seçildi
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği´nin (ASKON) Genel Başkanlığı´na Orhan Aydın seçildi.
Yemen´e destek kermesi
Yemen´e destek kermesi
Yemen´e destek kermesi
"Toprağımıza gözümüz gibi bakıyoruz"
"Toprağımıza gözümüz gibi bakıyoruz"
"Toprağımıza gözümüz gibi bakıyoruz"
"Sivas´a Yiğit Banka Müdürleri Gönderin!.."
"Sivas´a Yiğit Banka Müdürleri Gönderin!.."
2019 yılının son Sanayi ve Ticaret Odası Meclis (STSO) toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, ekonominin zor bir dönemden geçtiği bugünde üyelerimizin daha fazla yanında ve destekçisi olmaya devam edeceklerini söyledi. Yeni yılda oda kayıt belgesini kaldırdıklarını açıklayan Eken, “Üyelerimiz yıllık 150 bin lira hizmeti ücretsiz yapacak. Bundan sonraki yıllarda da oda kayıt belge ücreti alınmayacak.” dedi.
Elektronik ticarette güven damgası uygulaması başladı
Elektronik ticarette güven damgası uygulaması başladı
Ticaret Bakanı Pekcan, elektronik ticarette güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının yükseltilmesi ve e-ticaret sitelerinin güvenilirliğinin tesis edilmesi amacıyla oluşturulan güven damgası sisteminin devreye girdiğini söyledi.
“Çok çalıştık ürettik”
“Çok çalıştık ürettik”
Demirgil,” Çok çalıştık, ürettik, yeni projeler düşündük, imkânlar dâhilinde işbirlikleri yaptık ve hamdolsun çok büyük işler başardık. Bizim yolumuzu aydınlatan kültür âhiliktir. Yardımlaşma, dayanışma, adalet ve birlik içinde, hiçbir ayrım ve imtiyaz gözetmeden yolumuza devam edeceğiz.” dedi
OSB´ye Kozmetik Fabrikası Kurulacak
OSB´ye Kozmetik Fabrikası Kurulacak
Sivas´ta ticaretin ve sanayinin büyümesi için çalışan Sivas Sanayi ve Ticaret Odası (STSO), yeni bir yatırımı daha Sivas´a kazandırıyor. Hollanda´da yaşayan Sivaslı girişimciye, kozmetik fabrikası için yer tahsisi yapıldı.
İbrahim Tenekeci
İbrahim Tenekeci
Siyaset ile samimiyet arasında
Yusuf Kaplan
Yusuf Kaplan
Türkiye´nin önündeki takoz: FETÖ zihniyeti!
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
‘Ben bir Türk´üm, dinim, cinsim uludur´
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Bir Yıldız Daha Kaydı
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Atatürkçü düşünmek!
İbrahim Kahveci
İbrahim Kahveci
Finansal coşkunun anlamı
Mehmet Şevket Eygi
Mehmet Şevket Eygi
Dinin içinin boşaltılması
Berat Demirci
Berat Demirci
ŞEHRİN GÖÇÜ VE “BİR ŞEHİRLİ”NİN GÖÇÜ
Mustafa Kutlu
Mustafa Kutlu
Kalp-hürmet-hizmet-merhamet
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
EKONOMİDE MEGALOMAN DAVRANIŞLAR
Ahmet Özdemir
Ahmet Özdemir
Gelenek mi, görenek mi, medeniyet mi?
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Başörtüsü ve Vietnam Sendromu
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Bana takipçi sayını söyle
Coşkun Gökkuş
Coşkun Gökkuş
Para/transfer
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Aile Sosyal Politikalar Spor Kulübünün Sporcu Potansiyeli
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Bir çevirinin düşündürdükleri
Ö. Emir Doğan
Ö. Emir Doğan
DALÂLETTEN ŞEHÂDETE MALCOLM X
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SÜRPRİZ REKTÖRÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Biraz daha teori çalışalım
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Fikret Ünsal
Fikret Ünsal
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
booked.net
"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez."

Bir deve kuşunun hızı saatte 70 km´ye ulaşabilir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59