İş Ahlakı Dergisi ve Kitabı Tanıtıldı
İş Ahlakı Dergisi ve Kitabı Tanıtıldı
Tarih: 1.11.2018 00:00:01/ 130okunma / 0yorum

İş Ahlakı Dergisi ve Kitabı Tanıtıldı

Bizim Sİvas

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından gerçekleştirilen tanıtım toplantısında İş Ahlakı Dergisi´nin 10. Yılı kutlandı ve programda İş Ahlakı Kitabının tanıtımı yapıldı.

 

30 Kasım Salı günü 10.00-12.00 saatleri arasında dernek merkezinde akademisyen ve iş insanlarının katılımıyla tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasının İGİAD Başkanı Ayhan Karahan gerçekleştirdi.

 

Karahan konuşmasında; “2003 yılında kurulan derneğimiz ahlaklı girişimciliği ve iş ahlakını kendine şiar edinmiş bu alanda hem akademik hem de iş dünyasında varlığını sürdürmektedir.

 

Hem fikirsel anlamda hem de eylemsel anlamda faaliyetlerimizle geleceğe katı/katkılar verme çabasındayız. Kamuoyuna rol-model olabilecek çalışmalar yapma gayretindeyiz.

2008 yılında yayımlanmaya başladığında uzun soluklu olabileceği kanaati kendi aramızda bile konuşuluyorken 10. Yılını geride bıraktı.

 

İş Ahlakı Dergisi 10. yılını arkada bırakırken geçmişi daha uzun yıllara dayandığını hatırlatmak isterim. Sabırla bu derginin arkasında durarak bu günlere kadar getirdik. Özelikle EDAM - Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları Merkezi´nin gayretleri eğitim komisyon başkanları ve üyelerinin özverisiyle bugünleri gördük.

 

Ayrıca İş Ahlakı kitabına da değinmek isterim. Her şey eğitimden başlar anlayışıyla sürekli bir iş ahlakı ders kitabı gündemimiz vardı. Tabi ki dersin okutulabilmesi içinde kaynak gerekliydi. Bizde bu kitap ile bu açığı kapatmaya çalıştık” dedi.

 

İş Ahlakı Dergisi Uluslararası İndekslerde

İş Ahlakı Dergisi´nin tanıtımını İGİAD Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Şentürk yaptı. Şentürk dergi hakkında katılımcılara şöyle dedi; “İş Ahlakı Dergisi, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği´nin (İGİAD) 2008 yılından itibaren yılda 2 sayı olarak (Bahar ve Güz) yayımladığı resmî, akademik, hakemli dergisidir. Dergide “iş ahlakı” konusunu çeşitli yöntemler çerçevesinde disipliner açıdan ele alan kuramsal ve uygulamalı çalışmalar yayımlanmaktadır.

 

İş Ahlakı Dergisi, Academic Search Premier (EBSCO), Index Islamicus, ABI/INFORM (Proquest), The Philosopher´s Index ULAKBİM ile indekslenmekte ve/veya özetlerine yer verilmektedir. İş Ahlakı Dergisi, 2017 yılı ilk sayısından itibaren “Clarivate Analytics Emerging Sources Citation Index (ESCI)” ile indekslenmeye başlamıştır.

 

İş Ahlakı Dergisi, farklı uzmanlık alanları çerçevesinde hazırlanacak çalışmalara açık olmakla birlikte iş ahlakını; iktisat, işletme, kamu yönetimi, sosyoloji, psikoloji, sağlık, hukuk, siyaset bilimi, sosyal politika, çalışma yaşamı vb. alanlardan güç alan bakış açılarıyla/boyutlarıyla ele alan çalışmaları öncelemektedir” dedi.

 

 

 

 

Akademi ve İş Dünyası için İş Ahlakı Kitabı Hazır

İş Ahlakı Dergisi tanıtımının akabinde Temelleri ve Uygulamalarıyla İş Ahlakı kitabı tanıtıldı. Kitabın editörlerinden Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ve Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr.  Ömer Torlak kitap hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.

 

Erdoğmuş konuşmasında; “Mevcut iş ahlakı kitaplarının tarihsel ve kültürel birikimi yeteri kadar dikkate almadığı ve Batı dışı iş ahlakı yaklaşımlarına değinmeyen bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Bu eksiklikten hareketle bu kitapta üç hassasiyet gözetil­mekte ve bu konularda katkı sağlamak niyeti taşınmaktadır. Bu hassasiyetler şunlardır:

İş ahlakını araçsal olarak ele almak yerine, insanı bir bütün olarak dikkate almak ve iş ahlakını bu bütünlük içinde konumlandırmak; İş ahlakının temelleri konusundaki yaklaşımlar ve uygulamalar bakımın­dan çeşitliliği yansıtmak ve bu çeşitliliği karşılaştırmalı olarak sunmak; İş ahlakı konusundaki teorik ve felsefi yaklaşımlar ile uygulama alanına odaklanma arasındaki dengeli bir yaklaşım geliştirmektir” dedi.

Kitabın üç ana alanı kapsayacak şekilde yapılandırıldığından bahseden Erdoğmuş; “Birinci alan, iş ah­lakının dinî, felsefi, teorik ve tarihsel temellerini kapsamaktadır. İkinci alan işletme/örgütsel ahlak bağlamında örgütlerdeki iş ahlakı konuları ile pazar­lama, finans ve insan kaynakları yönetimi gibi işlevlerin iş ahlakı ile ilişkisini ele almaktadır. Üçüncü alan ise meslekler bakımından iş ahlakı konusuna ay­rılmıştır” dedi.

 

Üniversitelerde İş Ahlakı Kitabı Farkındalık Yaratacak

Prof. Dr. Ömer Torlak ise çalışma yaşamında ahlaki sorunların artmasıyla birlikte tüm dünyada üniversitelerde iş ahlakı konusunun ihmal edildiği tartışması başlamış ve iş ahlakının üniversitelerde ders olarak daha yaygın okutulması hususu önem kazandığını 2000 li yılların başında sosyal sorumluluk ve iş ahlakı alanında derslere başladığını söyledi. Torlak konuşmasında; Bu çalışmada iş ahlakı konusunu farklı ahlaki yaklaşımları dikkate alarak karşılaştırmalı bir biçimde ele alma ve ahlaki duyarlılığın artmasına katkı sağlamak hedefi güdülmüştür. Kitabın amacı, öğrencilerin iş ahlakının temel yapısını, işleyişini, kavramlarını ve pratik uygulamalarını öğrenmelerini sağlamak; iş yaşamlarında karşılaşacakları ahlaki problemler ve ikilemler hakkında farkındalıklarının artmasına katkıda bulunmaktır” dedi.

 

Program katılımcıların değerlendirme ve öneri sunumları ile son buldu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ahlakı Dergisi Kitabı Tanıtıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İnşaat işçilerinin yaşam zorlukları
İnşaat işçilerinin yaşam zorlukları
İnşaat işçilerinin yaşam zorlukları
Yeni Hedef Avrupa Kalite Ödülü
Yeni Hedef Avrupa Kalite Ödülü
Elektrik dağıtım sektöründe bir ilke imza atan ÇEDAŞ, EFQM Türkiye Mükemmellik Ödülü´nün sahibi oldu. KalDer tarafından düzenlenen 27. Kalite Kongresi´nde ödülü KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı´nın elinden alan ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım, “Bundan sonraki hedefimiz EFQM Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü ve EFQM Avrupa Kalite Ödülü´nü alabilmek” dedi.
Borsa Akreditasyon Denetiminden Geçti
Borsa Akreditasyon Denetiminden Geçti
Borsa Akreditasyon Denetiminden Geçti
"Kamuda Kira Artışı Esnafımızı Mağdur Etmemeli"
"Kamuda Kira Artışı Esnafımızı Mağdur Etmemeli"
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkârın zor durumda olduğunu belirterek, kamu kurum ve kuruluşlarında kiracı olan esnaflara yardımcı olunması için girişimde bulunduklarını söyledi
Akü Fabrikası Kuruluyor
Akü Fabrikası Kuruluyor
Sivas Organize Sanayi Bölgesi, yeni bir yatırıma daha kavuşuyor. 10 milyon yatırım tutarındaki Uçar aküleri bir ay içerisinde üretime başlayacak.
"Demirağ OSB ile Sivas Şaha Kalkacak"
"Demirağ OSB ile Sivas Şaha Kalkacak"
Sivas´ın yatırım ve üretim üssü olacak Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nde başlatılan altyapı inşaat şantiyesini ziyaret eden Sivas Valisi Salih Ayhan, “Demirağ OSB´de kurulacak yeni fabrikalar ve üretimlerle Sivas şaha kalkacak.” dedi.
Patentin Önemi Anlatıldı
Patentin Önemi Anlatıldı
Patentin Önemi Anlatıldı
Dolar düştü fiyatlar düşmedi
Dolar düştü fiyatlar düşmedi
Kur bahanesiyle ağustosta fiyatları yüksek bir şekilde artıran marketler ve markalar, dolardaki düşüşü görmezden gelerek fırsatçılık yapmaya devam ediyorlar.
"İş garantisiyle bölümlerin öğrenci sayısı artacak"
"İş garantisiyle bölümlerin öğrenci sayısı artacak"
Üniversite-şehir-sanayi iş birliğinin önemini her zaman önemseyen, Kamu Üniversite Sanayi İş Birliği (KÜSİ) kapsamında haftanın bir gününü bu ziyaretlere ayıran Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas İŞGEM İl Müdürlüğünü ziyaret etti.
"Sivas, 4. sıraya konulmuştur"
"Sivas, 4. sıraya konulmuştur"
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Sivas´ın sanayide hak ettiği yatırımları alabilmesi için yaptığı girişimlere bir yenisini daha ekledi. Başkan Eken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ı ziyaret ederek, Sivas dosyası verdi. Eken, “Sivas büyürse, Türkiye büyür. Sivas´a verilecek teşvikler bölgenin ve ülkemizin kalkınmasını sağlayacaktır” dedi.
“Kamuda İş Ahlakı” Sonuç Bildirisi Yayınlandı
“Kamuda İş Ahlakı” Sonuç Bildirisi Yayınlandı
“Kamuda İş Ahlakı” Sonuç Bildirisi Yayınlandı
Karbonmonoksit Zehirlenmesine Dikkat!
Karbonmonoksit Zehirlenmesine Dikkat!
Sivas İl Sağlık Müdürlüğü havaların soğuması ve kalorifer ve sobaların ısınma amaçlı yanmaya başlamasıyla birlikte oluşan karbonmonoksit zehirlenmesi konusuna dikkat çekmek için yazılı bir uyarı mesajı yayınladı.
Akıllanmıyoruz
Akıllanmıyoruz
Akıllanmıyoruz
Tasarım Yarışması Yapılacak
Tasarım Yarışması Yapılacak
Ceyda Erem: "10 milyar dolar hedefi için 6 bin yabancı alıcı getiriyoruz"
´Bedelsiz arsa tahsisi´ sanayicileri sevindirdi
´Bedelsiz arsa tahsisi´ sanayicileri sevindirdi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan "OSB´lerde bedelsiz arsa tahsisinin genişletilmesi" uygulaması kapsamında, 4. kademe gelişmiş ilçelerde bulunan OSB arazilerinin de bedelsiz tahsisine imkan sağlanması sanayicileri memnun etti.
İş Arama Semineri Düzenlendi
İş Arama Semineri Düzenlendi
İş Arama Semineri Düzenlendi
´2018´de 1 milyon insanın istihdamına aracılık ettik´
´2018´de 1 milyon insanın istihdamına aracılık ettik´
İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, "2017 yılında 1 milyon 57 bin 249 insanın, 2018 yılında ise bugün 1 Kasım ve 1 milyon insanın istihdamına İŞKUR olarak aracılık ettik." dedi.
Türk turşuları dünyanın iştahını açıyor
Türk turşuları dünyanın iştahını açıyor
Türk sinemasının efsane isimleri Adile Naşit ve Münir Özkul, Neşeli Günler filminde turşunun en güzel sirke ile mi, yoksa limon ile mi yapılacağı konusunda uzlaşamasa da, Türk ihracatçıları, 151 milyon dolarlık turşu ihracatı için 98 ülkenin ithalatçılarıyla anlaşma imzaladı.
Enerjinle Bir Çocuğun Kalbine Dokun
Enerjinle Bir Çocuğun Kalbine Dokun
ÇEDAŞ, “Enerjinle Bir Çocuğun Kalbine Dokun” projesi kapsamında köy okullarında eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştı
TARSİM´in Yeni Başkanı Hasan Özlü oldu
TARSİM´in Yeni Başkanı Hasan Özlü oldu
Tarım Sigortaları Havuzu´nun (TARSİM) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özlü oldu.
İş Arama Becerileri ve Mülakat Teknikleri Semineri Düzenlendi
İş Arama Becerileri ve Mülakat Teknikleri Semineri Düzenlendi
İş Arama Becerileri ve Mülakat Teknikleri Semineri Düzenlendi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.

YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Hava, kurşun gibi ağır! Basîret şimdi lazım bize!
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
BUNLAR HEP BASİT MANTIK KURALLARIDIR
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Sorun sadece döviz ve faiz olsa keşke
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Ehl-i Sünnet tek tip midir?
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Para görününce vicdan sıvışır
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
İslam´ın ölçütleri
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Son günlerin dünyası
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Âlet işler el övünür
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Nasılsın dediklerinde
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Sivasspor´dan Beşiktaş´a Futbol Dersi
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Yatay talimatlar, dikey uygulamalar!
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Sessiz karşı devrim
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
TÜYAP Kitap Fuarı´na ve Selim İleri´ye dair
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Avucunuzdaki Kelebek
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Dikkat, PKK dönüşüyor
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Ey ana toprağı, ey Anadolu
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
“YAZIN ÜÇ AY YATAN ÖĞRETMEN” HA!
Salih Tuna
Salih Tuna
Türk ekonomisi McKinsey´e mi emanet edildi?
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ