Anahtar Kelimeler: IRAKLI KADIN ŞİFAYI SİVAS’ BULDU

IRAKLI KADIN ŞİFAYI SİVAS’TA BULDU

Irak’ta yaşayan 60 yaşındaki Sameerah Kadhım Sayyıd, Irak’ın yanı sıra Hindistan ve Lübnan’da aradığı şifayı Sivas’ta buldu. Rektum kanseri olan yaşlı kadın, Medicana Hastanesi’nde 5 saat süren ameliyatla kurtuldu

Ayşe Mine EĞÜZ/

Yaşadığı ülkede kolonoskopi yöntemiyle tümör tespiti yapılan Sameerah Kadhım Sayyıd’a doktorları bir an önce ameliyat olması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine yakınları aracılığıyla Hindistan, Lübnan ve Türkiye’de şifa arayan Sayyıd’a iyi haber Medicana Sivas’tan geldi.
İlk değerlendirmelerin ardından kapalı yöntem ameliyat çözümü bulan Medicana Sivas Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Atabey, “Hasta yakınları aracılığı ile bize ulaştı. Irak’ta yapılan tetkikleri incelediğimizde hastanın rektum kanseri olduğunu gördük. Irak’ta makatın kapatılması gerektiğini söylemişler. Biz bu ameliyatı kapalı yöntemle ve makatın kapatılmadan tarafımızca yapılabileceğini ilettik. Maalesef covidten dolayı belli bir süre gelemediler. Uçuşlar açılınca Sivas’a geldiler. Fiziki muayenenin ardından Low Anterior Rezeksiyon diye adlandırılan aşağı rektum kanseri ameliyatını planladık. Hazırlıkların ardından yaklaşık 5 saat süren başarılı bir ameliyat geçirdik. 4 adet yarım santim ile 1 santim aralığındaki kesilerle tümöre müdahale edildi.  Hastamızı yatağa aldıktan 4 saat ayağa kalkıp gezdirdik. Takip tedavilerine devam ettik ve 5. Gün şifa ile taburcu ediyoruz. Aslında bu tarz hastalarımızı 2 gün içerisinde taburcu ediyoruz. Fakat hastamız tekrar Irak’a döneceği için takip süresini biraz uzattık. Hastamıza geçmiş olsun dileklerimi tekrar iletiyorum. Ülke olarak ciddi anlamda sağlık turizmi açısından tercih edilen merkezler oldukça fazla. Hastane olarak büyük ameliyat olarak nitelendirilen A grubu ameliyatları yapmaktan ve uluslararası kalitede hizmet vererek hastaların tercihi haline gelmekten gurur duyuyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ İMKÂNLAR ÇOK GÜZEL”

Hasta Sameerah Kadhım Sayyıd “Rahatsızlığım dolayısıyla Irak’ta birçok doktora gittik ve maalesef sonuç alamadık. En son gittiğim hekim kolonoskopi yaptı ve rektum kanseri tanısı koydu, ameliyat önerdi. Hindistan, Lübnan ve Türkiye’de yakınlarım aracılığı ile ameliyat olacak hekim araştırmaya başladık. Türkiye’den Dr.Öğr.Üyesi Mustafa Atabey’e ulaştık. Sağ olsun hocamız ameliyatı kapalı ve makatı kapatmadan yapacağını söyledi. Covid 19’dan dolayı Türkiye’ye uçuşlar kalktığı için o dönem gelemedik ve Hindistan’da 28 kür ışın tedavisi aldık. Uçuşlar açılınca da daha önce görüşüp araştırdığımız hocamıza Sivas’ a geldik. Hocamız başarılı bir ameliyat gerçekleştiğini söyledi. Buradaki hekim imkânları hastane çok güzel. Hekimimiz ve hemşirelerimiz çok ilgilendiler. Kendimizi evimizde hissettirdiler. Ameliyat sonrası 5 gün yatışın ardından memleketimize gidiyoruz. Hekimimiz ile sürekli iletişimde olacağız. Allah ondan razı olsun” dedi.