Anahtar Kelimeler: “İNSAN KALBİ YAŞADIĞI YANSIR”

YAZARLAR

“İNSAN KALBİ, YAŞADIĞI YERE YANSIR”

Vali Ayhan, “İnsan kalbi, yaşadığı yere yansır, ya da yaşadığı yer bir süre sonra kalbe bulaşır. Yaşadığımız yerin güzellikleri, kalbimize bulaşmaya devam ediyor.” dedi.

Hakan BAKAR

Sivas Valisi Salih Ayhan, içinde bulunduğumuz koronavirüs salgını ve şehir için hayata geçecek olan projeler hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Zor bir süreçten geçilmekte. Süreç ile birlikte şehirdeki projeler aralıksız devam ediyor. İnşallah bu süreç bittiğinde şehrimiz için değer katacak birçok projede hayata geçecek. Hem tedbir alıyor hem de projeleri ve çalışmaları yakından takip etmeyi sürdürdüklerini söyleyen Vali Ayhan, şu şekilde gazetemize değerlendirme yaptı.

“BU BAYRAM DİJİTAL ORTAMDA BAYRAMLAŞALIM”

 Vali Ayhan, “11 Ayın sultanı mübarek Ramazan ayını geride bırakmak üzereyiz. Tabi önümüzde ise hep birlikte idrak edeceğimiz mübarek ramazan bayramı var. Evvela bayramlarımız birbirimize olan sevgi ve saygımızı pekiştiren, aramızdaki dayanışma ve birliği artıran, milli ve kültürel değerlerimizi daha da sağlamlaştıran kutsal günlerdir. Tüm hemşehrilemizin, milletimizin bayramını kutlar, naif ruhunun işlediği kalplerimiz ile Ramazan bayramının ülkemiz ve tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını dilerim. Tabi şu an içinde bulunduğumuz süreç bu bayramı biraz buruk yaşatacak. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz gün yapılan toplantıda Cumhurbaşkanımız, 23-24-25-26 Mayıs'ta 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Alınan bu önlemler milletimizin sağlığı açısından son derece önemli. Benim hemşehrilerimizden ricam şu olacak. Bu bayram belki bir arada, yan yana olamayacağız ama önümüzdeki bayramlarda daha sağlıklı daha candan daha yakın bir arada olmak için bu bayram evde kalacağız. Evde kaldığımız süre içinde sevdiklerimize dijital teknoloji sayesinde ulaşarak onlara sesimizle, görüntülerimizle en candan duygu ve düşüncelerimizi ileterek yalnız olmadıklarını gösterelim.”

 “ŞEHİR OLARAK İYİ BİR MÜCADELE İÇERİSİNDEYİZ”

Vali Ayhan, yaşadığımız bu süreci bir an önce atlatmak en büyük isteğimiz. Bu süreçte dört husus bizim için çok kıymetliydi. Sağlık hizmetleri ki bunun diri ve canlı olması lazım. İkincisi gıda hizmeti üretim ve tüketim sevk zincirlerini özellikle muhafaza etmek istiyoruz. Üçüncüsü hijyen, her ortamın izole edilmiş olmasını istiyoruz ve dördüncüsü kamu hizmetlerinin rutin devam etmesi gerekmektedir. Bu saydığım dört husus aslında süreci özetleyen hususlar konumunda. Çünkü süreç devam ederken bununla birlikte hizmetlerinde aksamaması lazım. Bizler şehir yaşayanlarımızın sağlığını korurken diğer hizmetlerinde devam etmesi gerekiyor. Bunun içinde şehirde sosyal hareketliliği azaltıp sosyal mesafeyi korumak açısından Sivas’ta İl Hıfzıssıhha Kurulunca şehrimizde önemli tedbirler alarak koronavirüs salgını ile şehir olarak iyi bir mücadele içerisinde süreci sürdürmekteyiz. Aldığımız tedbirler bugünlerimizin daha iyi olması için devreye girdi. Alınan her tedbir siz değerli vatandaşlarımızın sağlığı içindi. O yüzden vatandaşlarımızın sağlığı her şeyin üstündedir. İçinde bulunduğumuz süreç içerisinde vatandaşlarımızın evde kalmasını sağlayacak tüm adımları tek tek attık ve atmaya da devam ediyoruz. Özellikle servis ve toplu taşıma araçlarında taşınan yolcu sayısındaki düşüşte bizlere gösterdi ki vatandaşlarımızda uyguladığımız tedbirler doğrultusunda kurallara uyuyor. Normal zamanda 90 bin civarında yolcu taşıyan otobüslerimiz tedbirler ile birlikte bu rakam 8 ila 10 binlere kadar düştü. Özellikle il dışından, nüfusu fazla olan illerden biri olmamız sebebiyle ilimize dışarıdan gelenler için şehir girişlerinde sağlık kontörlüne akabinde de kendilerine tebliğ edilerek 14 gün boyunca da evlerinden çıkmamaları hususunda uyarılarımız oldu. Tabi gerekli ikazlara uymayanlar hakkında da 3 bin 150 TL para cezası uygulaması yapıldı. Vatandaşlarımızın sağlığı her şeyin üstündedir. Aldığımız tüm kararlar bu küresel illetten bir an önce kurtulabilmek içindir. Yine ilçelerimizde, köylerimizde ve gerekli yerlerde karantina uygulamalarımızda koronavirüs ile mücadelede bizleri iyi bir noktaya getirdi.” ifadelerini kullandı.

“BİZ BİZE YETERİZ”

Vali Ayhan, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı “Biz Bize Yeteriz” Kampanyasına destekler şehrimizden de çığ gibi büyüyor. Sivas genelinde de yoğun ilgi gösterilen kampanyaya genç, yaşlı çocuk 7’den 77’e herkes bağışta bulunarak örnek davranışta bulunuyorlar. Koronavirüs tedbirleri kapsamında oluşturulan Vefa Sosyal Destek ekiplerimiz, ramazan ayında da ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü. Ramazan ayı ve süreç boyunca Vefa Sosyal Destek ekiplerimiz sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evden çıkamayan ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik çalışmalarını kapı kapı gezerek vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürdü. Destek olan yardım yapan hamşehrilerimizede teşekkür ederim. Vakit Gardaşının Yanında Olma Vaktidir. Biz birlikte güzeliz.” ifadelerini kullandı.

  “HEP BİRLİKTE SİVAS’A NEFES OLALIM”

Sivas Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin her yıl olduğu gibi bu yıl da ağaçlandırma ve bakım hizmetlerini yoğun bir şekilde gerçekleştirdiğini söyleyen, Vali Salih Ayhan, “Sivas’a Nefes” kampanyasına destek olunması gerektiğini hatırlatarak, “Projeye destek vermek için sizin adınıza yeşerecek fidanlara www.sivasanefes.org adresinden katılıp ilimizi ormanlarla buluşturabilirsiniz. Hedefimiz 648 bin fidanın Sivas’a nefes olmasını sağlamaktır. Süreç izin verirse 20 Ekim 2020 saat 10.20’de tüm hemşerilerimizi bereketli topraklarımıza fidan dikmeye bekliyoruz. Çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız en değerli miras 20 Ekim 2020’de birlikte dikeceğimiz fidanlarımız olacaktır.”

“TARİHİ ESERLERİMİZİ MUHAFAZA EDECEĞİZ”

Pandemide süreç takibi ile birlikte il genelinde kamu yatırımlarını da yerinde görmek için programlara ara vermeden devam ettiklerini ifade eden Vali Ayhan, şehrimizdeki proje çalışmaları aralıksız devam ediyor diyerek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bayramdan sonra inşaat çalışmalarına daha çok ağırlık verilecek. Türkiye’nin en iyi meydanlarından biri Sivas’ta. Tarihi eserlerimizi muhafaza edeceğiz.  Var olan bu kıymetli eserlerimizi gelecek kuşaklara aktaracağız. Ayrıca hem vatandaşımızın hem de sivil toplum örgütlerimizin hassasiyetini dikkat alıyoruz. İnşallah güzel çalışmalara imza atacağız. Jandarma binası projesi çok önemli. Bu proje, tarihi kent meydanının daha kimlikli olması ve alanın genişlemesine de büyük ölçüde katkı sağlayacak Bu projenin uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

“SİVAS, KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİ OLACAK”

Anadolu Selçuklu Devleti'nin önemli eserlerinden biri olan ve ismini üzerinde bulunan mavi çinilerden alan, 749 yıllık Gök Medrese'de süren restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini ifade eden Vali Ayhan, “Selçuklu sultanlarından 3. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde 1271 yılında Vezir Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından inşa edilen Gök Medrese'nin restorasyonu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Çinilerin ufak bir işi kaldı. Vakıf müzesi yapılması için ihale yapılmıştı. Bunda da nihai konuya geldik. Müze ile birlikte tarihi eserimiz daha da anlamlı hale geldi. Sivas'ımızın müzeler şehri olması noktasında burası adeta lokomotif olacak. Bölgesiyle, konumuyla, binanın yapısıyla ve tüm detaylarıyla bizim için rehber olacak. Sivas, kültür ve sanat şehri. Bu şehrin tacı da Gök Medrese'dir. Burayı gözümüz gibi muhafaza edeceğiz.”

“ALTINKALE PROJEMİZ YAKINDA HİZMETE AÇILACAK”

ValiAyhan, Sıcak Çermik’te yer alan ve ilimize önemli bir turizm değeri katacak olan ‘Altınkale Projesi’ çalışmaları hakkında da bilgi verdi. “Şehir merkezine 24 kilometre mesafede bulunan Sıcak Çermik termal sahasındaki limonit ve hematit içerikli sulardan faydalanılarak bölgede Denizli ilindeki Pamukkale’ye benzer altın renginde bir projeyi hayata geçirmek üzereyiz. Sıcak Çermik, Sivas’ımızın göz bebeğidir. Şifa kaynağı olmakla birlikte buraya biraz daha fonksiyon vererek daha işlevsel hale getirmeye çalışıyoruz. Yaklaşık 22 bin metre kare alanda Sivas’ın jeolojik ve jeomorfolojik yapısından faydalanılarak yapılan Altınkale, Pamukkale'nin rakibi değil, kardeşi olacaktır. Burada suyun renginden faydalanıyoruz. Yine Sıcak Çermik’e rekreasyon alanları, meydan, geleneksel çadır alanları, yöresel ürünler pazarı gibi termale hareketlilik kazandıracak projelerimizde devam ettiğini sözlerine ekledi.

“ANADOLU ASLANINA BÜYÜK YATIRIM”

'Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi'

Vali Ayhan, “Sivas'ın önemli marka değerlerinden biri olan Sivas Kangal Köpeği ırkının korunması, muhafaza edilerek gelecek kuşaklara aktarılması, çeşitli sebeplerle el değişiminin standartlar üzerinden yapılması, sürekli takibi ve Kangal köpeğinin tanınırlığının arttırılarak marka değerinin yükseltilmesine katkıda bulunulması amacıyla 'Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi' projesi hayata geçirilecek. Proje içeriğinde; güvenlik birimi, Kangal köpeği tanıtım müzesi, kafeterya, köpek barınakları, tribünlü uluslararası Kangal köpeği yarışmaları ve Kangal köpeği showroom alanı, köpek pansiyonu, yavru köpek gezinti alanı, Kangal köpeği gezinti alanı, veteriner kliniği, doğumhane, Kangal köpeklerinin takibi için çipli takip yazılım sistemi ile web sayfası ve peyzaj çalışması yer alacağını söyledi.

“BÜYÜMENİN YOLU ÜRETİMDEN GEÇER”

Tarım Hayvancılık ve diğer iş kollarında Sivas’ta birçok yeni temeller atıldı diye sözlerini sürdüren Vali Ayhan, “Her atılan temel bittiğinde her biri şehre ayrı bir değer katacak. Üretirsek daha kolay büyürüz. Şehir olarak güçlenirsek ülkemize daha iyi hizmet etmiş oluruz. O yüzden ben toprağa her zaman güvenirim. Toprak berekettir. Her alanda olduğu gibi bu konuda da elini taşın altına sokan kahramanlar üreticiye güven veren tesisler yapabiliyor. Bu zamanda çok anlamlı olarak görüyorum. Atılan adım olarak çok büyük olarak görüyorum. Zirai ve hayvancılık çalışmalarımız devam etmektedir. Sivas'ın tüm coğrafyasını, ilmek ilmek dokuma, üretmeye, çiftçimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Gelinen noktaya baktığımız zaman güzel işler yapıldığını görüyoruz. Bir potansiyelimiz ve gücümüz var. İlçelerimizde farklı iklimlere sahibiz. Öz güveni yüksek, çalışkan, üretken ve güven veren insanların elinde sahaya aktarabilmektir başarı. Biz de bunun üstüne daha çok şey koyacağız.

“EKMEĞİNİ TOPRAKTAN KAZANANLARA SELAM OLSUN”

Koronavirüs salgını süresince üretimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördüklerini söyleyen Vali Ayhan, "Ekilmedik hiçbir toprağımızın kalmaması içinde gayret gösteriyoruz.  Toplum salgınla mücadele ederken, yoksulluk korkusu çekmeden bir özgüven içerisinde bu süreci yaşamamız ülkemizin potansiyelini gösteriyor. Bizlerinde 1 milyon koyunculuk hedefimiz var. Adım adım Sivas'ı koyunculukta üst yapacağız. Hep birlikte üreteceğiz, ürettikçe de büyüyeceğiz. Çiftçimizin yüzü gülecek, kendi kendine yeten bir Türkiye olacak. Üzerinde bulunduğumuz coğrafyaya daha nice güzel temelleri bir araya gelerek atacağız. Ekmeğini topraktan kazananlara selam olsun."

“RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN”

Vali Ayhan, son olarak “şehir için daha birçok hayata geçecek projeler var istedik ki hemeşehrilerimiz bayramda gazete okuyarak şehrimizde sürecin ne yönde ilerlediğini ve yapılan çalışmaların ne durumda olduğunu bilsin istedik. Ben buradan tüm hemşehrilemizin, milletimizin mübarek ramazan bayramını en içten kalbi duygularımla bir kez daha kutlayarak almış olduğumuz tedbirlere uymaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.