Anahtar Kelimeler: TOHUM TOPRAKLA BULUŞTU

YAZARLAR

İLK TOHUM TOPRAKLA BULUŞTU

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi tarafından hazırlanan “Tarımsal Ar-Ge Merkezi Projesi”nde ilk tohum toprakla buluştu.

Zübeyde DARENDELİ

250 dekarlık tarım alanında gerçekleştirilen tohum ekme töreninde konuşan Vali Salih Ayhan, “Teorik bilginin sahada ürüne dönüşmesini sağlayacak önemli bir adım atıldı” dedi.

Vali Salih Ayhan, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin tohum dikim törenine katıldı. Bölge Trafik karşısında yer alan 250 dekarlık tarım alanında gerçekleşen programda ilk tohum toprakla buluştu.

Dikim töreninin ardından Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi tarafından hazırlanan “Tarımsal Ar-Ge Merkezi Projesi’ni değerlendiren Vali Ayhan, “Teorik bilginin sahada ürüne dönüşmesini sağlayacak önemli bir adım atıldı” dedi.

Vali Ayhan, “Tarımsal Ar-Ge Merkezi Projesi, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nin bir nevi atölyesi oluyor. Bu proje Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitemizin tarım alanında da önemli bir adım atmasını sağladı. Biz de bu önemli çalışmaya gereken desteği veriyoruz. Ayrıca Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından açılacak olan Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı’na sunacağımız ilk proje de bu olacak.  Çünkü bu çalışmaların mali anlamda da desteklenmesi gerekiyor. Örnek ve güzel bir uygulama olmuş” diye konuştu.

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kul ise projenin Sivas ve tarımsal üretime sağlayacağı katkı hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Projenin toplamda 250 dekar alanı kapsadığını vurgulayan Prof. Dr. Kul, “Söz konusu arazinin 5 dekarına kurulacak olan çeşitli seralarda fide üretimi, 35 dekar alana lavanta bahçesi, 40 dekar alanda tarla denemeleri ve ıslah çalışmaları, geriye kalan kısımda ise kinova, çilek, miskantos ve şeker mısır ekimi yapılacak. Ayrıca ilimiz ekolojik koşullarına uygun, yüksek verim ve kalite düzeyine sahip milli çeşitlerin çiftçilerimizin hizmetine sunulması için de gereken Ar-Ge çalışmaları yapılacak. Projenin hayata geçirilmesinin her aşamasında destek olan sayın Valimiz Salih Ayhan, bu değerli tarım arazisinin Üniversitemizin kullanımına verilmesinde önemli katkıları olan Türk Şeker A.Ş. Genel Müdürü Mücahit Alkan, Özelleştirme İdaresi Başkanı Bekir Emre Haykır, milletvekillerimize teşekkür ediyorum” dedi.

400 adet buğday çeşit adayının yer aldığı gözlem bahçesi ve buğday ıslah melez bahçesinden oluşan tarla denemelerinin ekim işleminin de başlatıldığı programının sonunda Vali Salih Ayhan, AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Doğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Oran Kalkınma Ajansı İl Koordinatörü Yunus Emre Şeker ile Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Karaköy ile birlikte alanı gezerek denemeleri inceledi.