Anahtar Kelimeler: KAZMA EYLÜL’ VURULACAK

YAZARLAR

İLK KAZMA 4 EYLÜL’DE VURULACAK

Türkiye’nin sayılı meydanları arasında yer alan Sivas’ta tarihi kent meydanı daha da genişletilecek. Orduevi ve jandarma lojmanlarının yıkılmasıyla elde edilen alan tarihi meydana entegre edilecek

Ayşe Mine EĞÜZ/

Ordu evi jandarma lojmanlarının yıkılmasıyla birlikte ‘Yerine ne yapılacak’ soruları nihayet cevabını buldu. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, alanın tarihi kent meydanı ile birleştirileceğini açıkladı. Çalışmalar ise 4 Eylül’de start alacak.

Tarihi kent meydanının Sivas ve dünyanın en güzel kent meydanlarından birisi olduğunu söyleyen Başkan Bilgin, “Geçmiş dönemde ilk etapları yapıldı. Biz geçen yıl Osman Paşa Caddesi’nin düzenlemesini yaptık. Bu sene inşallah çeşmenin oradan başlayan bölgeyle Şenyurt Sitesi dahil olmak üzere tarihi kent meydanına bakan cephenin düzenlemesini bu sene içerisinde tamamlayacağız. Orduevinin yıkıldığı bölgenin tahsisini belediye olarak aldık. Jandarma binası restore ediliyor. Restoresi tamamlandıktan sonra belediyenin temsil makamı olarak kullanılmak üzere belediyeye devredilecek.  Orduevinin ve jandarma binasının arka tarafından bulunan alanı tarihi kent meydanına Kongre binasıyla uyumlu bir şekilde kazandırılması noktasında projeyi 2019 yılından itibaren yoğun olarak çalıştık. Şehrin dinamikleriyle istişare edildi. Yeşil doku bozulmadan nasıl proje yapılır noktasında istişareleri yaptık. İhalesi yapıldı. 4 Eylül’den sonra alanda çalışmalar başlayacak. 2022 yılı mayıs ya da haziran ayı gibi orduevi ve jandarma binasının alanlarındaki yapım işleri yapılmış olacak” diye konuştu.