Anahtar Kelimeler: ÇEYREK: MİLYON DOLAR

YAZARLAR

İLK ÇEYREK: 19 MİLYON DOLAR

Yılın ilk çeyreğinde ilimizde gerçekleşen ihracat rakamlarını açıklayan TSO Başkanı Mustafa Eken, ihracatta 26.91’lik artış yaşandığını söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, şehrin ihracat rakamlarını geçen yılki verilerle karşılaştırdı. Buna göre artış yaşandığını vurgulayan Eken, ihracat rakamlarının yanı sıra OSB konusunu da ele aldı.

İlimizde ilk 3 ayda 19 milyon 535 bin dolar ihracat gerçekleştiğini kaydeden Eken, “Ocak ayında 6 Milyon 127 Bin dolar gerçekleşen ihracatımız Şubat ayında 6 Milyon 397 Bin dolara ulaştı. Mart ayında ise ihracatımız 7 Milyon 10 Bin dolar oldu. 2020 yılı Mart ayında 4 Milyon 692 Bin dolar olan ihracatımız 2021 yılı Mart ayında Yüzde 49,41’lik artış ile 7 Milyon 10 Bin Dolara yükseldi. 2021 yılının ilk çeyreğinde 19 Milyon 535 Bin dolar olan ihracatımız ilimizdeki sanayide büyümenin devam ettiğini ortaya koydu. İhracatımızda ilk sırayı 3 Milyon dolar ile Makine ve Aksamları alırken ikinci sırada Madencilik Ürünleri yer aldı. İhracat yaparak ülkemize ve ilimize ciddi katkı sağlayan tüm ihracatçı üyelerimizi tebrik ediyor, kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

GELİŞMEK İÇİN OSB ÖNEMLİ

Yıllardır teşvik kapsamına alınmasını talep ettiği Demirağ Organize Sanayi Bölgesi’ne de değinen Eken, açıklamasının devamında; “Demirağ OSB’nin teşvik kapsamına alınması şehrimizin büyümesi ve gelişmesi açısından olmazsa olmazımızdır. Demirağ OSB’nin teşvik kapsamına alınmasının ardından fabrika bacalarının tütmesiyle şehrimizdeki işsizlik bitecek ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacağız. Pandemi döneminde üretmeye devam ediyoruz. Sanayimiz büyüyor ve ihracatımız artmaya devam ediyor. İhracatımızın, Demirağ OSB’nin teşvik kapsamına alınması ve Sivas’ın teşvik sıralamasındaki yerinin değişmesi ile Milyar dolar seviyelerine ulaşacağına olan inancımız tamdır” diye konuştu.