Anahtar Kelimeler: İLİMİZ (VİDEO)

İLİMİZ İLK 5’TE (VİDEO)

Vali Salih Ayhan Sivas’ın kitap okuma alışkanlığına değinerek kitap, abone, üye ve ziyaretçi sayısı bakımından şehrimizin kütüphanecilikte ilk 5 il içerisinde yer aldığını söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘58. Kütüphane Haftası’ etkinlikleri kapsamında mini kitap günleri kitap sergisinin açılışı yapıldı. Açılışta konuşma yapan Vali Salih Ayhan, Pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılmayan Kitap Günleri’nin bu hafta yapılacağını söyledi.

Kütüphane Haftasını kutlayarak sözlerine başlayan Vali Salih Ayhan, “Sivas’ımızda okuma kültürüne yönelik bu tür fiziki mekanların yaygınlaştırılması açısından da çok iyi bir ivme kazandığımızı söyleyebilirim. Şu an Türkiye’de saygınlığı olan kitap, abone, üye ve ziyaretçi sayısıyla Türkiye’de ilk 5’te yer alıyoruz. Sadece kitapların olması değil. Yaptığı farklı kültürel, sosyal faaliyetlerle de renk kattı. Daha da anlamlandırılmış oldu. Hatta şu anda da ‘böyle bir kütüphaneye daha ihtiyaç var’ diyen öğrencilerimizin bu konuda sürekli talepleri oluyor. Kütüphaneler insanoğlunun hafızasıdır, bilginin kaynağı ve merkezidir. Bunların çoğaltılması lazım. Sivas’ta da ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesi kapsamında 625 okulumuzun hepsini kütüphaneler ile buluşturduk. Oralara kitap alarak da kitap kapasitesini genişletmiş olduk. Çocuklarımızın bilgiye, kitaba erişimini kolaylaştırmış oluyoruz” dedi.

ÖZLEM SONA ERECEK

Pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılamayan Kitap Günleri hakkında müjde veren Vali Ayhan, “Sivas bu konuda şanslı. Geçmişten beri güzel etkinlikler yapıldı. Bu sene de inşallah 2 yıldır yapamadığımız Geleneksel Kitap Fuarımızı da Kitap Günlerimizi de ağustos sonu eylül başından 9. Kitap Günleri’ni gerçekleştireceğiz. Sivas deyince kitap, kitap kokusu, kitaba insanların temas etmesi Sivas’la özdeşleştirildi” diye konuştu.

Konuşmanın ardından ilkokul öğrencileri Vali Salih Ayhan ve il protokolü ile kurdeleyi keserek fuarın açılışını yaptı. Kütüphane Haftası’nda 1 hafta boyunca ilde çeşitli etkinlikler devam edecek.