YAZARLAR

İLBER ORTAYLI MİLLİ MÜCADELENİN 100. YILI´NI ANLATACAK

Sivas 8. Kitap Günleri´ bugün saat 14.00´da Buruciye Medresesi´nde Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından gerçekleştirilecek olan ?Milli Mücadelenin 100. Yılı´ konulu söyleşi ile başlayacak.

Yüksel MENEKŞE

Sivas 8´inci Kitap Günleri bugün başlıyor. Etkinliğin açılışını, onur konuğu olan Prof. Dr. İlber Ortaylı Sivaslılarla bir araya gelerek başlatacak. BuruciyeMedresesinde saat 14.00´da gerçekleştirilecek olan programda, Prof. Dr. İlber Ortaylı ?Milli Mücadelenin 100. Yılı´ konulu söyleşiyle Sivaslılarla bir araya gelecek. Sivas Valisi Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Kitap Günleri ile ilgili açıklama yaparak etkinlikler hakkında bilgi verdiler. Vali Ayhan, ?Sivas Ellerinde Kitap Okunur sloganıyla yürüttüğümüz Sivas 8. Kitap Günleri´nde 100 standımız olacak, 185 yayınevi katılacak ve birçok yayıncı kuruluş da yer alacaktır.  Hem Buruciye Medresesi´nde hem de stantlarımızda 150´ye yakın etkinlik gerçekleştirilecektir. Kitap Günleri´nde 8.´ye ulaşmak kolay değil. 1.´sini yaptığımızda güzel bir heyecanımız vardı. Amatördük ama çok iyi bir heyecanımız vardı. Üstüne koya koya geldik. Bu hafta da inşallah 8.´sini gerçekleştireceğiz. Yıllar önce ?Kitaba Dair Tüm Renkler´ sloganıyla katkı sunmaya çalıştığımız Kitap Günleri´nde bu yıl yine her kesime hitap edecek programlar düzenleyeceğiz. Tarihten edebiyata, siyasetten çocuk gelişimine, güncel hayattan şiire kadar farklı konularda kitaplarıyla, yazılarıyla, şiirleriyle katkılar sunmuş birçok yazarın, akademisyenin katılımıyla söyleşiler, paneller ve imza günleri gerçekleştirilecektir. Çocuklarımız, kadınlarımız, gençlerimiz herkes kendisinden bir şeyler burada bulacaktır? dedi.

GENÇ YAZARLARIN ŞAİRLERİN SAYISINI ARTTIRMAK İSTİYORUZ

Sivas Kitap Günlerinde bir çok etkinliğin gerçekleştirileceğini söyleyen Vali Ayhan, ?Sivas Kitap Günleri´ne ilişkin https://www.sivaskitapgunleri.com/ adresinden geniş bilgi alınabilecektir. Her yıl yaptığımız bu etkinlikte ana temamız vardı. Bu sefer de arkadaşlarımız sosyal sorumluluk kapsamında güzel çalışmalar yaptılar. Özellikle ?Engellilerin Anlatımıyla Sivas Kongresi´nin 100. Yılı´ programı ile farkındalık oluşturulması planlanmaktadır. Ayrıca Kitap Günleri´nde bir anı oluşmasını sağlamak amacıyla arkadaşlarımız tarafından fotoğraf kabini hazırlandı. Hem anıları olsun hem de farkındalık oluşturulsun istiyoruz. Kitap kumbaralarımız da olacak. Bu kitapları köy okullarımıza ileteceğiz. Köy okullarımızda güzel kütüphaneler kuracağız. Bu sene bir diğer farklılık da Yazarlık Atölyesi kurulacak. Bu çok önemli. Genç yazarlarımızın, şairlerimizin sayısını artırmak amacıyla bunu oluşturacağız? dedi.

Vali Ayhan´ın ardından konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise Sivas Kitap Günleri etkinliğinin her geçen yıl daha kapsamlı bir şekilde gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

?NESLİN İHYASI NOKTASINDA ÖNEMLİ?

Başkan Bilgin, ?Sayın Valim Kitap Günleri konusunda detaylı bilgileri verdi. Yanlış hatırlamıyorsam 2012 yılıydı. O zaman ilki yapılacaktı. ?Sivas´ta Kitap Günleri olur mu, ilgi olur mu?´ gibi tartışmaları yaşadık ama 2019 yılına geldiğimizde gördük ki Sivas´ta bu etkinliğin en güzeli yapılabiliyor. Gittikçe profesyonelleştik ama amatör ruhtan kopmadan inşallah önümüzdeki süreçte katılımı daha da artırarak bu programları yapacağız. Bu tip organizasyonlar neslin ihyası noktasında önemli. İlk günden bugüne katkı veren herkese çok çok teşekkür ediyorum. Bu şehir her şeyin en güzeline layık? diye konuştu.

Kitap Günleri tanıtım toplantısının ardından Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, 4 Eylül tören programına ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.