Anahtar Kelimeler: !

YAZARLAR

İLAÇ YOK!

İLAÇ YOK!

Eczanelerde yaşanan ilaç temini sıkıntısı hakkında açıklama yapan 37. Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Bahadır Eren, durumu son zamanlarda sıkça yaşanan soğuk algınlığına yordu ve stokçuluğun söz konusu olamadığını söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanma nedeniyle bazı ilaçların fiyatlarına şubat ayında yüzde 36 zam yapılacak. Zam öncesi eczanelerde birçok ilaç grubunda temin sıkıntısı yaşandı. İlacını tedarik edemeyen vatandaş bulursa muadilini, bulamaz ise tekrar doktora yönlendirildi. Bu arada bir süre önce Türk Eczacıları Birliği, eczanelerde bazı ilaçlar konusunda sıkıntı yaşandığını ve kur nedeniyle ilaçlara da zam geleceğini açıklamıştı. Zam ve ilaç temini noktasında yaşanan sıkıntının ardından Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren açıklamada bulundu.

İlaç sıkıntısının yaşandığının altını çizen 37. Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Bahadır Eren, “Bu ilaç sıkıntısı yaklaşık 10. Aydan beri olan bir durum. Özellikle bu soğuk algınlığı ve çocuk ilaçlarında hatta şuruplarda ciddi anlamda sıkıntı yaşanıyor. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ilaç firmalarının sene başında üretim planlamalarını yaparken 2020’de soğuk algınlığı hiç yoktu. Genelde herkes evdeydi ve korumaya çok fazla özen gösteriliyordu. Ona istinaden çoğu ilaç firması ilaç planlamasını yaparken onlar üzerinden sayıları daha düşük tuttular. Bu daha çok covid’te de kullanılan bizim kan sulandırıcı dediğimiz iğnelere falan yöneldiler. Öyle olunca üretim planlarını aza aldılar. Tabi 7. aydan sonra da kullanılan maskelerin biraz daha gevşemesi, 9 ve 10’uncu ayda ciddi anlamda soğuk algınlığıyla beraber çok ciddi anlamda talep oldu. En basit hepimizin evinde bulunan ağrı kesici, ateş düşürücü şurup bile zor bulunur oldu. Talep çok fazla olunca firmalar tekrar üretime almak istediler bu sefer de maliyet boyutu ortaya çıktı. Bugün bir antibiyotiğin fiyatı 10 ila 12 lira arasında. Şişenin fiyatı da zaten bu para. Birçok firma şişenin maliyetinden dolayı ilacın muhafazasına müsait şekilde plastik şişe ile ilaç sunumu yapılacakmış hammadde artınca firmaların bir kısmı bunu geri çekti. Bizlerde de bakanlığın belirlemiş olduğu ilaç fiyat kararnamesinde şubat ayının 20’si gibi Euro’ya bağlı olarak fiyat güncellemesi olur. Şu anda büyük firmalar üretim için bu güncellemeyi bekliyor. Ama ‘ilaç yok’larının sebebi sadece bu değil. Onun büyük bir sebebi ekonomik durumu da var” dedi.

‘STOKÇULUK OLAMAZ’

Kamuoyunda dolaşan bilgi kirliliğine açıklama getiren Başkan Eren, “Türk Eczacılar Birliği yaklaşık 1 buçuk ay önce ilaç sıkıntısından bahsetti. Ama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaç stoklarında sıkıntı olmadığını söyledi. Orada iş biraz daha siyasi olarak cevap vermekti. Çünkü bizim ilaçlarımızda kare kod vardır. Bu kare kod Sağlık Bakanlığı tarafından veriliyor. Bu kare kodu sisteme okuttuğumuz zaman bu ilacın fabrikadan hangi tarihte üretildiğine, hangi ecza deposuna gittiğine, hangi eczaneye gittiğini ve ürün eczanede mi ya da hastaya nasıl satıldığını görülüyor. Yani durum böyleyken eczanenin ya da ecza deposunun stokunda ürün bulundurma gibi bir şansı yok” diye konuştu.