YAZARLAR

İKİNCİ KANGAL KÖPEĞİ YETİŞTİRME ÇİFTLİĞİ (VİDEO)

HİZMETE AÇILDI


Haber Merkezi/

Valilik himayelerinde Kangal Kaymakamlığı, İl Özel İdaresi ve Kangal ilçesindeki maden firmalarının katkılarıyla yenilenen ‘Kangal Köpeği Yetiştirme Çiftliği’ tesisinin açılışı törenle yapıldı. Hizmete sunulan tesis, merkez Merkum mevkiinde bulunan diğer kangal yetiştirme tesisi ile entegreli şekilde çalışacak.

AK Parti Grup Başkanı, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Türkiye'nin markası Kangal köpeklerinin iyi tanıtılması için yapılan tesisin önemine vurgu yaparak, şehrin tamamında değer üretmeye devam edeceklerini ifade etti. Tesisin yapımında emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür eden Yılmaz, yatırımın Kangal ilçesine hayırlı olmasını diledi.

Sivas deyince akla ilk gelen değerlerden birinin de Kangal köpeği olduğunu belirten Vali Salih Ayhan, "İlçemizdeki tesis, bakım ve yetiştirme standartları açısından da örnek bir model teşkil ediyor. Merkez Merakum'deki tesisimiz ile burası entegre bir şekilde çalışacak. Marka değerlere verilen önem, gösterilen hassasiyet, o şehrin tanıtım konusundaki başarısını gösteren önemli bir göstergedir. Şehre gelen misafirler, o şehrin marka değerlerini en güzel şekilde görme tanıma şansı yakalayamıyorlarsa bu konuda maalesef bir eksiklik var demektir. Biz şehrimizin her bir marka değeri için kapsamlı ve çok boyutlu çalışmalar yürütüyoruz. Kangal köpeği Kangal ilçemizin bir markası. Kangal köpeği Sivas’ımızın bir markası. Kangal köpeği bir üst boyutta ülkemizin bir markası. Tanıtım stratejimizi bu anlayışla sürdürmediğimiz müddetçe bu özel değerimizi yeterince başarılı tanıtmamız mümkün değil” dedi.

“BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞ OLDUK”

Sivas’ın marka değerlerine sahip çıkıldığını gösterdiklerini vurgulayan Ahan, “Bizler Kangal köpeklerimizin doğalarına uygun şartlar içerisinde, uzman ellerde ve devlet ciddiyetiyle varlıklarını sürdürebilmeleri için iki önemli projemizi hayata geçirdik. İl merkezinde havaalanına yakın bir konumda bilimsel metotlar ışığında ırkın korunması, el değişimlerinin standartlara bağlanması ve en önemlisi takibinin yapılması amacıyla bir merkezimizi tamamladık. Merkezimizde, Kangal Köpeği Müzesi, gezinti alanları ile ziyaretçiler için sosyal donatılar da sağladık. Bugün de projemizin en önemli güç merkezi olan Kangal ilçemizde ‘Kangal Köpeği Yetiştirme Çiftliği’mizin açılışını gerçekleştirerek, marka değerimize en güzel şekilde sahip çıktığımızı bir kez daha göstermiş olduk. Emeği geçen Kangal Kaymakamlığımızı, İl Özel İdaremizi tebrik ediyorum. Bu iki merkezimiz Kangal Köpeğimizi hem bilimsel çalışmalarla hem tanıtım faaliyetleri ile hak ettiği değere ulaştıracağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tesise destek veren firmalara teşekkür belgeleri ve plaketleri takdim edildi. İl Müftüsü Yusuf Akkuş'un duasının ardından Kangal Köpeği Yetiştirme Çiftliği'nin açılışı yapıldı. Daha sonra tesis gezilerek, ilgililerden yapılan çalışmalar hakkında bilgi alındı.