Anahtar Kelimeler: çalışanları greve gidecek

YAZARLAR

H&M çalışanları greve gidecek

Gülender, ?enflasyonun çok altında ücret artışı önermekteler, ikramiye ve sosyal yardım ödemeyi kabul etmemekteler. O yüzden 4 Ekim´de grev yapılacağını ifade etti.

Hakan BAKAR

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması neticesinde H&M çalışanları 4 Ekim´de greve gidecek.

KOOP-İŞ Sendikası Bölge Sorumlusu Ümit Gülender, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi. ?Dünyanın en büyük hazır giyim mağazalar zinciri olan ve ülkemizde de yaklaşık 2800 çalışanı ile faaliyet gösteren H&M işvereni ile 24.4.2019 tarihinde başlayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerimiz anlaşmazlıkla sonuçlanmıştır. H&M Türkiye işvereni, çalışanlar arasında ayrımcılık yapmakta, farklı yemek ücretleri, farklı izin uygulamaları ile çifte standart oluşturmakta, kısmi süreli (Part-Time) çalışanlara esnek çalışmanın en kötü biçimini uygulamakta ve kanunlarımıza uygun olmayan şekilde çalışma sürelerini bilme haklarını ellerinden almakta, enflasyonun çok altında ücret artışı önermekte, ikramiye ve sosyal yardım ödemeyi kabul etmemektedir. Sendikamız, işverenin bu uzlaşmaz tavrı karşısında 4 Ekim 2019 tarihinde H&M iş yerlerinde aldığı grev kararını uygulamaya koyacaktır. Bu kararımızın tüm işyerlerinde asılması için yapılacak kitlesel basın açıklamasına desteğinizi bekliyoruz. Sendikamızın ve H&M çalışanlarının onurlu mücadelesine vereceğiniz destek, dayanışma ve katılım için şimdiden teşekkür ediyorum.?şeklinde ifadeleri yer aldı.

 Gülender, ?Sivas´ta H&M mağazası önünde basın açıklaması yapacaklarını ifade eden Gülender, ?anlaşma sağlanamadığı takdirde 4 Ekim´de grev yapacaklarını ifade etti.