sedat
18.10.2018 02:25:17
DÜŞÜRÜN FAİZLERİ HERKES ALSIN EVİNİ

YAZARLAR

HER ÜÇ KAMU ÇALIŞANINDAN BİRİ KİRACI

HER ÜÇ KAMU ÇALIŞANINDAN BİRİ KİRACI

Bahar HIZAR

Bin 577 kamu emekçisiyle yapılan araştırmaya göre, her üç kamu çalışanından birisinin kiracı olduğu tespit edilirken, kendi evlerinde oturanların oranı ise yüzde 57,2 oldu.

Ajans Press´in yaptığı yazılı açıklamada kamu çalışanlarının genel durumlarını ele alan araştırmayı inceledi. Ajans Press´in Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, her üç kamu çalışanından birisinin kiracı olduğu tespit edilirken, kendi evlerinde oturanların oranı ise yüzde 57,2 oldu. Ailesinin evinde oturanların oranı yüzde 12,5, lojmanda oturanların oranı ise sadece yüzde 2,2 olarak saptandı.

ORTALAMA GELİR 4 BİN-7 BİN 500 TL ARASI

Çalışma ve Toplumsal Yaşam Deneyimleri raporunda, kamu çalışanlarının yüzde 90,6´sının 5 bin TL´den daha az maaş aldığı saptandı. Yaklaşık yarısına denk gelen yüzde 49,2´sinin ise aylık gelirinin 4 bin ile 7 bin 500 TL arasında olduğu görüldü. Kamu çalışanlarının yüzde 95´inin de kredi kartı kullandığı görülürken, buna paralel olarak yüzde 90´ının da borç ödeme de zorlandığı tespit edildi.