Anahtar Kelimeler: HEDEF AVRUPA

YAZARLAR

HEDEF AVRUPA

Türkiye genlinde her ilden belirlenen yöresel ürünler kapsamında tescil alan ürün sayısı ilimizde 16 oldu. Mahreç işareti alan bu ürünlerin Avrupa’da tescillenmesi büyük önem teşkil ediyor

Ayşe Mine EĞÜZ/

2020 yılı ve 2022 yılları arasında ilimizin tescil alan ürünlerini derledik. Bu doğrultuda en son 2021 yılında ATB tarafından hazırlanan harita doğrulusunda Sivas’ın tescillenen ürün sayısında artış olduğu ortaya çıktı. 2020 yılında 13 tescilli ürün bulunan ilimizde 2021 yılında 3 ürün daha tescil alarak tecilli ürün sayısı 16’ya çıkarıldı. Örf, adet, gelenek ve lezzetlerin gelecek kuşaklara aktarımında oldukça önemli bir yer teşkil eden işaretlerin Avrupa Birliği nezdinde de tescillenmesi bekleniyor.

İlimizde tescillenen 16 ürün ise şunlar; Divriği Pilavı /Alatlı Pilavı, Gemerek Gilaburusu, Gürün Dut Pekmezi, Kangal Balıklı Kaplıcası, Kangal Koyunu, Koyulhisar Domatesi, Sivas Bıçağı, Sivas El Halısı, Sivas Katmeri, Sivas Köftesi, Sivas Pezik Turşusu / Sivas Pezik Dal Turşusu, Ulaş Etli Pidesi, Ulaş Yaprak Döneri, Yenihan Bebekleri, Zara Sac Katmeri ve Şarkışla Kilimi.