Anahtar Kelimeler: Hedef kişiye istihdam

Hedef 3 bin kişiye istihdam

Vali Salih Ayhan, işsizlere müjde verdi. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nda konuşan Vali Ayhan, yer tahsisi yapılan 43 iş yerinde 3 bin 89 kişinin işe yerleşeceğini söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Olağan Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. 

Toplantıda 2020 yılı Ağustos ve Ekim ayları içerisinde istihdama yönelik yapılan çalışmalar gözden geçirildi.

Gerçekleştirilen toplantıya, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcısı Yunus Emre Temel, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mevlüt Soysal, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Kamu düzeninin devam ettirilmesi, sağlık sisteminin güçlü tutulması, sosyal izolasyon ve sosyal mesafe ile üretim ve tedarik zincirinin güçlü tutulması için alınan tedbirlerin başarıyla uygulandığına dikkat çeken Vali Ayhan, "Sivas'ta da bu süreçte etkilenen işyerleri ve vatandaşlarımıza gerek kısa çalışma ödeneği olsun, gerek nakdi destek ödemesi olsun, gerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan sağladığımız desteklerle her zaman işverenlerimizin ve vatandaşlarımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz" dedi.

2019 yılının Sivas'ta işgücü piyasası açısından oldukça verimli bir yıl olarak kayıtlara geçtiğini anımsatan Vali Ayhan, "2020 yılının ilk çeyreğinde baş gösteren salgın nedeniyle ülke geneli ile benzer şekilde Sivas işgücü piyasası da olumsuz etkilendi ve durağan bir seyre girdi. Bu dönemde İŞKUR'un Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde belirtilen mevcut istihdamın korunması görevinin gereği olarak Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği ile üretimi durma noktasına gelen işverenlerimizin işgücü maliyetlerine katkı sağlandı" diye konuştu.

Vali Ayhan, bu kapsamda 2020 yılında 11 Mart'tan sonra yapılan başvurular dikkate alındığında ilimizde 12 bin 749 çalışana 51 milyon liranın üzerinde ödeme yapıldığını söyledi.

İşbaşı Eğitim Programlarına Katkı Devam Ediyor

Vali Ayhan, "İşbaşı eğitim programları çerçevesinde bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde ise en fazla 9 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay uygulanmaktadır. Ayrıca siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için 9 aya kadar işbaşı eğitim programı düzenlenebilmektedir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Vali Salih Ayhan engelli vatandaşların yanında yer almaya devam ederek 2020 yılı içerisinde 373 ayrı programda toplam bin 994 katılımcının İşbaşı Eğitim Programlarından yararlandığını vurguladı.

Çiftçilerin Yanındayız

Tarımsal alanda da önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Ayhan, “Köyümde Yaşamak İçin Bir “Sürü” Nedenim Var” projesini hayata geçirdik. Projemiz devam ediyor. 25 çiftçimize 3 milyon tl kredi sağlayarak bin 652 hayvan alımı sağlandı. Başvuru değerlendirmeleri devam ediyor, değerlendirmeler tamamlandıkça çiftçilerimiz kredilerini alarak hayvanlarını alacaklardır" dedi.

43 İş yerimizin Yer Tahsisi Yapıldı

Cumhuriyetin 100. Yılda 100 İstihdam Kapısı hedefiyle yola çıktıklarını hatırlatan Vali Ayhan, "Bu doğrultuda 43 iş yerimizin yer tahsisi yapıldı. Bu iş yerlerimizde 3 bin 89 kişinin istihdamını sağlamayı hedefliyoruz. İnşallah 3. çeyreği de her kesimi memnun eden bir büyüme oranıyla kapatacağız” şeklinde konuştu.