Anahtar Kelimeler: “HAYALİMİZ GERÇEK

YAZARLAR

“HAYALİMİZ GERÇEK OLDU”

Sivas’ın yerlilerinden olan Hasan Erenler (81), son zamanlarda Sıcak Çermik bölgesine yapılan çalışmalardan dolayı Vali Salih Ayhan’a teşekkür ederek “Yılların hayali gerçek oldu” dedi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Sivas merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Sıcak Çermik’e valilik tarafından yapılan çalışmalar vatandaşlar tarafından beğeni topladı. 2005’ten 2021 yılına kadar Sıcak Çermik Güzelleştirme ve Geliştirme Derneğinin önceki başkanlarından Hasan Erenler, Sıcak Çermik’te yapılan iyileştirme çalışmalarının ardından memnuniyetini dile getirerek Vali Ayhan’a teşekkür etti.

Çermik müdavimleri olarak hayallerinin gerçek olmasını sevinçten kendilerine vazife bildiklerinin altını çizen Erenler, “Şu anda çermik gerçekten bir mesire alanı oldu. Eskiden çadırlarla oraya gidiyorduk. Sivas’ın rengini değiştirdi. Boşa akan sular değerlendirildi. Pamukkale gibi bir alan yapılıp adı da Altınkale koyuldu. Yapılan bu çalışmaların ardından Sıcak Çermik hem Sivas’a ekonomik olarak daha fazla katkı sağlıyor hem de çevre illerden daha fazla turist çekiyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ÇERMİK TİRYAKİLERİ
Bölgede geçmişteki çadır kültürünün çok daha düzenli haliyle Sıçak Çermik’e yeniden kazandırıldığını ve çermik suyunun birçok hastalığa iyi geldiğini de vurgulayan Erenler, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Uzun süredir burada çadır kurulmuyordu. Eski kültürün düzenlenmiş haliyle tekrar gelmesi çok güzel oldu. Özellikle bu çermiğin tiryakisi olanlar var. Çünkü suyu birçok hastalığa karşı şifa dağıtıyor. Özellikle de şeker hastaları, nefes darlığı ve romatizma gibi hastalıkları iyi gelmesi nedeniyle çevre illerden çok sayıda hasta çekiyor. Benim de nefes darlığım var ancak ne zaman Sıcak Çermiğ’e gitsem o suya girsem sabah 6’da kalkıp akşam 10’a kadar gezsem yorulmuyorum.”