Anahtar Kelimeler: HATIRALARINIZ MÜZEDE YAŞASIN

YAZARLAR

HATIRALARINIZ MÜZEDE YAŞASIN

Sivas ve yöre halkının elinde bulunan ve sandıklarında saklı kalan, eskimeye yüz tutmuş ancak manevi değeri yüksek olan halı, kilim, yöresel kıyafet, kap kacak vb. eşyalar Sivas Olgunlaşma Enstitüsü tarafından kabul edilerek bağışı yapan kişilerin isimle

Hakan Bakar

2018 Haziran ayında eğitim öğretim hayatına başlayan Sivas Olgunlaşma Enstitüsü, kültürümüzü korumak ve gelecek nesillere taşımak amacıyla bünyesinde müze açmaya hazırlanıyor.

Olgunlaşma Enstitüleri; kültürel değerleri ve geleneksel sanatları araştıran, özelliklerini bozmadan geliştiren, arşivleyen, çağdaş yorumlarla günümüze uyarlayan ve gelecek kuşaklara aktaran eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

Sivas Olgunlaşma Enstitüsü kendi bünyesinde ürettiği el sanatlarının yanı sıra vatandaşların evlerinde bulunan kullanmadığı eski el emeği göz nuru eşyaları bir müze oluşturarak sergilemeye hazırlanıyor.

ESKİ EŞYALARINIZI MÜZEYE BAĞIŞLAYABİLİRSİNİZ

Sivas Olgunlaşma Enstitüsünde üretilen geleneksel el sanatlarını yansıtan ürünler, tablolar, giysi koleksiyonundan örneklerin yanı sıra; kültürümüze ve yöresel değerlerimize katkı sağlaması açısından, Sivas ve yöre halkının sandıklarında saklı kalan, eskimeye yüz tutmuş ancak maddiyattan ziyade manevi değerleri yüksek olan halı, kilim, yöresel kıyafet, kap kacak vb kullanmadığınız geçmişe dönük eşyalar kabul edilecek. Toplanan eşyalar hatıra müzesinde sergilenecek olup kültürümüzün önemli bir yansıtıcısı olan bu değerlerin genç kuşaklar tarafından tanınmasına da katkı sağlamış olacaktır. Hatıralar müzesine yapılan bağışlarda, bağışı yapan kişilerin isimleriyle birlikte bağış yaptığı eşyalar müzedeki yerlerini alacak.

Kültürümüzün ve yöresel değerlerimizin izlerini taşıyan manevi değerlerin korunması ve yeni nesillere asıllarının bozulmadan aktarılabilmesi için müze için çalışmalara başlayan Sivas Olgunlaşma Enstitüsü tüm Sivas halkının hatıralar müzesine bağış yaparak, Sivas Olgunlaşma Enstitüsüne destek vermelerini bekliyor.

Sizler de yıllardır özenle sakladığınız, geçmişimizin yansımaları olan bu değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması ve daha özenle saklanarak müzede sergilenmesi için hatıralar müzesine yapacağınız eski eşya bağışlarınız ile hatıralarınız her daim ilk gün ki gibi canlı kalsın diyorsanız yöresel eşyalarınızı Sivas Olgunlaşma Enstitüsüne bağışlayabilirsiniz.