Anahtar Kelimeler: HASTANEYE LABORATUVAR

HASTANEYE YENİ LABORATUVAR

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Filov Sitometri Laboratuvarı açıldı

Haber Merkezi/

Filov Sitometri laboratuvarına alınan cihaz, Akım Sitometrisinin hematolojide en çok kullanılan lösemik hücrelerin immunfenotiplemesi hücrelerin DNA içeriğinin ve hücre döngüsünün analizi, hematopoetik kök hücresinin sayılması ve alt gruplarının belirlenmesi, hücre canlılığının tespit edilmesi, apoptoz ile ilgili araştırmalar, çoklu ilaç direncinin ( MDR) tespit edilmesi, hücresel immun yanıtın belirlenmesi, trombosit çalışmaları gibi birçok alanda araştırma yapabiliyor.

Filov Sitometri laboratuvarının açılışına SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, SCÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Prof. Dr. Hakan Yekbaş, SCÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Alim ve görevliler katıldı.

Açılış sonrası laboratuvarı inceleyen Rektör Prof. Dr. Yıldız,  Başhekim Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mürşit Hasbek’den bilgi aldı.

Burada bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Yıldız, “Sivaslı vatandaşlarımızın kanlarının artık Kayseri, Ankara gibi illere kanların gönderilmesine gerek kalmadı. Her türlü tetkiki artık Mikrobiyoloji laboratuvarımızda yapacağız. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.