Hastaların yatış oranları %47,17 düştü.
Sivas numune hastanesi toplum ruh sağlığı merkezi sayesinde hastaların yatış oranları %47,17 düştü
Tarih: 12.2.2018 15:46:27/ 482okunma / 0yorum

 Bizim Sivas

 T.C. Sağlık Bakanlığının 2011 yılında uygulamasını başlattığı Toplum Ruh Sağlığı modeli kapsamında kurulan TRSM´ler; tedavi ve takiplerinde zorluk yaşanılan ağır ruhsal hastalığının sebep olduğu yeti yitimi ile toplumdan kopan hastaların yeniden topluma kazandırılmasını hedefliyor. Bu merkezlerle hastalığın hem kişiye hem de sosyal çevresine getirdiği maddi ve manevi yıkımın da önüne geçebilmek amaçlanmakta.

 Doç. Dr. Erdal Erşan, yapmış olduğu açıklamalarda “ülkemizde ruhsal bozukluğu olan hastalar için; hastalığın yol açtığı işlevsel bozukluğun giderilmesi, bireyin topluma yeniden kazandırılması, yeteneklerinin geliştirilmesi ve hastaneye yatışlarının azaltılması amacıyla faaliyete geçirilen Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri hakkında bilgiler verdi.

 Doç. Dr. Erdal Erşan, Sivas Numune Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olarak hem il genelinde hem de ilçelerde yapılan çalışmaları şu şekilde dile getirdi:

 İlçelerde ikamet eden hastalarımızı da takip ediyoruz.

 Her ilçede 1´er sağlık personelimiz var…

 Erşan “Kayıtlı 470 civarı hastamızın bulunduğu merkezde günlük aktif hasta sayımız 70-80 civarında olup ayrıca geçtiğimiz yıl 2340 kadar ev ziyareti gerçekleştirdik. İlçelerde ikamet eden hastalarımızın takip ve tedavi hizmetlerinden daha kolay yararlanmalarını sağlamak maksadıyla TRSM adına her ilçe için 1´er sağlık personeli görevlendirdik. Bu personeller Merkez ile koordineli olarak görev yaptıkları ilçede bulunan kayıtlı hastaların takip ve tedavilerini yürütmektedirler. Ayrıca TRSM olarak her yıl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile koordine bir şekilde hastalarımıza diş ve kanser taraması yapılmaktadır. Hasta taraması ve kontrol maksadıyla yine her yıl düzenli olarak ilçe ve köy gezileri gerçekleştirilmektedir dedi.”

 Hastaların yatış oranlarında olumlu yönde azalma var…

 “2016 yılında merkezde 300 hasta üzerinde yapılan çalışmada, merkeze kayıt öncesi yatış oranları yıllık bazda % 30 iken merkeze kayıt sonrası yıllık bazda yatış oranları %16´ya düştü. Kayıt sonrası yıllık bazda yatış oranlarında  %47, 17 oranında azalma olmuştur diyen Doç. Dr. Erdal Erşan Damgalama karşıtı, toplumu bilinçlendirme ve sosyal hayata uyum faaliyetleri kapsamında her yıl düzenli olarak farklı konseptlerde ve zamanlarda (konser, halk oyunları, tiyatro, sergi vb.) etkinlikler düzenliyoruz.  Merkezimizde müzik, halk oyunları, resim ve el sanatları (ahşap boyama ve yakma, maket uçak yapımı, kabak süsleme, el işi örgü vs.) kurslarına ağırlık veriyor ve bunların devamlılığını sağladıklarına vurgu yaptı.

 Sosyal hayata uyum için fırsatlar yaratıyor, projeler geliştiriyoruz…

 Her çarşamba merkezimizde sosyal saat kapsamında hastalarımızın moral ve motivasyonunu güçlendirmek hem de mutfak becerilerinin geliştirilmesi maksadıyla, canlı müzik ve mutfak etkinliği düzenleniyoruz diyen Doç. Dr. Erdal Erşan: “Merkez olarak proje ve yeniliklere her zaman olumlu ve açık bir tavır sergilemenin hizmet sunumunu ve kalitesini pozitif yönde etkileyeceğini düşünmekteyiz. 2015´den beri Milli Eğitim Bakanlığının gerçekleştirdiği MESGEP (Mesleki Becerileri Geliştirme Projesi) ile iş uğraşı kurslarında kullanılan malzemeler temin edildiğin söyledi.

 Toplu taşımada karşılaşılan sorunları en aza indirmek istiyoruz…

 Üyelerimizin şehir içi toplu taşımada karşılaştıkları problemleri en aza indirgemek ve ulaşım hizmetleri sunan personeli ruhsal hastalıklar konusunda bilgilendirmek için 2016 yılında “İletişim, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi”  konulu eğitim verildiğinede değinen Doç. Dr. Erdal Erşan  Merkezde açılan EKPSS Kursuna 16 üyemiz katılmış ve bunlardan ve tercih danışmanlığı ile üyelerimizden 2´si kura 4´ü puan yoluyla kamu personeli olmuşlardır. 2018 yılı EKPSS kursu başlatılmıştır ve merkezimize kayıtlı 12 üyemiz halen bu kursa devam etmektedirler.

 Kurumlar, kuruluşlar ve sivil toplum örgütleriyle sıkı işbirliği yapılması gerekmektedir…

Doç. Dr. Erdal Erşan son olarak hastalığın tedavisi için çok paydaşlı bir sistem gerekliliğini vurgulayarak şöyle dedi: “Tedavi ve rehabilitasyonda, koordinasyon ve iş birliği birey bazında ne kadar önemli ise aile, çevre ve toplum bazında da o kadar önemlidir. Bu nedenle kurumlar, kuruluşlar ve sivil toplum örgütleriyle sıkı işbirliği yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda; Sağlık Müdürlüğü, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Özel Bakım Merkezleri, Belediye, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve ihtiyaca göre diğer kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle rutin koordinasyon toplantıları yapılmaktadır. Bu toplantılarda genel değerlendirmelerin ve problemlerin çözümünün yanı sıra vakabazlı sorunların giderilmesi içinde çalışmalar yapılmaktadır dedi.”

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hastaların yatış oranları düştü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çocukluk Çağı Lösemisi
Çocukluk Çağı Lösemisi
Sivas Numune Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Uzmanı Dr. Ayşe Özkan Karagenç, “Toplumda kan kanseri olarak bilinen lösemi, kan üreten hücrelerin çeşitli etkenlerle gelişiminin bir basamağında duraklaması ve kontrolsüz aşırı çoğalmaya başlaması ile oluşur. Önce kemik iliğini, sonra da diğer organları etkiler.” dedi.
En Çok Biz Unutuyoruz!
En Çok Biz Unutuyoruz!
1990 ile 2016 yılları arasında yapılan araştırmaya göre Türkiye´de her 100 bin kişiden bin 192´sinin bunama hastalığına muzdarip olduğu anlaşıldı.
KANSERDEN KORUNMAK İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ŞART
KANSERDEN KORUNMAK İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ŞART
Günümüzde erken teşhis ve doğru tedavi ile meme kanserinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Emsey Hospital Medikal Onkoloji ve Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl kanserden korunmada sağlıklı beslenmenin önemini vurguladı.
Genç yaşta ölümlerin çoğunluğunun nedeni kalp krizi değildir
Genç yaşta ölümlerin çoğunluğunun nedeni kalp krizi değildir
Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasan Yücel, genç yaşta ölümlerin nedenlerinin genç yaşta ortaya çıkan ani ölümlerin nedeninin kalp krizi olmadığını büyük bir çoğunluğunun doğuştan oluşan kalp kaynaklı hastalıklar olduğunu söyledi.
Soğuk Havalarda Gözlerimiz de Üşür
Soğuk Havalarda Gözlerimiz de Üşür
Kış aylarında soğuk ve kuru havayla birlikte cildimiz daha fazla neme ihtiyaç duyuyor. Cilt tabakasında gözle görülür şekilde çatlaklar oluşabiliyor. Peki soğuktan zarar gören tek bölge cildimiz mi? Kuru ve sert hava cildimizi olduğu kadar gözlerimizi de olumsuz etkiliyor. Gözlerimizin doğal nemini kaybetmesine ve kurumasına neden olabiliyor.
Yara Bakım Kursu Sertifikalarını Aldılar
Yara Bakım Kursu Sertifikalarını Aldılar
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ile Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi iş birliğiyle, çalışan hemşirelere yönelik “Yara Bakım Kursu” Sağlık Bilimleri Fakültein Konferans Salonu´nda gerçekleştirildi.
Karda Yürürken Eller Cepte Olmamalı
Karda Yürürken Eller Cepte Olmamalı
Karda Yürürken Eller Cepte Olmamalı
Doğum sonrası depresyonlara dikkat
Doğum sonrası depresyonlara dikkat
Sivas Medicana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özlem Bolayır, doğum sonrası her iki anneden birinde bunalım, her beş anneden birinde ise depresyon ile karşılaşıldığını belirtti.
112 Acil Sağlık Hizmetleri
112 Acil Sağlık Hizmetleri
112 Acil Sağlık Hizmetleri
Erken Teşhis Hayat Kurtarır
Erken Teşhis Hayat Kurtarır
Ülkemizde ve dünyada her geçen gün biraz daha büyük bir yaygınlık göstererek insanların hayatını kaybetmesine ya da yaşam boyu ilaç tedavisine maruz kalmasına sebep olan Kanser hastalığında en önemli kavram erken teşhistir.
Minik kalplere sahip çıkalım
Minik kalplere sahip çıkalım
Her zaman övgüyle bahsettiğimiz iyi ki Sivas´ta bir Üniversitemiz var desekte, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde, çocuk kardiyoloji doktorunun olmamasından dolayı, başta anne babalar olmak üzere, tüm hasta yakınları hem ekonomik, hem de zaman açısından perişan bir hale düşüyorlar.
35 Milyon Kişi AIDS´den Hayatını Kaybetti
35 Milyon Kişi AIDS´den Hayatını Kaybetti
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, 1 Aralık Dünya AİDS Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.
Sivas´ın ´Şekerini´ Ölçütler
Sivas´ın ´Şekerini´ Ölçütler
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Cumhuriyet Tıp Öğrenciler Birliği Sivas Cumhuriyet Meydanı´nda şeker ölçümü yaparak ölçüm sonuçları hakkında bireyleri bilgilendirdi.
“Aşırı antibiyotik çocuğunuzu kronik hastalıklara mahkum edebilir”
“Aşırı antibiyotik çocuğunuzu kronik hastalıklara mahkum edebilir”
Araştırmalar her yıl verilen 235 milyon doz antibiyotiğin yüzde 20 ila 50´sinin gereksiz olduğunu gözler önüne sererken, Emsey Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Zeren, çocuklarda gereksiz antibiyotik kullanımı ile astım, depresyon, obezite ve diğer kronik hastalıkların artması arasındaki bağlantının gittikçe güçlendiğini söyledi.
Optisyenlik Programı Sayısının Fazla Olması, Sağlık Hizmeti Sunumunun Kalitesini Artırmaz
Optisyenlik Programı Sayısının Fazla Olması, Sağlık Hizmeti Sunumunun Kalitesini Artırmaz
Optisyenlik Programı Sayısının Fazla Olması, Sağlık Hizmeti Sunumunun Kalitesini Artırmaz
“Ev Hanımlarına İlk Yardım” Eğitimi
“Ev Hanımlarına İlk Yardım” Eğitimi
“Ev Hanımlarına İlk Yardım” Eğitimi
Her 4 AIDS´liden 3´ünün haberi yok!
Her 4 AIDS´liden 3´ünün haberi yok!
Dünya genelinde yaklaşık 40 milyon kişinin bugüne kadar AIDS nedeniyle öldüğünü, 2017 rakamlarına göre 37 milyon insanın HIV ile yaşadığını söyleyen Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan Ateşoğlu, HIV ile yaşayan her 4 kişiden 3´ünün de hâlâ bu durumundan haberdar olmadığını belirtti. 1 Aralık Dünya AIDS Günü´nün bu yılki temasının ‘Durumunuzu bilin´ olduğunu anlatan Ateşoğlu, “Amaç, bu kişilere ulaşarak onları bilgilendirmek, kaliteli bakım ve önleme hizmetlerini ulaştırmak” dedi.
Tıp öğrencilerinden erken teşhis çabaları
Tıp öğrencilerinden erken teşhis çabaları
Tıp öğrencilerinden erken teşhis çabaları
"Bizler Toplumu Yetiştiren, Eğiten Bireyleriz"
"Bizler Toplumu Yetiştiren, Eğiten Bireyleriz"
Sivas Esentepe Hanımlar Evi, Kadın Sosyal Gelişim Merkezi´nde kadınlarla bir araya gelen Sivas Valisi Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, diş taraması etkinliğine katılarak Sıfır Atık Projesi´ni tanıttı.
Galatasaray antrenmanında bir ´Yiğido´
Galatasaray antrenmanında bir ´Yiğido´
Galatasaray antrenmanında bir ´Yiğido´
ST Borsası Gültepe Hastanesi ile Protokol İmzaladı
ST Borsası Gültepe Hastanesi ile Protokol İmzaladı
ST Borsası Gültepe Hastanesi ile Protokol İmzaladı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
İyilik yolunda olmak
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
Sekiz dersten kırık almış üst sınıfa geçiyor
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Verim düşüren büyüme
Coşkun GÖKKUŞ
Coşkun GÖKKUŞ
YILDIZ OLMAK MI ZOR, YILDIZ KALMAK MI?
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Poşetleri bırakın giydiklerimize bakın!
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Destur, Dedem Korkud!
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Ali Can
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Gençlerin en büyük sorunu: Amaçsızlık/Hedefsizlik
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
KÖY TÜKENDİ TOPRAĞIMIZI KURTARIN!
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Din eğitimimiz: Bin yıl önce, bin yıl sonra
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
Ümit kesmeyin;
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Bilenlerle bilmeyenler
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Vali Salih Ayhan´ın Sivasspor Projesi
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Biraz daha teori çalışalım
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Rağmen Tavrı ve Nebevî Şahitlik Yolculuğu
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Müslüm Baba
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
EV ÖDEVİ Mİ!...
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Aday belirlemek artık kolay değil
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ