Hastaların yatış oranları %47,17 düştü.
Sivas numune hastanesi toplum ruh sağlığı merkezi sayesinde hastaların yatış oranları %47,17 düştü
Tarih: 12.2.2018 15:46:27/ 384okunma / 0yorum

 Bizim Sivas

 T.C. Sağlık Bakanlığının 2011 yılında uygulamasını başlattığı Toplum Ruh Sağlığı modeli kapsamında kurulan TRSM´ler; tedavi ve takiplerinde zorluk yaşanılan ağır ruhsal hastalığının sebep olduğu yeti yitimi ile toplumdan kopan hastaların yeniden topluma kazandırılmasını hedefliyor. Bu merkezlerle hastalığın hem kişiye hem de sosyal çevresine getirdiği maddi ve manevi yıkımın da önüne geçebilmek amaçlanmakta.

 Doç. Dr. Erdal Erşan, yapmış olduğu açıklamalarda “ülkemizde ruhsal bozukluğu olan hastalar için; hastalığın yol açtığı işlevsel bozukluğun giderilmesi, bireyin topluma yeniden kazandırılması, yeteneklerinin geliştirilmesi ve hastaneye yatışlarının azaltılması amacıyla faaliyete geçirilen Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri hakkında bilgiler verdi.

 Doç. Dr. Erdal Erşan, Sivas Numune Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olarak hem il genelinde hem de ilçelerde yapılan çalışmaları şu şekilde dile getirdi:

 İlçelerde ikamet eden hastalarımızı da takip ediyoruz.

 Her ilçede 1´er sağlık personelimiz var…

 Erşan “Kayıtlı 470 civarı hastamızın bulunduğu merkezde günlük aktif hasta sayımız 70-80 civarında olup ayrıca geçtiğimiz yıl 2340 kadar ev ziyareti gerçekleştirdik. İlçelerde ikamet eden hastalarımızın takip ve tedavi hizmetlerinden daha kolay yararlanmalarını sağlamak maksadıyla TRSM adına her ilçe için 1´er sağlık personeli görevlendirdik. Bu personeller Merkez ile koordineli olarak görev yaptıkları ilçede bulunan kayıtlı hastaların takip ve tedavilerini yürütmektedirler. Ayrıca TRSM olarak her yıl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile koordine bir şekilde hastalarımıza diş ve kanser taraması yapılmaktadır. Hasta taraması ve kontrol maksadıyla yine her yıl düzenli olarak ilçe ve köy gezileri gerçekleştirilmektedir dedi.”

 Hastaların yatış oranlarında olumlu yönde azalma var…

 “2016 yılında merkezde 300 hasta üzerinde yapılan çalışmada, merkeze kayıt öncesi yatış oranları yıllık bazda % 30 iken merkeze kayıt sonrası yıllık bazda yatış oranları %16´ya düştü. Kayıt sonrası yıllık bazda yatış oranlarında  %47, 17 oranında azalma olmuştur diyen Doç. Dr. Erdal Erşan Damgalama karşıtı, toplumu bilinçlendirme ve sosyal hayata uyum faaliyetleri kapsamında her yıl düzenli olarak farklı konseptlerde ve zamanlarda (konser, halk oyunları, tiyatro, sergi vb.) etkinlikler düzenliyoruz.  Merkezimizde müzik, halk oyunları, resim ve el sanatları (ahşap boyama ve yakma, maket uçak yapımı, kabak süsleme, el işi örgü vs.) kurslarına ağırlık veriyor ve bunların devamlılığını sağladıklarına vurgu yaptı.

 Sosyal hayata uyum için fırsatlar yaratıyor, projeler geliştiriyoruz…

 Her çarşamba merkezimizde sosyal saat kapsamında hastalarımızın moral ve motivasyonunu güçlendirmek hem de mutfak becerilerinin geliştirilmesi maksadıyla, canlı müzik ve mutfak etkinliği düzenleniyoruz diyen Doç. Dr. Erdal Erşan: “Merkez olarak proje ve yeniliklere her zaman olumlu ve açık bir tavır sergilemenin hizmet sunumunu ve kalitesini pozitif yönde etkileyeceğini düşünmekteyiz. 2015´den beri Milli Eğitim Bakanlığının gerçekleştirdiği MESGEP (Mesleki Becerileri Geliştirme Projesi) ile iş uğraşı kurslarında kullanılan malzemeler temin edildiğin söyledi.

 Toplu taşımada karşılaşılan sorunları en aza indirmek istiyoruz…

 Üyelerimizin şehir içi toplu taşımada karşılaştıkları problemleri en aza indirgemek ve ulaşım hizmetleri sunan personeli ruhsal hastalıklar konusunda bilgilendirmek için 2016 yılında “İletişim, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi”  konulu eğitim verildiğinede değinen Doç. Dr. Erdal Erşan  Merkezde açılan EKPSS Kursuna 16 üyemiz katılmış ve bunlardan ve tercih danışmanlığı ile üyelerimizden 2´si kura 4´ü puan yoluyla kamu personeli olmuşlardır. 2018 yılı EKPSS kursu başlatılmıştır ve merkezimize kayıtlı 12 üyemiz halen bu kursa devam etmektedirler.

 Kurumlar, kuruluşlar ve sivil toplum örgütleriyle sıkı işbirliği yapılması gerekmektedir…

Doç. Dr. Erdal Erşan son olarak hastalığın tedavisi için çok paydaşlı bir sistem gerekliliğini vurgulayarak şöyle dedi: “Tedavi ve rehabilitasyonda, koordinasyon ve iş birliği birey bazında ne kadar önemli ise aile, çevre ve toplum bazında da o kadar önemlidir. Bu nedenle kurumlar, kuruluşlar ve sivil toplum örgütleriyle sıkı işbirliği yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda; Sağlık Müdürlüğü, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Özel Bakım Merkezleri, Belediye, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve ihtiyaca göre diğer kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle rutin koordinasyon toplantıları yapılmaktadır. Bu toplantılarda genel değerlendirmelerin ve problemlerin çözümünün yanı sıra vakabazlı sorunların giderilmesi içinde çalışmalar yapılmaktadır dedi.”

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hastaların yatış oranları düştü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Acil çağrı
Acil çağrı
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde yaşanan sorunları sosyal medya hesabından dile getiren Zeki Tuğutlu, “Hastanede 18´nolu sonda serumu yok. 16 var, 20 var. Hemşire diyor ki; “20 takalım Hastamızın fiziksel durumu ise 18 e müsait”. 20 taktığınızda 2 mm daha geniş olduğu için daha fazla acı çekiyor.” Şeklinde paylaşımı Acil servisin acil ihtiyaçlarını karşılamadığını gözler önüne seriyor.
Dumanlı Hava Sahası
Dumanlı Hava Sahası
Numune Hastanesini dün sabah duman bastı. Sivas Numune Hastanesinde devam eden ek bina inşaatında dün sabah saatlerinde inşaat işçilerinin ısınmak için yaktığı ateş nedeniyle Çocuk Acil Servisi yakılan ateşin dumanı içeri kadar girdi.
Alzheımer ile ilgili doğru bilinen 10 yanlış
Alzheımer ile ilgili doğru bilinen 10 yanlış
Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, yaptığı yazılı açıklamada, Alzheimer´ın bunama (demans) sebeplerinden sadece bir tanesi olduğunu belirtirken, toplumda bu hastalığa karşı doğru bilinen birçok yanlış olduğunu, hastalığa yönelik bilinçlenmenin ise zorlu süreci hafifleteceğini vurguluyor.
Gebelikte protein tüketimi bebeğin gelişimini etkiliyor
Gebelikte protein tüketimi bebeğin gelişimini etkiliyor
Medicana Sivas Hastanesi Kadın Hastalıkları ve doğum Uzmanı Sultan Şalk, gebelerin günlük 150-200 gram kırmızı et tüketilmesi gerektiğini söyledi.
Kök hücreyle laboratuvarda yemek borusu dokusu büyütüldü
Kök hücreyle laboratuvarda yemek borusu dokusu büyütüldü
Amerikalı bilim adamları, ilk kez pluripotent kök hücreleri kullanarak laboratuvar ortamında insan yemek borusu dokusu büyüttü.
Belediyespor Selçukspor Maçına Hazırlanıyor
Belediyespor Selçukspor Maçına Hazırlanıyor
İkinci Lig´deki temsilcimiz Sivas Belediyespor, hafta sonu oynadığı Şanlıurfaspor maçının ardından bir günlük izin yaptı.
Hastalar "Laparaskopik" yöntemi tercih ediyor
Hastalar "Laparaskopik" yöntemi tercih ediyor
Medicana Sivas Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Mustafa Atabey, genel cerrahi anlamında birçok alanda yaygınlaşmaya başlayan ve halk arasında "kapalı yöntem" olarak bilinen "laparaskopik" yöntemin en çok tercih edilen ameliyat şekli olduğunu söyledi.
Gebelikte yaşanan bulantı ve kusmalar
Gebelikte yaşanan bulantı ve kusmalar
Sivas Numune Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İlkin Seda Can, gebelikte yaşanan bulantı ve kusmalar ile ilgili bilgiler verdi.
Huzursuz bacak sendromunu tetikleyen 13 neden
Huzursuz bacak sendromunu tetikleyen 13 neden
“Huzursuz bacak sendromu”, pek çok kişiyi gece uykusundan uyandırıyor hatta çoğu zaman uyutmuyor. Genç ve orta yaşlarda yüzde 5 oranında görülen sorun, 60 yaş üzerinde yüzde 20´ye çıkabiliyor.
Kanser Hastaları ne olacak?
Kanser Hastaları ne olacak?
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Tıp fakültesi Hastanesi Radyasyon Onkoloji nerdeyse kapanma noktasına geldi. Onkoloji Merkezinde tedavi gören hastalar ne ´yapacağız´ diye kara kara düşünüyorlar.
Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü
Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü
Sivas İl Sağlık Müdürlüğü, 15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü dolayısıyla bir prostat hastalığına dikket çekmek için bir açıklama yayınladı.
Ne kadar uykuya ihtiyacımız var?
Ne kadar uykuya ihtiyacımız var?
Çoğumuz hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirmekteyiz. Gerçekten bu kadar uzun süre uyumak zorunda mıyız? Çevremizde seyrek de olsa çok daha kısa süre uyuyan insanlara rastlamaktayız. Uykumuzu kısaltmak mümkün müdür? Daha kısa süre uyursak ne tür problemlerle karşılaşırız?Son yıllarda yapılan araştırmalarla yukarıdaki soruların birçoğunu cevaplamak mümkün olmuştur.
Kanserin ilacı Karamuk
Kanserin ilacı Karamuk
Sivas ta yetişen bir çok endemik bitki var ve bunların çoğu da doğal ilaç işlevini görüyor bunlardan biriside Karamuktur. Sivas´ın çeşitli köylerinde topladığı karamukları perakende sebze halinde satan Ethem Yıldız, karamuk´un faydalarını saymakla bitmez diyor.
Uyumlu çalışma arkadaşları
Uyumlu çalışma arkadaşları
Çalışma arkadaşlarınızın kişiliği kadar temizliği de önemli
Kalbinize iyi bakın
Kalbinize iyi bakın
Sivas´ta Çocuk Kardiyoloji Doktorunun olmaması hastaları ve aileleri mağdur ediyor.
Aile sağlığı merkezlerinde ´check-up´ dönemi
Aile sağlığı merkezlerinde ´check-up´ dönemi
Aile sağlığı merkezlerinde vatandaşların sağlık durumları hakkında muhtemel hastalıkları daha ortaya çıkmadan önlemek için check-up uygulaması devreye girdi.
Tüm antibiyotiklere dirençli süper bakteri keşfedil
Tüm antibiyotiklere dirençli süper bakteri keşfedil
Bilim adamları, insan derisinde yaygın görülen bir bakterinin bilinen tüm antibiyotiklere direnç geliştirdiğini keşfetti.
D Vitamini Eksikliğinin Hiç Bilmediğiniz Zararları!
D Vitamini Eksikliğinin Hiç Bilmediğiniz Zararları!
“Son dönemde bilimsel çalışmalar, D vitamini eksikliğinin; tümör gelişimine, kalp-damar hastalıklarına, diyabete, enfeksiyonlarda eğilime ve de depresyona yol açtığını göstermektedir” diyen Okan Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Barış Gündoğdu, D vitamini eksikliğinde kas-iskelet ağrılarının da sık sık görülebileceğini söyledi.
Çocuğunuzun gözleri yeni döneme hazır mı?
Çocuğunuzun gözleri yeni döneme hazır mı?
Yaz tatilinin sona ermesiyle velileri ve öğrencileri yeni 2018-2019 eğitim-öğretim döneminin heyecanı ve telaşı sardı. Yeni üniformalar alınıyor, kırtasiye malzemeleri tamamlanıyor. Çocuklar okula başlamak için hazır, peki göz sağlıkları yeni döneme hazır mı?
Takıma Katkı Sağlamak İstiyorum
Takıma Katkı Sağlamak İstiyorum
Demir Grup Sivasspor´un ´Yaz transfer´ döneminin son gününde kadrosuna kattığı Gabriel Torje, çok çalışarak takımımıza katkı sağlamak istediğini söyledi.
BÜTÜN ÇOCUKLAR GÖRSÜN
BÜTÜN ÇOCUKLAR GÖRSÜN
2018-2019 eğitim-öğretimin yılı açılışı yaklaşırken Eczacı Gözlükçü Taylan Küçüker çocukların göz sağlığına dikkat çekmek için yaptığı açıklamada; " Okullar açılıyor, Sağlıklı bir nesil için, çocuğunuzun düzenli göz muayenelerini ihmal etmeyiniz. Çocuklarımızın göz sağlığını koruyalım. Bütün çocuklar görsün." dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür?

Hz. Muhammed