Anahtar Kelimeler: HASRET

YAZARLAR

HASRET SONA ERDİ

Geçen sene mart ayından bu zamana kadar üniversitelerde uzaktan devam eden eğitim dün itibariyle yüz yüze başladı. Sivas’a gelen Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri kampüsü şenlendirdi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2020 mart ayında yüz yüze eğitime ara verildi. Yaklaşık 1 buçuk yıldır uzaktan eğitim gören Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri dün itibariyle okullarına ve arkadaşlarına kavuştu. Yüz yüze eğitimin başladığı üniversiteye gelen öğrenciler tedbirlere uyarak eğitime devam etmek istediklerinin altını çizdi.

İlk sene Pandemi nedeniyle eğitimine uzaktan devam etmek zorunda kalan Sosyoloji bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Ahmet Saltan, “Birinci sınıf online eğitimle geçti. Ama yüz yüze eğitime geçilmesi bizi rahatlattı. Çünkü online eğitimde adaletsizlik oluyordu. Sınavlara çalışma ve sınav esnasında soru çözme farklı oluyordu. Bu şekilde eğitimin daha faydalı ve daha iyi olacağına inanıyorum. Mutluyum ve heyecanlıyım. İlk kez arkadaşlarımla buluşuyorum. Aşımı oldum ve inşallah okullar tekrar kapanmaz. Böyle devam eder” diye konuştu.

‘BİRAZ KORKUYORUM’

Okula duyduğu özlemden bahseden 4’üncü sınıf Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencisi Nuriye Öztürk, “Birazcık korkuyorum ama şu an üniversite içerisinde yapılan uygulamalar iyi görünüyor. Okul girişlerinde HES kodlarımız sorgulandı. Herkesin aşı durumu kontrol ediliyor. Fakülte içlerinde ve dersliklerde maske kurallarına kesinlikle uyuluyor. Yüz yüze eğitimde uzaktan eğitime göre daha çok disiplin var. Uzaktan eğitimde yattığımız yerden, bilgisayar başında bir gözümüz kapalı bir gözümüz açık ders alıyorduk. Ama durum yüz yüze eğitimde öyle olmuyor. Hocalarla yüz yüze mecburen uyanık bir biçimde eğitim alıyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘BİZİM DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR’

Okulların yeniden yüz yüze eğitime başlamasından dolayı memnun olduğunu ifade eden Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencisi Merve Nur Kuşçu, “Heyecanlıyım ve inşallah tekrardan kapanmaz. İlk defa geliyorum Sivas’a bu yüzden biraz gerginlikte var üzerimde. Virüsün yayılmaması için bizim dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.