Ali Rıza Akyüz
27.11.2018 09:10:41
Sayın Nazım Yiğit bey çok haklı bir serzenişte bulunmuş. Katılmamak mümkün değil. O yurtlar tam kapasite ile dolduğu zaman merkezdeki esnafın sıkıntısı maalesef daha da artacak. Ancak bu arada insanın aklına şu soru gelmiyor da değil. Bu Yurtların temeli atılırken Sivas´taki STK yetkilileri veya odaların başkanları ne yapıyorlardı? Temel atılırken elleri patlarcasına alkışlayanlar nerede? Ve bunu Sivas için kazanç olarak lanse eden siyasiler nerede? Başkan kime hakkını helal etmiyorsa açık yüreklilikle çıksın ifade etsin. Buradan çok net olarak şu ortaya çıkıyor ki ne siyasilerimizde ne de ilgili kurumların başkanlarında bu konuda ne vizyon ve ileri görüşlülük ne de öngörü var. Bu aşmadan sonra çözüm alternatifleri olarak; 1-Üniversite Yönetimine etki hatta baskı uygulanarak Kampüs içerisinde yeni işyeri açtırması engellenebilir. Aksi takdirde Kampüste açılan her yeni işyeri burada en az iki işyerinin kapanması demektir. 2-AVM Yönetimi gibi Halk Otobüs seferlerinden bağımsız olarak çalışan ve direk Üniversite-Şehir Meydanı arasında ücretsiz Ring Servisi yapacak bir çözüm üretilebilir. Ücretsiz bir ulaşım imkanı yaratıla bilinirse bu durum öğrenci için şehre inmesine bir vesile olabilir. Bunun için yeni bir oluşum yapılıp günlük yaklaşık maliyet hesaplanarak merkezdeki ilgili esnaf bunu paylaşabilir. Aksi takdirde Allah merkezdeki esnafa yardım etsin. Artık iş içten geçti zaman çözüm üretme zamanı.

Anahtar Kelimeler: Hakkımızı helal etmiyoruz

YAZARLAR

?Hakkımızı helal etmiyoruz?

Yiğit, ?Sivas esnafı her geçen daha da can çekişiyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi içerisine yapılan yurtlardan dolayı her gün bir esnafımız dükkanını kapatmak ile karşı karşıya kalıyor. Yeni yurtlardan dolayı esnafımı büyük bir sıkıntı yaşamakta. Bu ya

Hakan Bakar

 

Yiğit, ?Sivas esnafı her geçen daha da can çekişiyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi içerisine yapılan yurtlardan dolayı her gün bir esnafımız dükkanını kapatmak ile karşı karşıya kalıyor. Yeni yurtlardan dolayı esnafımı büyük bir sıkıntı yaşamakta. Bu yapılan işlere her kim imza attıysa, Sivaslı lokantacılar olarak bizler hakkımızı helal etmiyoruz.? dedi.

 

Yaklaşık 2 buçuk yıl önce başlayan projelendirilme sürecinin ardından kısa bir sürede Sivas Cumhuriyet Üniversitesi içine inşaat çalışmaları sonucu yapılan 10 Bin kişilik öğrenci yurtları Sivas´ta öğrenci ağırlamaya başlaması ile birlikte şehir merkezindeki esnafı da etkilemeye başladı.

Yapılan yurtlardan dolayı öğrencinin ayağı şehir merkezinden kesildi. Esnaf öğrencinin artık şehre inmediğinden dolayı iş yapamaz hale geldi.

Sivas Lokantacılar odası başkanı Nazım Yiğit, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi içerisine yapılan öğrenci yurdunun şehir merkezine vermiş olduğu sıkıntıları ve sorunları değerlendirme toplantısında şehir merkezinde ticaret yapan üyeleri ile bir araya geldi.

Yapılan toplantıda öğrencinin şehre inme olasılığı tamamen bitti. Yurtların üniversite içine yapılması ve tek bilet uygulaması esnafı her geçen bitirdiğini söyleyerek gazetemize özel şu açıklamalarda bulundu.

?İŞLERİMİZ TAMAMEN DURMUŞ VAZİYETTE?

?Odamıza kayıtlı esnaf arkadaşlar ile bir toplantı yaptık. Sivas Cumhuriyet Üniversitesine yapılan yeni yurtlardan dolayı arkadaşlarımız büyük bir sıkıntı yaşamakta. Bu yapılan işlere her kim imza attıysa Sivaslı lokantacılar olarak bizler hakkımızı helal etmiyoruz. Bizler yıllardı üniversite ile şehri yaklaştırmaya çalışırken şimdi bu yurtlar yüzünden iyice Sivas´ı ikiye bölündü. Biz yurtlar yapılmasın demiyoruz. Ama mantıklı bir şekilde şehrin farklı yerlerine yapılmalıydı. Hepsini götürdüler Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kampusu içerisine yaptılar. Şehir merkezinde iş yapan evine ekmek götüren esnafları düşünmediler. Bizler hizmet sektöründe olan esnaflar olarak şu an hiçbir şekilde üniversiteden faydalanmıyoruz.

Yapılan yurt bölgesine yatırım yapan arkadaşlarımızda var.  Ben çok sağlıklı görmüyorum. Oralarda yarın istenen kiralardan dolayı sıkıntı yaşacaklar. Şuan Sivas il merkezdeki esnafımızın durumu çok vahim. Bizler Sivas esnafları olarak şehrimizde okuyan öğrencimize her daim sahip çıktık. Şuan yapılan yurtlar yüzünden işlerimizin yüzde 25´i düşmüş durumda. Kasım ayı içerisinde odamıza lokantasını kapatmak ya da devretmek için başvuran bir çok üyemiz var. Olması gereken ilk önce küçük esnafa sahip çıkmaktır. Şehri geniş bir bölgeye yaymaya çalışmak gayet güzel ama bunun önce bir alt yapısını oluşturmak gerekir. İşte örnekleri söyleyeyim. Bağdat Caddesi,yapıldı ama iş yok dükkan kiraları yüksek. Merkezde olan kiralar daha yüksek. Biz zaten yazın gurbetçimizle, kışında öğrencilerimizle ayakta duran esnaflarız. Şuan kışın ayakta duracak pozisyonumuz kalmamış durumda. Örneğin kafeler sokağı tamamen bitmiş durumda. Önceden akşamları işlerimiz canlı olurdu şimdi şehirde akşam gezen adam bulamıyoruz. İşler tamamen durmuş vaziyette.? şeklinde ifade etti.

/resimler/2018-11/26/1850338220304.jpg

?ÖĞRENCİYE DE ELİMİZDEN ALDILAR?

Sivas´ta turizm yok. Zaten elimizde de sadece üniversite öğrencileri vardı. Sağolsunlar onu da 10 bin kişilik yurt yaparak şehirden iyice uzaklaştırdılar. Öğrenciye de elimizden aldılar diyen Sivas Lokantacılar odası başkanı Nazım Yiğit, sözlerine şöyle devam etti. ?Lokantacılar, pastaneler, kafeler hepimiz şuan mağdur durumdayız. Şehir planlaması yapılırken düşünceli olmak lazım. Öyle ulu orta ben şuraya bunu yaptım. Buraya bunu yaptım, demekle olmuyor. Bir tarafı yaparken bir tarafı yıkmamak lazım. Siyasilerin bir an önce bu işlere el atmaları lazım, gerçekten esnaflar mağdur. Bir lokanta da en az on kişi çalışıyor. Vergi olsun, KDV olsun, çalışan kişilerin sigortası olsun, hepsini en çok biz veriyoruz. Bundan sonra açılan lokanta ve restaurantların da nüfus sayısına göre değerlendirilmesini istiyoruz. Şuan bizde üye kayıtlı görünen 400 lokantamız var.  Bu rakam 750 bin nüfusluk bir şehre hizmet edecek lokanta ve restaurant sayısına denk gelir. Esnaflarımız iş yapmak için fiyatları aşağılara çekmiş durumda buda haksız bir rekabet ortamı oluşturmakta. Her kes para kazanmak için iş yeri açıyor. Ama öyle göründüğü gibi değil. Para kazanamayınca aileler dağılıyor. Yetkililer eczaneler de olduğu gibi nüfus oranına göre iş yeri açma izni versinler. Eğer önlemler alınmaz ise Sivas her geçen gün daha da kan kaybeder.

Eğer Sivaslı olarak Üniversite öğrencilerinden faydalanamıyorsak bu çok vahim bir olaydır. Bizlerin isteği siyasi partilerin biran önce küçük esnaflara sahip çıkmasıdır. Ben buradan siyasilere çağrı yapıyorum. Sayın Valimiz yeni geldi, inşallah sayın valimizde bu işlere bir el atarak bu küçük esnafa sahip çıkar diye umut ediyorum.? şeklinde konuştu.