“Hakkımızı helal etmiyoruz”
Yiğit, “Sivas esnafı her geçen daha da can çekişiyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi içerisine yapılan yurtlardan dolayı her gün bir esnafımız dükkanını kapatmak ile karşı karşıya kalıyor. Yeni yurtlardan dolayı esnafımı büyük bir sıkıntı yaşamakta. Bu yapılan işlere her kim imza attıysa, Sivaslı lokantacılar olarak bizler hakkımızı helal etmiyoruz.” dedi.
Tarih: 27.11.2018 00:00:59

Hakan Bakar

 

Yiğit, “Sivas esnafı her geçen daha da can çekişiyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi içerisine yapılan yurtlardan dolayı her gün bir esnafımız dükkanını kapatmak ile karşı karşıya kalıyor. Yeni yurtlardan dolayı esnafımı büyük bir sıkıntı yaşamakta. Bu yapılan işlere her kim imza attıysa, Sivaslı lokantacılar olarak bizler hakkımızı helal etmiyoruz.” dedi.

 

Yaklaşık 2 buçuk yıl önce başlayan projelendirilme sürecinin ardından kısa bir sürede Sivas Cumhuriyet Üniversitesi içine inşaat çalışmaları sonucu yapılan 10 Bin kişilik öğrenci yurtları Sivas´ta öğrenci ağırlamaya başlaması ile birlikte şehir merkezindeki esnafı da etkilemeye başladı.

Yapılan yurtlardan dolayı öğrencinin ayağı şehir merkezinden kesildi. Esnaf öğrencinin artık şehre inmediğinden dolayı iş yapamaz hale geldi.

Sivas Lokantacılar odası başkanı Nazım Yiğit, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi içerisine yapılan öğrenci yurdunun şehir merkezine vermiş olduğu sıkıntıları ve sorunları değerlendirme toplantısında şehir merkezinde ticaret yapan üyeleri ile bir araya geldi.

Yapılan toplantıda öğrencinin şehre inme olasılığı tamamen bitti. Yurtların üniversite içine yapılması ve tek bilet uygulaması esnafı her geçen bitirdiğini söyleyerek gazetemize özel şu açıklamalarda bulundu.

“İŞLERİMİZ TAMAMEN DURMUŞ VAZİYETTE”

“Odamıza kayıtlı esnaf arkadaşlar ile bir toplantı yaptık. Sivas Cumhuriyet Üniversitesine yapılan yeni yurtlardan dolayı arkadaşlarımız büyük bir sıkıntı yaşamakta. Bu yapılan işlere her kim imza attıysa Sivaslı lokantacılar olarak bizler hakkımızı helal etmiyoruz. Bizler yıllardı üniversite ile şehri yaklaştırmaya çalışırken şimdi bu yurtlar yüzünden iyice Sivas´ı ikiye bölündü. Biz yurtlar yapılmasın demiyoruz. Ama mantıklı bir şekilde şehrin farklı yerlerine yapılmalıydı. Hepsini götürdüler Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kampusu içerisine yaptılar. Şehir merkezinde iş yapan evine ekmek götüren esnafları düşünmediler. Bizler hizmet sektöründe olan esnaflar olarak şu an hiçbir şekilde üniversiteden faydalanmıyoruz.

Yapılan yurt bölgesine yatırım yapan arkadaşlarımızda var.  Ben çok sağlıklı görmüyorum. Oralarda yarın istenen kiralardan dolayı sıkıntı yaşacaklar. Şuan Sivas il merkezdeki esnafımızın durumu çok vahim. Bizler Sivas esnafları olarak şehrimizde okuyan öğrencimize her daim sahip çıktık. Şuan yapılan yurtlar yüzünden işlerimizin yüzde 25´i düşmüş durumda. Kasım ayı içerisinde odamıza lokantasını kapatmak ya da devretmek için başvuran bir çok üyemiz var. Olması gereken ilk önce küçük esnafa sahip çıkmaktır. Şehri geniş bir bölgeye yaymaya çalışmak gayet güzel ama bunun önce bir alt yapısını oluşturmak gerekir. İşte örnekleri söyleyeyim. Bağdat Caddesi,yapıldı ama iş yok dükkan kiraları yüksek. Merkezde olan kiralar daha yüksek. Biz zaten yazın gurbetçimizle, kışında öğrencilerimizle ayakta duran esnaflarız. Şuan kışın ayakta duracak pozisyonumuz kalmamış durumda. Örneğin kafeler sokağı tamamen bitmiş durumda. Önceden akşamları işlerimiz canlı olurdu şimdi şehirde akşam gezen adam bulamıyoruz. İşler tamamen durmuş vaziyette.” şeklinde ifade etti.

/resimler/2018-11/26/1850338220304.jpg

“ÖĞRENCİYE DE ELİMİZDEN ALDILAR”

Sivas´ta turizm yok. Zaten elimizde de sadece üniversite öğrencileri vardı. Sağolsunlar onu da 10 bin kişilik yurt yaparak şehirden iyice uzaklaştırdılar. Öğrenciye de elimizden aldılar diyen Sivas Lokantacılar odası başkanı Nazım Yiğit, sözlerine şöyle devam etti. “Lokantacılar, pastaneler, kafeler hepimiz şuan mağdur durumdayız. Şehir planlaması yapılırken düşünceli olmak lazım. Öyle ulu orta ben şuraya bunu yaptım. Buraya bunu yaptım, demekle olmuyor. Bir tarafı yaparken bir tarafı yıkmamak lazım. Siyasilerin bir an önce bu işlere el atmaları lazım, gerçekten esnaflar mağdur. Bir lokanta da en az on kişi çalışıyor. Vergi olsun, KDV olsun, çalışan kişilerin sigortası olsun, hepsini en çok biz veriyoruz. Bundan sonra açılan lokanta ve restaurantların da nüfus sayısına göre değerlendirilmesini istiyoruz. Şuan bizde üye kayıtlı görünen 400 lokantamız var.  Bu rakam 750 bin nüfusluk bir şehre hizmet edecek lokanta ve restaurant sayısına denk gelir. Esnaflarımız iş yapmak için fiyatları aşağılara çekmiş durumda buda haksız bir rekabet ortamı oluşturmakta. Her kes para kazanmak için iş yeri açıyor. Ama öyle göründüğü gibi değil. Para kazanamayınca aileler dağılıyor. Yetkililer eczaneler de olduğu gibi nüfus oranına göre iş yeri açma izni versinler. Eğer önlemler alınmaz ise Sivas her geçen gün daha da kan kaybeder.

Eğer Sivaslı olarak Üniversite öğrencilerinden faydalanamıyorsak bu çok vahim bir olaydır. Bizlerin isteği siyasi partilerin biran önce küçük esnaflara sahip çıkmasıdır. Ben buradan siyasilere çağrı yapıyorum. Sayın Valimiz yeni geldi, inşallah sayın valimizde bu işlere bir el atarak bu küçük esnafa sahip çıkar diye umut ediyorum.” şeklinde konuştu.Video Tarihi: 26.11.2018 19:08:46
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hakkımızı helal etmiyoruz
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ali Rıza Akyüz
27.11.2018 09:10:41
Sayın Nazım Yiğit bey çok haklı bir serzenişte bulunmuş. Katılmamak mümkün değil. O yurtlar tam kapasite ile dolduğu zaman merkezdeki esnafın sıkıntısı maalesef daha da artacak. Ancak bu arada insanın aklına şu soru gelmiyor da değil. Bu Yurtların temeli atılırken Sivas´taki STK yetkilileri veya odaların başkanları ne yapıyorlardı? Temel atılırken elleri patlarcasına alkışlayanlar nerede? Ve bunu Sivas için kazanç olarak lanse eden siyasiler nerede? Başkan kime hakkını helal etmiyorsa açık yüreklilikle çıksın ifade etsin. Buradan çok net olarak şu ortaya çıkıyor ki ne siyasilerimizde ne de ilgili kurumların başkanlarında bu konuda ne vizyon ve ileri görüşlülük ne de öngörü var. Bu aşmadan sonra çözüm alternatifleri olarak; 1-Üniversite Yönetimine etki hatta baskı uygulanarak Kampüs içerisinde yeni işyeri açtırması engellenebilir. Aksi takdirde Kampüste açılan her yeni işyeri burada en az iki işyerinin kapanması demektir. 2-AVM Yönetimi gibi Halk Otobüs seferlerinden bağımsız olarak çalışan ve direk Üniversite-Şehir Meydanı arasında ücretsiz Ring Servisi yapacak bir çözüm üretilebilir. Ücretsiz bir ulaşım imkanı yaratıla bilinirse bu durum öğrenci için şehre inmesine bir vesile olabilir. Bunun için yeni bir oluşum yapılıp günlük yaklaşık maliyet hesaplanarak merkezdeki ilgili esnaf bunu paylaşabilir. Aksi takdirde Allah merkezdeki esnafa yardım etsin. Artık iş içten geçti zaman çözüm üretme zamanı.
Eken Sivaslı yatırımcıları davet etti
Eken Sivaslı yatırımcıları davet etti
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Sivas´ın tekstil yatırımlarında özel teşvik alan iller arasına girmesinin ardından yatırımcıları ziyaret ederek Sivas´a yatırıma davet ediyor.
Esnafa müjdeli haber
Esnafa müjdeli haber
Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerince esnaf ve sanatkarlara sağlanan düşük faizli kredilerde geçtiğimiz günlerde yapılan komisyon indirimi ve vade sürelerinin uzatılmasının ardından bu kez de yıllık faiz oranlarında indirime gidildi.
Almanya, Yeni Nesil Vagonlara talip oldu
Almanya, Yeni Nesil Vagonlara talip oldu
Almanya´da, mobil vagon onarım işi yapan Hansewaggon firması yetkilileri, TÜDEMSAŞ´ta üretilen yeni nesil vagonlarından almak görüşme yapmak üzere Sivas´a geldi.
Türkiye´nin bir yıllık kahve tüketimi 100 bin tona ulaştı
Türkiye´nin bir yıllık kahve tüketimi 100 bin tona ulaştı
Happy Moon´s Grup çatısı altında yer alan Manhattan Coffee, Türkiye´deki kahve tüketimi alışkanlıklarını mercek altına aldı. Happy Moon´s Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aymutlu, "Türkiye´de kahve tüketimi her geçen yıl artış gösteriyor. Araştırmalara göre Türkiye´nin bir yıllık kahve tüketimi 100 bin tona yaklaştı" dedi.
Bakan Pekcan 2019 ‘Ekim Ayı İhracat´ rakamlarını açıkladı
Bakan Pekcan 2019 ‘Ekim Ayı İhracat´ rakamlarını açıkladı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Pekcan, Türkiye´nin ekim ayında ihracatının 16 milyar 336 milyon dolar olduğunu kaydederek, “İhracatımız belli bir dinamizmle sürüyor ve Türkiye ekonomisinin büyümesinde itici güçlerden biri olmaya devam ediyor. Üretim ve ihracata dayılı büyümeyi el birliği ile sürdüreceğiz” dedi.
“ESNAFIMIZIN YAŞAMASI LAZIM”
“ESNAFIMIZIN YAŞAMASI LAZIM”
Köksal, “Esnafımızın ve Tüccarımızın ticaretlerini sürdürebilmeleri için geçmişteki SSK ve yapılandırılan vergi ve SSK borçlarını yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ödeyemediler. Bu borçlar için bir kez daha tekrar yapılandırma yönünde adımlar atılması lazım ki esnaf ve tüccar nefes alsın” dedi.
Kredi Kartı komisyon sınırlandırılması
Kredi Kartı komisyon sınırlandırılması
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan değişiklikle kredi kartı işlemlerinin nakde çevrilmesi halinde işletmelerin bankalara ödeyeceği komisyonda düzenleme yapıldı. Yüzde 3´leri bulan komisyona yüzde 1,60´lık sınır getirildi ve uygulama 1 Kasım 2019 Cuma günü yürürlüğe giriyor.
Esnaf, krediye ulaşıp ihracata başlayacak
Esnaf, krediye ulaşıp ihracata başlayacak
Esnafı yakından ilgilendiren eylem planı tamamlandı. Türkiye´nin ekonomik ve sosyal yapısının omurgası olan esnafa büyük önem verdiklerini dile getiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafın önünü açan çalışmalara devam ettiklerini söyledi.
Sıfır otomobillerdeki indirim, ikinci el piyasasını vurdu
Sıfır otomobillerdeki indirim, ikinci el piyasasını vurdu
Yapılan indirimler ve kredi imkanları nedeni ile vatandaşların sıfır otomobillere yönelmesi, ikinci el piyasasında yaklaşık yüzde 14 civarında artışın yaşanmasına neden oldu. Vatandaşlar, fiyat artışını fırsata çevirip ikinci el araçlara yatırım yapıyor.
Altın alımında taksit sayısı artırıldı
Altın alımında taksit sayısı artırıldı
BDDK, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresini 4 aydan 8 aya çıkardı.
Türk mutfağı Asya´yı fethetti
Türk mutfağı Asya´yı fethetti
Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı´na gelen 26 bin ziyaretçi ve çok sayıda alıcı, kalite ve tasarımına hayran kaldıkları Türk ürünlerine ciddi talep gösterdi.
Sanayide ‘nitelikli´ hamlesi
Sanayide ‘nitelikli´ hamlesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, nitelikli personel için eğitim hamlesi başlatıyor.
 SESOB, Albaraka Türk Bankası ile protokol imzaladı
SESOB, Albaraka Türk Bankası ile protokol imzaladı
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Albaraka Türk Katılım Bankası ile işbirliği protokolü imzaladı.
Sivas´tan Bangkok´a
Sivas´tan Bangkok´a
Sivas´tan Bangkok´a
TÜDEMSAŞ Kiev´de
TÜDEMSAŞ Kiev´de
Ukrayna´nın başkenti Kiev´de düzenlenen RailExpo 2019´a katılan TÜDEMSAŞ genel müdürü ve yetkilileri, çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı.
Avrupa´ya ulaşacak ilk yük treni Sivas´tan geçecek
Avrupa´ya ulaşacak ilk yük treni Sivas´tan geçecek
Sivas´tan da geçen Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu hattı üzerinden yapılan taşımacılığın canlandırılması hedefleniyor.
6. MEGİP Protokolü imzalandı
6. MEGİP Protokolü imzalandı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen "Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü" (MEGİP) kapsamında Sivas´ta istihdamı artıracak 6´ncı eğitim protokolü imzalandı.
Esnaflara müjde
Esnaflara müjde
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ,Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan´ın kredilerle ilgili verdiği müjdenin esnafı sevindirdiğini ifade etti.
Sivas´ta konut satışları azaldı
Sivas´ta konut satışları azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018´in Ocak - Eylül döneminde 7 bin 762 konutun satıldığı Sivas´ta bu yılın aynı ayları arasında 5 bin 895 konut satıldı.
“Tüm gücümüzle destekliyoruz”
“Tüm gücümüzle destekliyoruz”
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Gereken huzur ve istikrarı sağlamak için yapılan “Barış Pınarı Harekâtı´nı” tüm gücümüzle destekliyoruz” dedi.
Sivas ve Yozgat arasında ‘Kardeş Borsa Protokolü´ imzalandı
Sivas ve Yozgat arasında ‘Kardeş Borsa Protokolü´ imzalandı
Sivas Ticaret Borsası ve Yozgat Ticaret Borsası arasında, ikili iş birliğini artırmak, ortak proje ve faaliyetlerde bulunmak amacıyla “Kardeş Borsa Protokolü” imzalandı.
STSO KYS belgesini yeniledi
STSO KYS belgesini yeniledi
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) TSE ISO 9001:2015 ISO Kalite Yönetim Sistemi (KYS) belgesini yeniledi.
İş dünyasından Barış Pınarı Harekatı´na destek mesajları
İş dünyasından Barış Pınarı Harekatı´na destek mesajları
İş adamları ve bazı kurum ve kuruluş başkanları geçtiğimiz gün Fırat´ın doğusuna yönelik terör unsurlarını yok etmek için başlatılan Barış Pınarı Harekatı için destek mesajları yayınlıyor. İş adamları kişisel sosyal medya hesaplarından paylaşılan mesajlarda harekata destek, Mehmetçik´e başarı dileklerini ilettiler.
TÜİK dış ticaret endekslerini açıkladı
TÜİK dış ticaret endekslerini açıkladı
İhracat birim değer endeksi Ağustos döneminde yüzde 3,6 azaldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.7153
EURO
6.3279
booked.net
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun

Hz. Muhammed
Bir ton gazete kağıdı geri kazanıldığında 8 çam ağacının kesilmesi önlenir.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59