Anahtar Kelimeler: GÜDÜK MİNARE DÖKÜLÜYOR!

YAZARLAR

GÜDÜK MİNARE DÖKÜLÜYOR!

Sivas’taVakıflar Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binası için tabela asarken, şehrin merkezinde yer alan tarihi Güdük minarenin döküldüğünü fark etmiyor.

 

Sivas’taVakıflar Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binası için tabela asarken, şehrin merkezinde yer alan tarihi Güdük minarenin döküldüğünü fark etmiyor.

Hakan BAKAR

Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bağlı olan eser bakımsızlıktan dökülürken, Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binası için kepçeliye işin başladığına dair tabela dikti.

Eser bakımsızlıktan yakın zamanda harabeye dönüşecek.

Sivas’ta Dikilitaş mevkiinde Küçükminare mahallesinde yer alan ve şehirde önemli tarihi eserler arasında bulunan Güdük Minarenin taşları dökülmeye başladı.

Güdük minarenin bakımsızlığı nedeniyle üst kısımlarında bulunan taşlar, dökülmeye başladı, ayrıca eserin üzerinde de birçok ot çıkmış vaziyette.

Sivas’ta çok sayıda tarihi eser bir bir onarılırken yıllardır Güdük Minareye gerekli bakım ve onarım bir türlü yapılmadı. Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bağlı eser Küçükminare mahallesinde bulunmakta. Eser halk arasında “Dabaz Tekkesi” olarak da bilinmekte.

 

Küçükminare Mahallesi, Dikilitaş mevkiinde yer alan Eratnaoğulları'ndan Şeyh Hasan Bey'in türbesi olan Güdük Minare, 1347' de yaptırılmış. Kesme taş kare alt yapıya tuğladan iri üçgenlerle oturtulan silindirik gövdeyle mimari yapısıyla Sivas’ta dikkat çeken tarihi bir eser konumunda.

Ama ne yazık ki şu an günümüzde Güdük minare bakımsızlıktan dolayı hem dökülme hemde üst bölgesinde otlar çıkmakta. Etrafına ise üst kısımdan tuğlaların dökülmesi ile tuğla parçaları ve çöplerle dolmuş vaziyette.

Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarihi esere sahip çıkmaz ise bu gidişle dışarıdan gelecek yerli ve yabancı turistlere şehirde gösterecek ve anlatacak eserlerden bir daha yok olmuş olacak.