Anahtar Kelimeler: Gücümüzü artıralım

YAZARLAR

Gücümüzü artıralım

Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının yalın bir şekilde ticaret odası ve sanayi odası olarak ikiye ayrılması şehrin daha fazla destek alması ve gücü artırmak adına ihtiyaç olarak görülmekte.

Hakan BAKAR

Bu defaki ayrılık gücü artırmak adına olsun.

Sivas’ta Sanayici iş insanlarının kendi dert ve sıkıntılarını daha iyi bir şekilde dile getirmeleri adına gelişen ve büyüyen Sivas’ta, Sivas Ticaret ve Sanayi Odasından, Sanayi odası kısmının ayrılarak yeni bir oda olarak hizmet vermesi şehir için yeni bir gelişme olacak.

Bu anlamda bazı illerimizde ticaret ve sanayi odası birleşik bazılarında da ise ticaret odası veya sanayi odası diye ayrı yapıda hizmet vermektedir.

Sivas’ta ise 1901 yılında Sivas Ticaret Ziraat ve Sanayi Odası adı ile kurulan oda, 1908 yılında Ziraat Odasından ayrılarak Sivas Ticaret ve Sanayi Odası adını almış. Geçmiş yıllarda ziraat odasından ayrıldığı gibi şimdi de Sivas’ta Sivas Ticaret ve Sanayi Odası kendi bünyesinde tüccar ile sanayicinin ayrılarak iki oda halini alması günümüzde artık bir ihtiyaç olarak görülmekte.

Sivas yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 2. büyük ili olması hasebiyle her geçen gün yeni sanayi sitelerinin Sivas’a kazandırılması yönünde adımlar atılmakta. Bunlardan bir tanesi de Demirağ Organize Sanayi Bölgesi.

Sivas´ın istihdam ve üretim anlamında sanayide bende varım diyebilmesi için bütün kurumlar reflekslerini Demirağ OSB´ye odaklamışken, yeni yatırımların Sivas’a çekilmesi adına Sivas’ta mevcut bulunan Sivas Ticaret ve Sanayi odasının Sanayi kısmı ayrılarak sanayici iş adamlarının bir arada olacağı bir oluşuma gidilmesi şehir için ihtiyaç haline gelmiş durumda.

Sivas’ta sanayinin ve ticaretin öncelikleri, çalışma yöntemleri, sorunları ve bu sorunların çözüm yollarının daha iyi şekilde şehre değer katacak yönde adım atılması için Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nın kendi içinde ayrılarak şehrin daha güçlü yatırımları alması için iyi çalışma olacağa benzemekte.

Ticaret ve Sanayi Odaları sektörler içi dayanışmayı sağlamak, ortak sorunlarla uğraşmak için iki ayrı koldan yapılacak olan çalışmalar ile şehre daha çok katkı sağlayacağı da bir gerçek

Sivas Ticaret ve Sanayi odası iki ayrı oda olması halinde sektörler kendi dallarında daha da güçlenerek daha iyi bir yol kat etmiş olacaklar.