Anahtar Kelimeler: ! (VİDEO)

YAZARLAR

GREV VAR! (VİDEO)

Divriği İlçesi’nde yaklaşık 400 demir madeni işçisi maaşlarının ve sosyal haklarının günün koşullarına göre düzenlenmesi talebiyle üretimi durdurup yürüyüş yaptı

Sena POLAT/

Divriği’de OYAK-ERDEMİR işletmelerinin alt taşeronu ER-MADEN ve bunun da alt taşeronu olan ÇİFTAY Madencilik’te çalışan demir madeni işçisi, maaşlarının artırılması ve sosyal haklarının düzenlemesi talebiyle üretimi durdurdu.

Edinilen bilgiye göre yaklaşık 15 gündür alt taşeron ÇİFTAY Firması ile haklarını aramak için görüşen işçiler, patron temsilcisi ile anlaşamayınca yürüyüşe geçti.

Divpelet mevkiindeki üretim galerisi önünde toplanan demir madeni işçileri, Cürek-Divriği Karayolu'nu bir süre trafiğe kapadı. İşçiler daha sonra Karayolunu trafiğe açarak yol güzergâhından Divriği’ye doğru yürüyüşe geçti.

Bu sırada Divriği İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile maden işçileri arasında kısa bir görüşme yapıldı. Görüşmenin ardından işçiler arasından bazı kişilerin işletme yetkilileri ile görüşmesi için imkan sağlanacağı bildirildi.

İŞVERENDEN ‘FESİH’ MESAJI
Grev kararı alan işçilere SMS yoluyla toplu mesaj gönderdiği iddia edilen işveren sendikasız işçilere ‘Fesih’ uyarısı yaptı.
Mesajda sendikasız işçilerin 3 gün içerisinde işe dönüş yapmamaları durumunda iş akitlerinin feshedileceği ve kıdem tazminat haklarının kaybedileceği belirtildi.
ÇİFTAY A.Ş. bir başka mesajında ise şu ifadelere yer verdi; “Değerli çalışanımız, yeraltı işletmesi için yeni vardiya ekipleri kurulmaktadır. Görevine devam etmek isteyenlerin vardiyalarında işbaşı yapmaları gerekmektedir. Vardiya başlangıç saatlerinde işbaşı yapan çalışanların ücret ve birimlerinden kesinti olmayacak ve üretim kayıpları ile ilgili işlem yapılmayacaktır.”