Anahtar Kelimeler: GÖZLÜKTE KALİTE UYARISI

GÖZLÜKTE KALİTE UYARISI

Güneş gözlüğünün kış aylarında kullanılması gerektiğini söyleyen 20. Bölge Kuzeydoğu Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Taylan Küçüker, gözlükte kalite uyarısı yaparak, “Ucuz gözlük göz sağlığını bozar” dedi

Ayşe Mine EĞÜZ

Güneş gözlüğünün kullanım amacı, göz sağlığı ve kalitesiz gözlüklerin yaşatabileceği sorunlara karşı açıklama yapan 20. Bölge Kuzeydoğu Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Taylan Küçüker, güneş gözlüklerinin kışın da kullanılması gerektiğini söyledi.

Küçüker, kış aylarında gözlük kullanımıyla birlikte gözlerin güneşin zararlı UV radyasyonundan koruduğunu vurguladı.

“OPTİSYEN VE HEKİM DESTEĞİ ŞART”

Gözlük tercih etmede dikkat edilmesi gereken konulara da değinen Küçüker, optisyen ve hekim desteğinin şart olduğunu belirterek, “Kışın yağan taze kar, gelen ışığın yüzde 85-95’ini yansıtarak, adeta bir ayna vazifesi yapar. UV radyasyonu, güneş ışınlarının yüzde 5’ini oluşturmasına rağmen, çok tehlikelidir. Radyasyonu gözlerimizle göremeyiz, ancak zararlı etkilerini gözlemleyebiliriz. UV radyasyonunun önlemesi için güneş gözlüğü talebi maalesef günümüzde bile seyrektir. UV radyasyonunun zararlı etkisi kümülatiftir. Küçük yaştan itibaren güneş gözlüğü kullanma alışkanlığının kazandırılması gereklidir. Bu yüzdendir ki, güneş gözlüğü satın alırken ilk sorulan yüzüme yakıştı mı? Fiyatı uygun mu? Gibi sorulardır. Bu sorularla doğru bir güneş gözlüğü seçebilmek mümkün değildir. Mutlaka profesyonel bir optisyen-Gözlükçü desteği şarttır. UV radyasyonunun cilt ve göz üzerinde akut kronik zararları artık günümüzde bilimsel olarak kabul edilmiştir. Kışın da güneş gözlüğü kullanılması gereklidir. Kar, UV radyasyon miktarını artırır. Taze kar, gelen ışığın yüzde 85-95’ini yansıtır. Adeta bir ayna vazifesi yapar” dedi.

“KALİTESİZ KULLANMAYIN”

Küçüker, işportada satılan kalitesiz gözlüklerin göz sağlığını bozduğunu ve geri dönüşü olmayan problemlere neden olabileceğini, sağlığının yanı sıra büyük katma değer vergisi kaybına da yol açtığını belirtti.