Anahtar Kelimeler: GÖZLER AŞIDA

YAZARLAR

GÖZLER BU AŞIDA

Fiyatları belli olan grip aşılarının ödemesi noktasında açıklama yapan 37. Bölge Sivas Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren, sürecin daha netleşmediğini söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Sonbaharın gelmesiyle birlikte halk arasında grip salgını artış gösterdi. Grip vakalarında artış yaşanması grip aşılarına ilgiyi artırdı. Aşı yaptırmak isteyen vatandaşlar bu sene grip aşılarının nasıl olacağını merak etti. Konu hakkında gazetemize özel açıklama yapan 37. Bölge Sivas Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren, bu sene Vaxigrip Tetra ve İnfluvac Tetra olmak üzere iki çeşit aşının depolara ulaştığını söyledi.  Türk Eczacılar Birliği ve Sağlık Bakanlığı Titck’dan gelen bilgi doğrultusunda Infuvac’ın şu an için hiçbir şekilde devlet tarafından ödenmeyeceği ve eczacıların depodan bu aşıyı getirttirdiği zaman vatandaşın adını sisteme kaydetmesi gerekecek. Vaxigrip Tetra’nın akibeti ise henüz kesin değil. Vatandaşlar Vaxigrip Tetra’yı 117 lira 17 kuruştan Influvac’ı ise 85 lira 12 kuruştan yaptırabilecek. 

Grip aşılarında daha önceki süreçlere değinen Bahadır Eren, “Geçen sene ilk başta grip aşıları Vaxigrip ve kronik rahatsızlığı ile belli ödeme şartlarında olan hastalara hekimin reçete etmesi karşılığında o reçeteye istinaden bizim Sosyal Güvenlik Kurumu’nda Medula dediğimiz sistem ve bir de Sağlık Bakanlığı’na bağlı ilaç takip sistemiyle entegreli reçetem diye bir sistemimiz vardı oradan grip aşılarını yapıyorduk. Sistem bu şekilde ilerliyordu. Daha sonra grip aşılarına talep çok fazla oldu. Hatta eczanelerde girip ve zatürre aşılarıyla ilgili listeler oluşturuldu ama talep çok farklı noktalara evirildi. Sonraki süreçte devletin bu yeni aşıları kendisinin de getirmesiyle birlikte sadece reçetem sistemi üzerinden tanımlı kişilere aşı temini oldu. Orada da eczanelerin hiçbir şekilde maddi durumu olmadı. Sadece gelen vatandaşın reçetesini Reçetem sistemine kaydedip o reçetem sisteminde onay çıktığı anda eczane üzerine depodan gelen karekodla biz aşıları hastaya veriyorduk. İlk kısa sürede eczane bu grip aşısını reçeteli olarak Meduladan karşıladı ikinci daha uzun sürede de devletin kendi getirmiş olduğu aşıyı hiçbir ücret almadan halk sağlığı adına eczanelerde verildi” dedi.

‘PAZARTESİ İTİBARİYLE ELİMİZE ULAŞTI’

Yeni grip aşılarının pazartesi itibariyle ellerine ulaştığını söyleyen Eren, “2 tane aşı ( Vaxigrip Tetra ve Influvac Tetra) depoların eline geldi. Pazartesi günü Türk Eczacılar Birliği ve Sağlık Bakanlığı Titck’dan bize gelen bilgi doğrultusunda Infuvac’ın hiçbir şekilde devlet tarafından ödenmeyeceği sadece biz depodan getirttirdiğimiz zaman vatandaşın adına sisteme kaydetmek gerekiyor. Vaxigrip Tetra’yı da dün sabah saatlerinde bir iki hastada ödeme şartı açılmıştı ama bugün itibariyle iptal oldu. Bundan sonraki süreçte geçen seneki olduğu gibi devletin depolara kendi gönderdiği Reçetem sistemi üzerinden mi girip vereceğiz yoksa Medula sistemine gireceğiz yine ödeme şartlarına haiz mi olan hastalara mı temin edeceğiz bununla ilgili henüz netlik yok. Depolara ilaç geleli daha 3 gün oldu. Süreç de çok başında. Ödeme şartı ne şekilde olacak. Hastalara bizim verme şartımız ne şekilde olacak henüz net bir şey yok. Ama bu bugün yarın belirlenecek. Hastalarımızdan bizlere de soran oluyor. Biz onlara biraz daha beklemeleri gerektiğini öneriyoruz. Süreç çok yeni. Sezon yavaş yavaş başlıyor. En geç ay sonunu bulmadan ben bu işin netleşeceğini hastalarımızın ne şekilde grip aşısına ulaşacağını söyleyeceğim” diye konuştu.

‘HER AŞININ KENDİNE GÖRE YERİ VAR”

Kamuoyunda dolaşan ‘Grip aşısının koronavirüs’e karşı koruyucu olduğu’ yönündeki görüşler hakkında da bilgi aktaran Eren şunları kaydetti; “Grip aşısının etkisi gribe karşı.  Koronavirüs aşısının etkisi ise koronavirüse karşı. Sadece grip aşısı gribe karşı kullanıldığı için hem grip hem de bağışıklık sistemini koruyor. Grip aşısı yaptırmak gripten koruduğu için Covid’ten koruma anlamında da ciddi anlamda etkinliği var. Ama Covid aşısının yerini tutmaz. Covid aşısında da hala biraz daha düşüğüz. Herkesin bir şekilde aşılamalarını yapması lazım. Artık 12-13 yaş üzerine de aşılamalar çıkmaya başladı. şu an itibariyle virüsten krounma noktamız aşı.”