Anahtar Kelimeler: GEREKLİ GİRİŞİMLER SAĞLANACAK

YAZARLAR

GEREKLİ GİRİŞİMLER SAĞLANACAK

Zirai don ve kuraklıktan etkilenen çiftçiye müjde Vali Salih Ayhan’dan geldi. Ayhan hasar tespit çalışmalarının ardından gerekli girişimlerin yapılacağını söyledi

Zübeyde DARENDELİ/

Ziraat Odası mayıs ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Ahmet Ataman Konferans Salonu’nda Meclis Başkanı Cemil Gözen koordinesinde yapılan toplantıya Vali Salih Ayhan ve Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız da katıldı. Toplantıda çiftçilerin sıkıntıları ele alındı.

Güçlü Türkiye’nin yolunun tarımdan geçtiğini vurgulayan Vali Salih Ayhan, “ Güçlü ülke sadece ordusu, ekonomisi, diplomasisi güçlü olan ülke değildir. Güçlü ülke tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında da kendini ispatlamış ülke olmalıdır. İlimizde çok büyük ve güçlü bir birliktelik içerisinde olduğumuzu söylemem gerekir. İlimizde tarım ve hayvancılık alanında üretim kapasitemizi, üretim kalitemizi artırmak, çitçilerimize güven iklimi oluşturmak, tarımsal sanayimizi güçlendirmek ve tarımsal ARGE’mize güç katmak için birçok proje yürütüyoruz. ‘Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas’ vizyonumuzla, tohumdan yeme,  canlı hayvandan makine ekipmana kadar çiftçilerimizin her türlü ihtiyacını karşılamaya ve çiftçilerimize destek olmaya çalışıyoruz.  Daha güçlü bir tarım sektörü ve daha güçlü bir Türkiye için omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah hep birlikte ülkemizi 2023 hedefleriyle, 2053 ve 2071 vizyonlarına kavuşturacak hamleleri gerçekleştireceğiz” dedi.

“HASAR TESPİTİ YAPILDIKTAN SONRA GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ”

Zirai don ve kuraklık nedeniyle çiftçilerin yaşadığı sıkıntılara da değinen Ayhan şunları ekledi; “Bu sene yeterli yağışın olmaması, soğukların dengesiz olması çiftçimizi tedirgin etti. 10-15 günlük süreç fotoğrafın daha da net olmasını sağlayacak. Tarım Müdürlüğü sahada yoğun bir çalışma yapıyor. Fotoğrafı çekiyor. Gerek bireysel gerekse bölgesel olarak hasar tespiti yapıldıktan sonra gerekli girişimlerde bulunacağız. Bunu söylemiş olayım.”

Vali Salih Ayhan’ın hep destek olduğunu söyleyen Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ise, “ 7/24 esasına göre çalışıyoruz. Sayın Valimiz de her zaman bize yardımcı oluyor. En son; don ve kuraklıktan dolayı bayağı sıkıntı yaşadık. Siz de hemen araziye gittiniz. İnşallah bu çiftçilerimiz bir daha böyle sıkıntı yaşamaz. Şu an buğdayda dondan dolayı bir sıkıntı var. Yağmur yağdı ama inşallah devamı da gelecek” açıklamasında bulundu.